Քննարկում ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդում
Հոկտեմբերի 18-ին ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի «Կանայք, խաղաղություն եւ անվտանգություն» օրակարգի կետի ներքո տեղի ունեցավ բաց քննարկում, որին մասնակցեցին կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Բան Կի-Մունը, անդամ պետությունների եւ տվյալ ոլորտում մասնագիտացված հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները:
Քննարկումներին մասնակցեցին ու ելույթով հանդես եկան նաեւ ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Կարեն Նազարյանը, ով ողջունեց այդ օրն անվտանգության խորհրդի կողմից միաձայն ընդունված բանաձեւը, որը կոչ է անում ապահովել կանանց մասնակցությունը խաղաղաշինության գործընթացներում: Դեսպան Նազարյանը նշեց է, որ կարեւորում է այս թեմայի շուրջ քննարկումը, քանի որ Հայաստանին պարտադրված պատերազմի ու ագրեսիայի արդյունքում երկիրը հյուրընկալել է մեծ թվով կին փախստականների: Դեսպանը հավելեց, որ կանանց ու աղջիկների վրա անհավասարաչափ է բաշխվում հակամարտության զրկանքներն ու հետեւանքները, այդ իսկ պատճառով նրանք երաշխավորված դերակատարում պետք է ունենան խաղաղությանը միտված բանակցություններում:
Քննարկման մասնակցող պատվիրակությունները կանանց առաջխաղացման համատեքստում անդրադարձ կատարեցին նաեւ հակամարտություններից տուժած իրավիճակներում իրավունքի գերակայության եւ անցումային արդարադատությանն առնչվող հարցերին: Այս մասին «Հայերն այսօր» -ին տեղեկացրին  ՀՀ ԱԳՆ մամլո գրասենյակից:

UN Security Council holds discussion
On October 18, UN Secretary General Ban Ki-Moon, as well as representatives of UN member states and field specialists of non-governmental organizations participated in an open discussion on “Women, Peace and Security” organized by the UN Security Council.
Among the speakers was RA Permanent Representative to the UN, Ambassador Karen Nazaryan, who welcomed the Resolution adopted unanimously by the UN Security Council that day, calling on the provision of women’s participation in peace-making processes. Ambassador Nazaryan mentioned that he attaches importance to the discussion on this topic since Armenia received a large number of women refugees as a result of the imposed war and aggression. The Ambassador added that the deprivations and consequences of the conflict are divided unequally among women and girls and that they need to be guaranteed a role in the negotiations for peace.
The delegations participating in the discussion also touched upon the rule of law and transitional justice in situations caused by conflicts in the context of the advancement of women, reports the RA MFA press office to “Hayern Aysor”.