Բրիտանահայերն օժանդակում են Տավուշի մարզի Բաղանիս գյուղի դպրոցականներին
Հուլիսի 25-ին՝ նոր ուսումնական տարվան ընդառաջ, դպրոցական պայուսակներ եւ անհրաժեշտ գրենական պիտույքներ ստացան սահմանամերձ Բաղանիս գյուղի դպրոցի 100 աշակերտները: Սա բրիտանահայերի հերթական նվերն էր Հայաստանի գյուղական համայնքների դպրոցականներին: Այս մասին «Հայերն այսօրը» տեղեկանում է Հիմնադրամի պաշտոնական կայքից:
«Հայաստան» հիմնադրամի Մեծ Բրիտանիայի տեղական մարմնի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Անահիտ Ղազարյանը, ով ինչպես միշտ ժամանել էր Լոնդոնից նվերները հանձնելու նպատակով, նշում է, որ սահմանամերձ գյուղի բնակիչների նկատմամբ թեկուզ փոքր հոգածությունը միայն նյութական հարց չի լուծում: Այս սկզբունքով է առաջնորդվում տեղական մարմինը, որն առողջապահական եւ կրթական հաստատություններ կյանքի կոչելուն զուգահեռ, հաջողում է նաեւ միջոցներ հայթայթել հայրենիքում այս կամ այն գյուղի դպրոցականներին ուրախություն պարգեւելու համար:
Տասներկու տարվա ընթացքում սոցիալական այս ծրագրով Մեծ Բրիտանիայի տեղական մարմինը դպրոցական պարագաներ ու գրենական պիտույքներ է նվիրաբերել Հայաստանի Շիրակի, Լոռու, Տավուշի, Վայոց Ձորի, Սյունիքի եւ Արագածոտնի մարզերի շուրջ 2400 աշակերտի:

British-Armenian community provides assistance to schoolchildren in Baghanis
On July 25, closer to the new academic year, the 100 students of the school of Baghanis, a border village in Armenia’s Tavush Region, received school bags and stationery as gifts from the British-Armenian community. As in previous years, the packages were personally delivered to the students by the Hayastan All-Armenian Executive board employees and Anahid Kazarians, a trustee member of the Fund’s British affiliate.
Kazarians says the aim of this social assistance project is to bring joy and sense of moral support to the community. It’s an approach that has very much defined the mission of the Hayastan All-Armenian Fund’s British affiliate, which, in addition to providing major support for the construction of schools and medical centers in Armenia, continues to implement projects that help bring joy to schoolchildren throughout the homeland’s rural communities.
In the past 12 years, the Hayastan All-Armenian Fund’s British affiliate has donated packages of school supplies and stationery to a total of close to 2,400 students in Armenia’s Shirak, Lori, Tavush, Vayots Dzor, Syunik, and Aragatsotn regions.