«Արտադրված է Հայաստանում-2016» ցուցահանդեսին կներկայացվեն Հայաստանի և Արցախի արտադրական հզորությունները
Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի նախաձեռնությամբ սեպտեմբերի 19-22-ը «Մերիդիան» էքսպո կենտրոնում տեղի կունենա «Արտադրված է Հայաստանում-2016» («Made in Armenia-2016») ցուցահանդեսը:
Ինչպես այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Կարէն Մկրտիչեանը, ցուցահանդեսին Հայաստանից և Արցախից կմասնակցի ավելի քան 320 ընկերություն սննդի, ոսկերչության, ալկոհոլային խմիչքների, թեթև արդյունաբերության, դեղագործության, հանքարդյունաբերության, շինանյութերի, ճշգրիտ մեքենաշինության և ՏՏ ոլորտներից։
«Մենք հասել ենք հաջողության այն առումով, որ բավականին մեծ մասնակցություն ենք և հետաքրքրություն ենք ստեղծել ցուցահանդեսի նկատմամբ: Նաև ունենք մեծ հետաքրքրություն արտերկրից, ցուցահանդեսին մասնակցությունը հաստատել են Հայաստանի համար մեծ կարևորություն ունեցող շուկաներից, բացի այդ, գործարարներ, պատվիրակություններ են գալու այնպիսի երկրներից, ինչպիսիք են Ռուսաստանը, Վրաստանը, Իրանը, արաբական մի շարք երկրներ»,- panorama.am-ի փոխանցմամաբ՝ ասաց Կարէն Մկրտիչեանը:
Նրա խոսքերով՝ այս ցուցահանդեսը վերջին 25 տարիների ընթացքում Հայաստանի արտադրության արդյունքների ու ներուժի յուրօրինակ հաշվետվություն է:
«Ցուցահանդեսի հիմնական նպատակն է ցուցադրել Հայաստանի արդյունաբերության առկա ներուժը, զարգացման հնարավորությունները, նպաստել նոր շուկաների բացահայտմանը։ Ցուցահանդեսը շատ լավ հարթակ է նաև գործարար կապերի հաստատման, ներդրումային ծրագրեր կազմելու, համատեղ ընկերությունների ստեղծման, տեղական արտադրողների ու օտարերկրյա ներդրողների, դիստրիբյուտորների միջև համագործակցություն սկսելու համար»,- ասաց նա:
Ցուցահանդեսի շրջանակում Հայաստանի զարգացման հիմնադրամը կազմակերպել է նաև «Հայաստանը, որպես կամուրջ դեպի մեծ շուկաներ» տնտեսական համաժողովը, որտեղ կքննարկվեն ներդրումային ծրագրեր տրանսպորտի, դեղագործության, գյուղատնտեսության ոլորտներից։ Համաժողովին կմասնակցեն պետական և մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչներ Հայաստանից, ԵԱՏՄ անդամ մյուս երկրներից և Իրանից։ Համաժողովի նպատակն է ներկայացնել Հայաստանի տնտեսության առկա ներուժը, գործարարությամբ զբաղվելու առավելությունները և խթանել ներդրումներ

“Made in Armenia – 2016” Expo will Showcase the Production Capacities of Armenia and Artsakh
Initiated by the Development Fund of Armenia, the “Made in Armenia – 2016” will be held at the “Meridian” Expo Center on September 19-22.
As noted during a meeting with journalists by Karen Mkrtchyan, Executive Director of the Development Fund of Armenia, 320 companies from Armenia and Artsakh will participate in the Expo. They cover the industries of food, jewelry, alcoholic beverages, light industries, pharmaceuticals, mining, building materials, precision engineering and the IT sector.
“We have been successful in the sense that we secured quite a large participation and generated interest in the exposition. We also have a wide interest from abroad, participation has been confirmed from many markets of interest for Armenia, besides we have business delegations coming from Russia, Georgia, Iran and a host of Arab countries”,– said Karen Mkrtchyan, according to panorama.am.
In his words, this exposition is a unique report on the production potential and results of Armenia of the past 25 years.
“The main goal of the exhibition is to showcase Armenia’s current production potential, the possibilities of development and the discover new markets. The exhibition is also a very good platform to establish business contacts, to form investment projects and created joint companies, to initiatecooperations between local producers, foreign investors and distributors”,– he said.
Within the framework of the exhibition, Armenia’s Development Fund also organized an economic conference titles “Armenia as a bridge to large markets” to discuss investment project in transportation, pharmaceuticals and agriculture. The conference will bring together public and private sector representatives from Armenia, Iran and other countries of the Eurasian Economic Union. The goal is to present the potential of Armenia’s economy, the benefits of doing business here and promote investment.