ՐԱՖՖԻ ԲԵԿԵՐԵՋՅԱՆ. «Շատ հաճախ մենք չենք լսում մեր սրտի գանգատները… »
Հոկտեմբերի 25-ին մեկնարկեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության և «Ակցիա առողջություն Հայաստան-Ֆրանսիա» կազմակերպության նախաձեռնությամբ հրավիրված Սրտաբանության եվրակովկասյան 4-րդ համաժողովը:
Գերմանիայից համաժողովին մասնակցում էր սրտաբան Րաֆֆի Բեկերեջյանը, ում հետ և զրուցել է «Հայերն այսօրի» թղթակիցը.
– 15 տարի է՝ աշխատում եմ Հայդելբերգի հիվանդանոցում: Սրտի փականների վիրահատություններ եմ կատարում: Սրտաբանության ոլորտում հատկապես այս տեսակ վիրահատություններն են ինձ համար շատ կարևոր:
Ուրախ եմ, որ չլինելով գերմանացի, Գերմանիայում կարողացել եմ հաջողել իմ գործում:
Այս ամենը կախված է նրանից, թե տվյալ հաստատության տնօրենն այդ ամենին ինչպես է նայում:
Մեր հիվանդանոցի ղեկավարը կարևորում է լավ մասնագետ լինելը, այլ ոչ թե ազգային պատկանելությունը: Այդ է պատճառը, որ ինձ հաջողվել է հասնել նման հաջողությունների:
– Պարո´ն Բեկերեջյան, հետաքրքիր է՝ որտեղի՞ց են Ձեր արմատները:
– Ծնվել եմ Դամասկոսում: Երկու տարեկանում ընտանիքիս հետ տեղափոխվել եմ Գերմանիա, որտեղ և ստացել եմ մասնագիտական կրթությունս:
– Ձեր ընտանիքում բժիշկներ կա՞ն:
– Ծնողներս բժիշկներ են: Հայրս Սիրիայից է, մայրս՝ Եթովպիայից: Երկուսն էլ ուսանել են Երևանի բժշկական համալսարանում, որտեղ և ծանոթացել են ու ընտանիք կազմել:
– Համաժողովին առաջին անգա՞մ եք մասնակցում:
– Ոչ միայն համաժողովին եմ առաջին անգամ մասնակցում, այլև Հայաստանում եմ առաջին անգամ:
Ինձ համար շատ գեղեցիկ առիթ է այստեղ գտնվելը և Հայաստանը տեսնելը:
Կարևորն առաջին քայլն է: Նաև լավ առիթ է, որ նորից գամ, այս անգամ՝ փոքրիկներիս, ընտանիքիս հետ, որ նրանք էլ հնարավորություն ունենան Հայասատանը տեսնել ու այդ ձևով քիչ մը բացվել:
– Ծանոթ հայ բժիշկներ ունե՞ք:
– Ցավոք, շատ ծանոթություններ չունեմ: Այնտեղ, որտեղ ես եմ ապրում, հայեր գրեթե չկան:
Միայն ճանաչում եմ ֆրանսահայ սրտաբան Ալեք Վահանյանին, ով ևս մասնակցում է համաժողովին: Եվ նրա շնորհիվ է, որ ես այսօր այստեղ եմ:
Այս համաժողովը տարբեր երկրներում ապրող հայ բժիշկների հետ ծանոթություններ հասատատելու լավ առիթ է:
– Պարո´ն Բեկերեջյան, տարեցտարի սրտաբանության ոլորտում նոր մեթոդներ են կիրառվում, բայց, ցավոք, սիրտ-անոթային հիվանդություններից մահացության դեպքերը շարունակում են աճել: Ձեր կարծիքով՝ ո՞րն է պատճռաը:
– Ընդունված կարծիք է, որ ինչքան զարգացած է երկիրը, այնքան տարածված են սրտի խնդիրները: Հետաքրքիր է, որ անգամ ծերության ժամանակ մարդիկ ավելի հաճախ մահանում են սրտի հետ կապված խնդիրներից, այլ ոչ թե ուրիշ հիվանդություններից: Սրանք հարցեր են, որոնց մի փոքր դժվար է պատասխանել:
– Որպես բժիշկ՝ ի՞նչ խորհուրդ կտաք առողջ սիրտ ունենալու համար:
– Սրտի ամենամեծ թշնամին ծխախոտն է, հատկապես եթե շատ վաղ տարիքում են սկսում ծխել:
Առողջ սիրտ ունենալու համար կարևոր է առողջ ապրելակերպը, սպորտով զբաղվելը:
Իհարկե, առկա է նաև ժառանգականության խնդիրը, որը մարդը փոխել չի կարող:
– Պարո´ն Բեկերեջյան, ի՞նչն է պատճառը, որ մարդիկ շատ հաճախ չեն իմանում, որ սրտի հետ կապված խնդիրներ ունեն:
– Ինձ համար մի քիչ դժվար է այդ ամենը հայերենով բացատրել, որովհետև շատ նեղ, մասնագիտական հարց է սա:
Երբեմն մարդը չի զգում, որ սրտի խնդիր ունի, բայց իրականում նրա սիրտը 50 տոկոսով «հիվանդ» է: 50 տոկոսը շատ արագ, հնարավոր է՝ անգամ մեկ օրում, դառնում է 100 տոկոս, ինչը և ինֆարկտի պատճառ է դառնում, և մարդը մահանում է:
Բայց պետք է նշեմ, որ նման դեպքեր շատ քիչ են պատահում: Պարզապես շատ հաճախ մենք չենք լսում մեր սրտի գանգատները:
– Դուք ասացիք, որ հաջորդ անգամ կցանկանաք Հայաստան այցելել ձեր ընտանիքի հետ: Զրույցի վերջում մի փոքր կպատմե՞ք ձեր ընտանիքի մասին:
– Երկու տղա ունեմ: Կինս գերմանացի է, բայց ես երեխաներիս հետ հայերեն եմ խոսում, և նրանք էլ բավականին լավ տիրապետում են լեզվին: Անշուշտ, դյուրին չէ, հատկապես երբ մարդ ապրում է օտար երկրում, ու շուրջը բարեկամներ, հայեր չկան:
Երեխաներս միայն ծնողներիս հետ են կարողանում հայերեն խոսել: Բայց փորձում եմ, ինչքան որ հնարավոր է, նրանց մեջ հայությունը պահել:

Раффи Бекереджян :«Зачастую мы не слышим жалобы нашего сердца…»
25 октября стартовал созванный Министерством Диаспоры РА и организацией «Акция здоровье Армения-Франция» 4-й Еврокавказский кардиологический форум.
�?з Германии в нем участвовал кардиолог Раффе Бекереджян, с которым побеседовала корреспондент «Армяне сегодня».
– Пятнадцать лет работаю в больнице Гайдельберга. Выполняю операции на клапанах сердца. �?менно такие операции для меня очень важны в области кардиологии.
Рад, что, не будучи немцем, сумел достичь в Германии успехов в своем деле.
Все это зависит от того, как смотрит на все это директор данного учреждения.
Руководитель нашей больницы придает важность тому, чтобы был хороший специалист, а не национальной принадлежности. В этом причина, что мне удалось достичь таких успехов.
– Господин Бекеджян, любопытно, откуда происходят Ваши корни?
– Родился в Дамаске. В двухлетнем возрасте наша семья переехала в Германию, где и получил профессиональное образование.
– В вашей семье есть врачи?
– Родители мои врачи. Отец из Сирии, мать – из Эфиопии. Оба учились в Ереванском медицинском университете, где и познакомились, создали семью.
– В форуме участвуете впервые?
– Не только в форуме впервые участвую, но и в Армению приехал впервые.
Для меня прекрасный повод находиться здесь и увидеть Армению. Главное – первый шаг. К тому же хороший повод снова приехать – на этот раз с малышами, семьей, чтобы и они имели возможность увидеть Армению.
– Знакомые врачи-армяне у Вас есть?
– К сожалению, знакомых у меня не много. Там, где я живу, армян почти нет.
Знаком только с французским кардиологом армянином Алеком Ваганяном, который также участвует в форуме. �?менно благодаря ему я сегодня здесь.
Этот форум – хороший повод наладить знакомство между армянскими врачами, живущими в разных странах.
– Господин Бекеджян, год от года в области кардиологии применяются новые методы, но, к сожалению, случаи смертности от сердечно-сосудистых болезней продолжают расти. В чем, на Ваш взгляд, причина?
– Общепринятое мнение – чем более развита страна, тем более распространены сердечные проблемы. Любопытно, что даже в старости люди чаще умирают от проблем, связанных с сердцем, а не других болезней. Это вопросы, на которые несколько трудно ответить.
– Как врач, что Вы посоветуете, чтобы иметь здоровое сердце?
– Самый большой враг сердца – табак, особенно если начинают курить в очень раннем возрасте.
Чтобы иметь здоровое сердце, важен здоровый образ жизни, занятие спортом.
Конечно, существует и проблема наследственности, которую человек не в состоянии изменить.
– Господин Бекеджян, в чем причина, что люди зачастую не знают о наличии проблем с сердцем?
– Мне немного трудно объяснить все это на армянском, поскольку вопрос узко специальный.
Порой человек не чувствует, что у него проблемы с сердцем, но в реальности его сердце на 50% больное. 50% очень быстро, возможно, за один день превращается в 100%, что становится причиной инфаркта и человек умирает.
Но должен отметить, что подобное случается очень редко. Просто, зачастую мы не слышим жалобы нашего сердца.
– Вы сказали, что в следующий раз хотели бы приехать в Армению вместе с семьей. В заключение беседы, расскажете немного о своей семье?
– У меня два сына. Жена немка, но я с детьми разговариваю на армянском, и они достаточно хорошо владеют языком. Конечно, нелегко, особенно когда человек живет в чужой стране и вокруг друзей-армян нет.
Дети только с моими родителями могут говорить на армянском. Но пытаюсь, насколько возможно, сохранить в них армянственность.