Արդարադատության նախարարության տվյալները բացահայտում են` Ադրբեջանը միլիոններ է վճարում ամերիկյան ընկերություններին
Միլիարդավոր նավթադոլարների մեջ լողացող, սակայն բարոյականությունից զուրկ Ադրբեջանն զբաղված է ահռելի գումարներ բաժանելով բոլոր նրանց, որոնք պատրաստ են ուշադրություն դարձնել նրա քարոզչությանը:
Բաքվի կաշառակերության սխեման, որն ամբողջ աշխարհում հայտնի է որպես «խավիարային դիվանագիտություն», այժմ էլ իր թակարդն է գցել Վաշինգտոնի ազդեցիկ վերնախավին: Ըստ երևույթին, ամերիկացիների պակաս չի զգացվում, որոնք պատրաստ են իրենց հոգիները ծախել ինչ-որ գումարի համար: Ադրբեջանը, որպես լոբբինգի ասպարեզում նորելուկ, արագորեն սովորեց այդ ոլորտի հնարքներն իր «ավագ եղբայր» Թուրքիայից` քաղաքական խաբեությանը քաջատեղյակ վարպետից:
Միացյալ Նահանգների արդարադատության նախարարության կայքը թվարկում է ամերիկյան տասնմեկ ընկերությունների անունները և գումարները, որոնք վճարվել են տարբեր ադրբեջանական մարմինների կողմից.
– Վաշինգտոնում Ադրբեջանի դեսպանատունն ամսական 35 հազար դոլար է վճարում «Փաթոն բոգս» ընկերությանը` «ԱՄՆ-Ադրբեջան երկկողմ հարաբերությունների վերաբերյալ խորհրդատվության և աջակցության համար», ամսական 18.3 հազար դոլար «Մելվուդ քոմունիքեյշնս» ընկերությանը` «լրատվամիջոցների և հեռահաղորդակցության ռազմավարությանը» աջակցելու համար, ամսական 20 հազար դոլար «ԴիՍիԱյ գրուպին»` « հանրային կապերի և լրատվական քարոզչության, ինչպես նաև վերլուծական կենտրոնների հետ հարաբերությունների ստեղծման» համար, և ամսական 45 հազար դոլար «Փոդեստա գրուպին»` հանրային կապերի իրականացման համար:
– «Լիվինգստոն գրուպը», որը կրում է ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի նախկին խոսնակ Բոբ Լիվինգստոնի անունը, որն իր պաշտոնը լքել է խայտառակ ձևով, մինչ այժմ ստացել է 2 մլն դոլար` Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության անունից  լոբբիստական գործունեություն իրականացնելու համար:
– Ադրբեջանի միջազգային բանկը «Ջեֆերսոն Ուոթերման ինթերնեյշենլին» ամսական 25 հազար դոլար է վճարում`«ամերիկյան հաստատությունների հետ հարաբերությունների զարգացման» և «լրատվամիջոցների հետ կապերի ռազմավարության» համար: Նշված ընկերությունն ամսական ստանում է ևս 25 հազար դոլար «Ադրբեջանի նախագահությունից»`լրատվական ռազմավարության խորհրդատվության համար: Ադրբեջանի միջազգային բանկի բաժնետոմսերի 51 տոկոսը պատկանում է Ադրբեջանի ֆինանսների նախարարությանը:
– Ադրբեջանի ամերիկյան դաշինքը մինչ այժմ «Ֆաբիանի&Co.» ընկերությանը վճարել է 2.4 մլն դոլար` «ռազմավարությունների պլանավորման և իրականացման համար` ադրբեջանական ժողովրդի, երկրի, մշակույթի և միջազգային կապերի մասին հետազոտություններ և շահերի պաշտպանություն խրախուսելու նպատակով»: Վերջերս Վաշինգտոնում Ադրբեջանի ամերիկյան դաշինքի կազմակերպած ճաշկերույթին մասնակցում էին 700 հյուրեր, այդ թվում` Օբամայի վարչակարգի պաշտոնատար անձինք, Կոնգրեսի անդամներ և օտարերկրյա դիվանագետներ: Բանկետին ներկա էին նաև հայկական հարցերի ընդդիմախոս տխրահռչակ կոնգրեսականներ, այդ թվում` սենատորներ Սաքսբի Չեմբլիսը և Ռիչարդ Բեռը, Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Ջոն Բոեհները և նախկին կոնգրեսական Դեն Բարտոնը:
– «Ռոբերտի Ուայթ» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությանը (ՍՊԸ) ամսական 20.9 հազար դոլար է վճարվել ԱՄՆ «ՍՈՔԱՐ»-ի՝ Ադրբեջանի պետական նավթային ընկերության ամերիկյան դուստր ընկերության կողմից`Միացյալ Նահանգներում գործարար հնարավորությունները ուսումնասիրելու համար:
–  Քանի որ փողի պակաս չկա, անգամ Լոս Անջելոսում Ադրբեջանի հյուպատոսությունը կարող է իրեն թույլ տալ վարձել հասարակայնության հետ կապերի իր սեփական ընկերությունը: Տարիների ընթացքում այն օգտվել է «Սիթրիկ&Co» ընկերության (տարեկան 50 հազար դոլար), «Թուլշեդ գրուպ» ՍՊԸ-ի (35 հազար դոլար), որը հիմնադրվել է Ամերիկայի հրեական կոմիտեի հասարակայնության հետ կապերի նախկին տնօրեն Ջեյսոն Կացի կողմից, և «Փոթոմակ սքվեր գրուպի» (գումարը չի բացահայտվել) ծառայություններից` «լրատվական քարոզչություն… և խմբագիրների հետ համագործակցություն ապահովելու համար»:
Այժմ ի հայտ է եկել մեկ այլ նախկին կոնգրեսական, որն ընկել է Ադրբեջանի ամենազոր դոլարների հետևից: Նյու Յորքի նախկին կոնգրեսական Մայքլ Մաքմահոնը զբաղվում է այսպես կոչված «Հյուսիսային Կիպրոսի Թուրքական Հանրապետության» (մի տարածք, որը ճանաչվել է միայն այն բռնազավթած պետության` Թուրքիայի կողմից) հանրային կապերով և պետական հարաբերություններով: Մաքմահոնը, որը մինչև 2010 թվականի իր պարտությունը ծառայել է Ներկայացուցիչների տան արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում, Նյու Յորքի «Հերիկ, Ֆայնշտեյն» ՍՊԸ-ի անունից գլխավորում է լոբբիստական աշխատանքները, որը շահել է տարեկան 200 հազար դոլարի պայմանագիր` դեպի բռնազավթված Հյուսիսային Կիպրոս կոնգրեսական այցելություններ կազմակերպելու և լրատվամիջոցներում նրա հանրային վարկանիշը բարելավելու նպատակով: Մաքմահոնը նաև զբաղված է Նյու Յորք քաղաքում Թուրքիայի ընդարձակվող հյուպատոսության զարգացմամբ և շինարարությամբ:
Հետևաբար, զարմանալի չէ, որ Մաքմահոնի անունն անցյալ շաբաթ ջրի երես դուրս եկավ՝ փորձելով օրինականացնել նախագահ Իլհամ Ալիևի կեղծված վերընտրությունը, որտեղ նա հավաքել էր քվեների 85 տոկոսը, մինչդեռ նրա ինը մրցակիցները միասին ստացել էին մնացած 15 տոկոսը:
Չնայած միջազգային դիտորդները քննադատում էին Ալիևի վերընտրությունը որպես «անարդար և կեղծիքներով լի», «Նյու Յորք թայմսը» մեջբերելով Մաքմահոնին, նշում է, որ ընտրությունները եղել են «ազնիվ, արդար և իրոք արդյունավետ: Այնտեղ ավելի կարճ հերթեր էին, քան Ամերիկայում և վիճելի քվեաթերթիկներ չկային», ինչ որ պատահեց Ֆլորիդայում 2000 թվականի ԱՄՆ նախագահական ընտրությունների ժամանակ:
Վրդովեցուցիչ է, որ «Նյու Յորք թայմսը» դարձել է Մաքմահոնի զոհը` որոշելով կեղծված ընտրությունների մասին իր հոդվածը վերնագրել որպես «Դիտորդները տարակարծիք են Ադրբեջանում ընտրությունների արդարության վերաբերյալ»: Այսպիսով, «Թայմսը» մեկ մարդու ադրբեջանամետ քարոզչությունը հավասարեցրել է համատարած խարդախությունների ճնշող ապացույցների հետ` հաստատված այնպիսի հեղինակավոր միջազգային դիտորդների կողմից, ինչպիսին է Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպությունը (ԵԱՀԿ): Բարեբախտաբար, «Թայմսը» մատնանշել է, որ «գնահատականների տարբերությունը, թվում է, որ արտացոլում է Ալիևի կառավարության ագրեսիվ լոբբիստական ջանքերը` ընտրությունները ներկայացնելու իբրև արդար»:
Ամերիկահայերը չեն կարող մրցել ադրբեջանական շռայլ բաշխումների հետ: Նրանց պետք էլ չէ այդպես վարվել: Ամերիկահայերը կարիք չունեն միլիոններ ծախսելով լոբբինգ անել առկա փաստերը ներկայացնելու համար, քանի որ ճշմարտությունն իրենց կողմն է:

Азербайджан платит миллионы американским компаниям
Азербайджан, купающийся в миллиардах нефтедолларов, однако лишенный нравственности, занят раздачей гигантских сумм всем тем, кто готов обратить внимание на его пропаганду.
Бакинская схема раздачи взяток, которая во всем мире известна как «икорная дипломатия», заманила в ловушку и влиятельную элиту Вашингтона. По всей видимости, дефицита в американцах, готовых продать свою душу за деньги, не ощущается. Азербайджан как новичок в сфере лоббинга быстро научился уловкам в этой сфере от своего «старшего брата» – Турции, сведущего мастера политического обмана.
На сайте министерства юстиции Соединенных Штатов перечислены11 американских компаний и размеры сумм, которые были заплачены им различными азербайджанскими органами.
– Посольство Азербайджана в Вашингтоне ежемесячно платит компании «Патон богс» 35 тыс. долларов «за консультации и содействие двусторонним отношениям США-Азербайджан»; компании «Мелвуд комуникейшн» – 18.3 тыс. долларов в месяц за содействие в области «стратегии средств массовой информации и телекоммуникации»; компании «ДиСиАй» – 20 тыс. долларов в месяц за «PR и информационную пропаганду, а также создание отношений с аналитическими центрами»; компании «Подеста груп» – 45 тыс. долларов в месяц за PR.
– «Ливингстон груп», названная в честь экс-спикера Палаты представителей США Боба Ливингстона, покинувшего свой пост позорным образом, на сегодняшний день получила 2 млн долларов за осуществление лоббистской деятельности от имени министерства иностранных дел Азербайджана.
– Международный банк Азербайджана ежемесячно платит 25 тыс. долларов компании «Джеферсон Уотерман интернейшнл» за «развитие отношений с американскими учреждениями» и «стратегию связей со средствами массовой информации». Эта компания ежемесячно получает еще 25 тыс. долларов от «аппарата президента Азербайджана» за консультации в сфере информационной стратегии. 51% акций Международного банка Азербайджана принадлежит министерству финансов Азербайджана.
– Азербайджано-американский альянс на сегодняшний день заплатил компании «Фабиани&Co.» 2.4 млн долларов «за планирование и реализацию стратегий с целью исследований об азербайджанском народе, стране, культуре и международных связях и поощрения защиты интересов». Недавно на банкете, организованном Азербайджано-американским альянсом, присутствовало 700 гостей, в том числе – должностные лица из администрации Обамы, члены Конгресса и зарубежные дипломаты.
На банкете присутствовали также печально известные конгрессмены – оппоненты армянских вопросов, в том числе – сенаторы Саксби Чемблис и Ричард Бер, спикер Палаты представителей Джон Боэнер и экс-конгрессмен Ден Бартон.
– ООО «Роберти Уайт» ежемесячно выплачивалось 20.9 тыс. долларов со стороны «СОКАР» – дочерней американской компании Государственной нефтяной компании Азербайджана, за изучение бизнес-возможностей в Соединенных Штатах.
– Поскольку денег хватает, то даже консульство Азербайджана в Лос-Анджелесе может позволить себе нанять PR-компанию. На протяжении лет оно пользовалось услугами компаний «Ситрик&Co» (50 тыс. долларов в год), ООО «Тулшед груп» (35 тыс. долларов), которая была учреждена бывшим директором по линии PR Еврейского комитета Америки Джейсоном Кацем, и «Потомак сквер груп» (размер суммы не выяснен). Средства выплачивались «за информационную пропаганду… и обеспечение сотрудничества с редакторами».
А теперь появился еще один бывший конгрессмен, погнавшийся за всесильными долларами Азербайджана. Экс-конгрессмен от Нью-Йорка Майкл Макмахон занимается PR и государственными отношениями т.н. «Турецкой Республики Северного Кипра» (территории, которая признана лишь оккупировавшим ее государством – Турцией). Макмахон, который до своего поражения в 2010г. работал в Комитете по внешним отношениям Палаты представителей, от имени ООО «Герик, Файнштейн» (Нью-Йорк) возглавляет лоббистские работы, выиграв контракт на 200 тыс. долларов с целью организации визитов конгрессменов на оккупированный Северный Кипр и улучшения его общественной репутации в масс-медиа. Макмахон также занимается развитием и строительством просторного здания консульства Турции в г. Нью-Йорк.
Следовательно, не удивительно, что имя Макмахона на прошлой неделе выплыло наружу, когда он пытался узаконить сфальсифицированное переизбрание президента �?льхама Алиева, набравшего в ходе выборов 85% голосов, в то время как 9 его соперников вместе взятые набрали оставшиеся 15%.
Несмотря на то, что международные наблюдатели раскритиковали переизбрание Алиева и охарактеризовали выборы как «несправедливые и полные фальсификаций», «Нью-Йорк Таймс», цитируя Макмахона, отмечает, что выборы были «честными, справедливыми и действительно эффективными. Там очередей было меньше, чем в Америке, и не было спорных бюллетеней», как это произошло во Флориде во время президентских выборов в 2000г.
Возмутительно, что газета «Нью-Йорк Таймс» стала жертвой Макмахона, решив озаглавить свою статью о сфальсифицированных выборах как «Наблюдатели не единодушны по поводу выборов в Азербайджане». Таким образом, газета «Нью-Йорк Таймс» приравняла проазербайджанскую пропаганду одного человека к подавляющему количеству доказательств повсеместных махинаций, подтвержденных такими авторитетными международными наблюдателями, как ОБСЕ.
К счастью, газета «Нью-Йорк Таймс» отметила, что «разница в оценках, кажется, отражает агрессивные лоббистские усилия правительства Алиева представить выборы как справедливые».
Американские армяне не могут соревноваться с азербайджанцами в плане щедрого разбрасывания средств. �?м это и не нужно. Американским армянам не нужно тратить миллионы на проведение лоббинга для представления имеющихся фактов, поскольку правда на их стороне.