ԼՂ հակամարտության վերջնական կարգավորումը կախված է կողմերի քաղաքական կամքից. Ուորլիք
Այդ մասին, օգոստոսի 16-ին ՌԻԱ Նովոստիին հայտարարել Է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը:
Նրա խոսքով՝ ավելի վաղ Վիեննայում եւ Սանկտ Պետերբուրգում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի եւ Իլհամ Ալիեւի միջեւ կայացած հանդիպումները «նոր ազդակ հաղորդեցին հակամարտության լայն կարգավորման բանակցային գործընթացին»: «Կարեւորն այն Էորնախագահները վերահաստատեցին հակամարտության խաղաղ լուծման իրենց հանձնառությունը՝շփման գծում հարաբերական կայունության պահպանմամբԲացի այդակտիվորեն քննարկվել ենառաջարկություններորոնք կարող են վերականգնել խաղաղությունը կողմերի միջեւ»,-ասել Է Ուորլիքը:
«Մենք պահպանում ենք լավատեսությունը եւ հավատումոր այս տարի համանախագահները,բարձրաստիճան պաշտոնատարների աջակցությամբկշարունակեն աշխատանքը հակամարտությանկարգավորման գործում առաջընթացի հասնելու ուղղությամբՀակամարտության խաղաղ ուվերջնական կարգավորումը կախված Է երկու կողմերի քաղաքական կամքից»,-հավելել Է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահը:

James Warlick: “The final settlement of the Nagorno-Karabakh conflict depends on the political will of the parties”
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2016/08/warlik-1.jpg)
The final settlement of the Nagorno-Karabakh conflict depends on the political will of the parties.
This is what U.S. Co-Chair of the OSCE Minsk Group James Warlick told RIA Novosti on August 16.
According to him, the meetings of Presidents of Armenia and Azerbaijan Serzh Sargsyan and Ilham Aliyev held in Vienna and Saint Petersburg “conveyed new impetus to the process of negotiations over a broad settlement of the conflict.” “The important thing is that the presidents reaffirmed their commitment to a peaceful solution of the conflict through maintenance of the ceasefire regime on the Line of Contact. Besides, the recommendations that could restore peace between the sides were actively discussed,” Warlick said.
“We maintain optimism and believe that the Co-Chairs, with the support of high-ranking officials, will continue efforts to make progress in the settlement of the conflict this year. The peaceful and final settlement of the conflict depends on the political will of both parties,” the U.S. Co-Chair of the OSCE Minsk Group added.