Տոնդ շնորհավո´ր, Հայաստա´ն աշխարհ. Բարսելոնայի հայկական մշակութային միություն
Բարսելոնայի հայկական մշակութային միության անունից շնորհավորում ենք բոլորիս Հայաստանի Հանրապետության անկախության տոնի կապակցությամբ։ Հայի հարատևության միակ իրական երաշխիքը հայոց ինքնիշխան և անկախ պետականությունն է:
Քսանհինգ տարի առաջ հայ ժողովուրդը հայտարարեց, որ վերստանձնում է սեփական ճակատագիրը տնօրինելու պատասխանատվությունը և պատիվը։ Սակայն այս քսանհինգ տարիները չլուծեցին այն մարտահրավերները, որոնք յուրաքանչուր օր թակում են մեր դռները: Խնդիրներ, որոնց լուծումով` մենք վստահորեն կունենանք այն հայրենիքը և պետությունը, որը երազում ու ցանկանում ենք բոլորս:
Անկախությունը և պետականությունը մեզ համար այն բացարձակ արժեքներն են, որոնք մեր մեջ արհեստականորեն չեն մտցվել: Այս արժեքները ամուր նստած են մեր գիտակցության ու հոգու մեջ և նրանցից մենք երբևէ չենք հրաժարվել, եթե նույնիսկ ոմանք փորձել են այս արժեքները նսեմացնել կամ ուժով հանել մեր միջից:

С праздником, Армения: Армянский культурный союз Барселоны
От имени Армянского культурного союза Барселоны поздравляем всех нас с Праздником независимости Республики Армения. Единственной реальной гарантией вечности армянина является суверенная и независимая государственность.
Двадцать пять лет назад армянский народ заявил, что вновь берет в свои руки ответственность и честь самому распоряжаться своей судьбой. Однако эти 25 лет не решили те вызовы, которые каждый день стучат в нашу дверь. Проблемы, с решением которых мы получим ту Родину и государство, о котором мечтаем и желаем все мы.
Независимость и государственность для нас – абсолютные ценности, не привитые нам искусственно. Они прочно сидят в нашем сознании и душе, и мы никогда не отказывались от них, даже если кто-то пытался эти ценности принизить или силой отнять у нас.