Ստորագրահավաք Միհրան Հարությունյանի ոսկե մեդալը վերականգնելու պահանջով
Հանրագիր-պահանջների միջազգային Change.org կայքում ստորագրահավաք է սկսվել Ռիո դե Ժանեյրոյի 31-րդ Օլիմպիական խաղերի հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի օգոստոսի 16-ին կայացած եզրափակիչում սերբ ըմբիշ Դավոր Շտեֆանեկի հետ մենամարտում հայ ըմբիշ Միհրան Հարությունյանին հանիրավի պարտություն գրանցելու արդյունքում կորցրած ոսկե մեդալը վերականգնելու պահանջով:
Կայքում տեղադրված խնդրագիրն այս պահի դրությամբ արդեն ունի 26 908-ից ավելի ստորագրություն: Նախաձեռնությամբ Ըմբշամարտի միջազգային ֆեդերացիային և ՄՕԿ-ի նախագահ Թոմաս Բախին կոչ է արվում վերականգնել արդարությունը:
«Սպորտում գրանցված ցանկացած անարդարություն ստվեր է նետում Օլիմպիական խաղերի վրա: Ռիո դե Ժանեյրոյի Օլիմպիական խաղերի կազմակերպիչները պետք է միանան այս խնդրագրին և միջոցներ ձեռնարկեն արդարությունը վերականգնելու ուղղությամբ: Ռիո դե Ժանեյրոյում անցկացվող 31-րդ Օլիմպիական խաղերի հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի եզրափակիչում` սերբ ըմբիշ Դավոր Շտեֆանեկի հետ մենամարտի ժամանակ, հայ ըմբիշ Միհրան Հարությունյանը զրկվեց ոսկե մեդալից կանխակալ մրցավարության պատճառով: Դա խայտառակություն է հունահռոմեական ըմբշամարտի համար։ Ողջ աշխարհը դարձավ այն փաստի վկան, թե, իրականում, ով է չեմպիոնը», – «Հայերն այսօր»-ի փոխանցմամբ՝ նշվում է խնդրագրում:

Petition to return gold medal to Mihran Harutyunyan
A petition has been created at Change.org with the demand to return the gold medal that Armenian wrestler Mihran Harutyunyan unjustly lost in the duel with Serb wrestler Davor Shtefanek in the August 16 Greco-Roman style wrestling final of the 31st Olympic Games in Rio de Janeiro.
Currently, the petition has over 26,552 supporters who call on the International Wrestling Federation and President of the International Olympic Committee Thomas Bach to restore justice.
“Every single injustice in sports overshadows the whole Olympics. Rio Olympic organizers must join this claim as well and take steps to restore justice in sports, in this case – in the whole Olympics. In 2016, on August 16, the 31st, at the Rio Olympics, during the bout with Davor Shtefaneki, the Armenian wrestler Mihran Harutyunyan was deprived of the Olympic gold because of the referee’s inequity. This is a disgrace for the Greco-Roman wrestling and the whole world witnessed who the real champion is,” the petition reads, according to Hayern Aysor.