«Արտադրված է Հայաստանում-2016» ցուցահանդեսին կներկայացվեն Հայաստանի և Արցախի արտադրական հզորությունները
Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի նախաձեռնությամբ սեպտեմբերի 19-22-ը «Մերիդիան» էքսպո կենտրոնում տեղի կունենա «Արտադրված է Հայաստանում-2016» («Made in Armenia-2016») ցուցահանդեսը:
Ինչպես այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Կարէն Մկրտիչեանը, ցուցահանդեսին Հայաստանից և Արցախից կմասնակցի ավելի քան 320 ընկերություն սննդի, ոսկերչության, ալկոհոլային խմիչքների, թեթև արդյունաբերության, դեղագործության, հանքարդյունաբերության, շինանյութերի, ճշգրիտ մեքենաշինության և ՏՏ ոլորտներից։
«Մենք հասել ենք հաջողության այն առումով, որ բավականին մեծ մասնակցություն ենք և հետաքրքրություն ենք ստեղծել ցուցահանդեսի նկատմամբ: Նաև ունենք մեծ հետաքրքրություն արտերկրից, ցուցահանդեսին մասնակցությունը հաստատել են Հայաստանի համար մեծ կարևորություն ունեցող շուկաներից, բացի այդ, գործարարներ, պատվիրակություններ են գալու այնպիսի երկրներից, ինչպիսիք են Ռուսաստանը, Վրաստանը, Իրանը, արաբական մի շարք երկրներ»,- panorama.am-ի փոխանցմամաբ՝ ասաց Կարէն Մկրտիչեանը:
Նրա խոսքերով՝ այս ցուցահանդեսը վերջին 25 տարիների ընթացքում Հայաստանի արտադրության արդյունքների ու ներուժի յուրօրինակ հաշվետվություն է:
«Ցուցահանդեսի հիմնական նպատակն է ցուցադրել Հայաստանի արդյունաբերության առկա ներուժը, զարգացման հնարավորությունները, նպաստել նոր շուկաների բացահայտմանը։ Ցուցահանդեսը շատ լավ հարթակ է նաև գործարար կապերի հաստատման, ներդրումային ծրագրեր կազմելու, համատեղ ընկերությունների ստեղծման, տեղական արտադրողների ու օտարերկրյա ներդրողների, դիստրիբյուտորների միջև համագործակցություն սկսելու համար»,- ասաց նա:
Ցուցահանդեսի շրջանակում Հայաստանի զարգացման հիմնադրամը կազմակերպել է նաև «Հայաստանը, որպես կամուրջ դեպի մեծ շուկաներ» տնտեսական համաժողովը, որտեղ կքննարկվեն ներդրումային ծրագրեր տրանսպորտի, դեղագործության, գյուղատնտեսության ոլորտներից։ Համաժողովին կմասնակցեն պետական և մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչներ Հայաստանից, ԵԱՏՄ անդամ մյուս երկրներից և Իրանից։ Համաժողովի նպատակն է ներկայացնել Հայաստանի տնտեսության առկա ներուժը, գործարարությամբ զբաղվելու առավելությունները և խթանել ներդրումներ

На выставке «Произведено в Армении-2016» будут представлены производственные мощности Армении и Арцаха
По инициативе Фонда развития Армении 19-22 сентября в экспоцентре «Меридиан» состоится выставка «Произведено в Армении-2016» («Made in Armenia-2016»). Как отметил сегодня на встрече с журналистами исполнительный директор Фонда развития Армении Карен Мкртчян, в выставке от Армении и Арцаха примут участие более 320 компаний сфер питания, ювелирной, алкогольных напитков, легкой промышленности, фармакологии, горнорудной промышленности, стройматериалов, точного машиностроения а также IT.
«Мы достигли успехов в том смысле, что сформировали достаточно большой интерес и участие в выставке. �?меется также большой интерес за рубежом, участие в выставке подтвердили важные для Армении рынки, кроме того, предприниматели и делегации приедут из таких стран, как Россия, Грузия, �?ран, ряд арабских государств», – как передает panorama.am, сказал Карен Мкртчян. По его словам, эта выставка является своеобразным отчетом о результатах производства и потенциале Армении  за последние 25 лет.
«Основная цель выставки – продемонстрировать имеющийся потенциал промышленности Армении, возможности развития, содействовать выявлению новых рынков. Это прекрасная площадка также для налаживания деловых связей, составления инвестиционных программ, создания совместных компаний, начала сотрудничества между местными производителями и иностранными инвесторами, дестрибьюторами», – сказал он.
В рамках выставки Фонд развития Армении организовал также экономический  форум на тему   «Армения – как мост на крупные рынки», на котором будут обсуждены инвестиционные программы в сфере транспорта, фармакологии, сельского хозяйства. В форуме примут участие представители государственного и частного сектора из Армении, стран ЕАЭС, а также �?рана. Цель форума – представить имеющийся экономический потенциал Армении, преимущества предпринимательства, а также стимулировать инвестиции.