Թալիշցի 20 ընտանիք արդեն տեղափոխվել են Ալաշան. գյուղապետ
Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասել է Թալիշի գյուղապետ Վիլեն Պետրոսյանը: Նա նշել է, որ արդեն  20 ընտանիք, որոնք ժամանակավորապես բնակություն էին հաստատաել Ստեփանակերտում եւ Հայաստանի տարբեր բնակավայրերում,  տեղափոխվել են Ալաշան:
Գյուղապետը նշել է, որ առողջարանային գյուղում գտնվող շուրջ 27 տների վերանորոգման աշխատանքներն արդեն ավարտվել են եւ մինչեւ սեպտեմբերի 1-ը եւս 7 ընտանիք կտեղափոխվի Ալաշան.
«Նախագահ Սահակյանն եկել էր, բնակության վայրի հետ կապված խնդիրներ քննարկվեցին, Ալաշանում գտնվող թալիշցիները տեղեկացրին, որ ուզում են մշտապես այստեղ մնալ, չեն ուզում տեղափոխվել Քոլատակ, որպեսզի համախմբված մի վայրում լինենք»,-ասել է գյուղապետը:
Նա նշել է, որ երեխաների դպրոցի խնդիրը եւս լուծվում է. հնարավոր է, որ սեպտեմբերի 1-ից Ալաշանում նախկին հոսպիտալի շենքում դպրոց բացվի:
«Դասերը կարող են անցկացվել նախկին հոսպիտալի շենքում, այսօրվա դրությամբ 14 դպրոցահասակ երեխաներ կան այստեղ: Տեսնենք ոնց կընթանա գործընթացը»,-ասել է նա:
Անդրադառնալով Թալիշում տիրող իրավիճակին, գյուղապետը նշել է, որ գյուղում իրավիճակը նույնն է, այնտեղ գյուղացիների բնակեցման համար իրավիճակը շարունակում է մնալ վտանգավոր: Նարա խոսքով՝ Կարմիր խաչի միջնորդությամբ վերջերս կարողացել են հնձել գյուղացիներին պատկանող խոտի մի մասը. «Մի 70 հեկտար մնաց, որ չկարողացանք հնձել՝ կեսը վառվել էր, մի մասն էլ վտանգավոր գոտում էր»:

20 талишских семей уже перебрались в Алашан: сельский староста
В селе Алашан Мартакертского района 25 июля начался процесс заселения талишцев. Об этом в беседе с NEWS.am сказал староста Талиша Вилен Петросян, отметив, что 20 семей, временно проживавших в Степанакерте и различных местах Армении, уже перебрались в Алашан.
Сельский староста отметил, что ремонт почти 27 домов в курортном селе уже завершен,и до 1 сентября еще 7 семей переедут в Алашан.
«Президент Саакян приехал, были обсуждены вопросы, связанные с поселением, находящиеся в Алашане талишцы сообщили, чт о хотят остаться здесь постоянно, не хотят переезжать в Колатак, чтобы компактно проживать в одном месте», – сказал сельский староста.
Он отметил, что проблема с учебой детей в школе также решается: возможно, с 1 сентября в Алашане откроется школа в здании бывшего госпиталя.
«Уроки могут проводиться в здании бывшего госпиталя, на сегодняшний день есть 14 детей школьного возраста. Посмотрим, как будет развиваться процесс», – сказал он.
Коснувшись ситуации в Талише, сельский старости отметил, что там ситуация прежняя – опасная для поселения. По его словам, при посредничестве Красного Креста недавно удалось скосить часть сена, принадлежащего сельчанам: «Осталось около 70 гектаров, не удалось скосить – половина сгорела, часть осталась в опасной зоне».