«Սփյուռք» ամառային դպրոցի մասնակիցներն այցելեցին ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի նստավայր
Հուլիսի 14-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Սփյուռք» ամառային դպրոց-2016 ծրագրի «Երիտասարդ առաջնորդների և համայնքային գործի կազմակերպիչներ» և «Լրագրողների վերապատրաստում» դասընթացների մասնակիցները հյուրընկալվեցին ՀՀ Նախագահի նստավայրում: Ծրագրի մասնակիցներին ընդունեց Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանը:
«Հայերն այսօրի» փոխանցմամբ՝ Վիգեն Սարգսյանը ներկայացրեց ՀՀ Նախագահի և նախագահական ինստիտուտի գործունեությունը, ՀՀ Սահմանադրությամբ Նախագահի գործառույթները, պետական իշխանության համակարգում նրա տեղն ու դերը, պետության ղեկավարի փոխհարաբերությունները պետական իշխանության մյուս մարմինների հետ, ինչպես նաև՝ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության հիմնական ուղղությունները:
Հանդիպման վերջում Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանի աշխատակազմի ղեկավարը պատասխանեց սփյուռքահայ երիտասարդների հարցերին, որոնք վերաբերում էին ինչպես Հայաստանի ներքին և արտաքին քաղաքականությանը, այնպես էլ՝ Հայաստան-Սփյուռք և Սփյուռք-Սփյուռք կապերի զարգացմանն ու ամրապնդմանը:
Այնուհետև «Սփյուռք» ամառային դպրոցի մասնակիցները շրջայց կատարեցին նախագահական նստավայրում, որի ընթացքում հետաքրքիր տեղեկություններ ստացան Նախագահի նստավայրի մասին՝ երբ է այն կառուցվել, ով է եղել ճարտարապետը, ինչպիսին է շենքի կառուցվածքը, ըստ արարողակարգի՝ ինչ միջոցառումներ են անցկացվում շրջայցի ծրագրում ներառված դահլիճներում, սրահներում և այլն:
Այցի ավարտին մասնակիցները՝ որպես նվեր, ստացան շրջայցի լուսանկարներով և հայկական դրոշի գույներով կրիչներ:

Участники «Летней школы «Спюрк» посетили резиденцию Президента РА Сержа Саргсяна
Участники курсов «Молодых лидеров и организаторов общинного дела» и «Переподготовки журналистов» программы Министерства Диаспоры РА «Летняя школа «Спюрк» 14 июля посетили резиденцию Президента РА. Участников программы принял руководитель аппарата Президента Республики Армения Сержа Саргсяна Виген Саркисян.
Как передает «Армяне сегодня», Виген Саркисян представил деятельность Президента РА и института президентства, полномочия, которыми Конституция РА наделяет главу государства, его место и роль в системе государственной власти, взаимоотношения главы государственной власти с другими органами государственной власти, а также основные направления внешнеполитической деятельности Армении.
В завершение встречи руководитель аппарата Президента Республики Армения Сержа Саргсяна ответил на вопросы молодых армян из Диаспоры, которые касались как внутренней и внешней политики Армении, так и развития и укрепления связей Армения-Диаспора, Диаспора-Диаспора.
Затем участники «Летней школы «Спюрк» совершили экскурсию по резиденции Президента , в ходе которой получили интересные сведения о резиденции главы государства: когда она была построена, кто был архитектором, какова структура здания, по протоколу, какие мероприятия проводятся в залах, помещениях, включенных в программу экскурсии и т. д.
По завершении визита участники получили в подарок носители с фотографиями визита, раскрашенные в цвета армянского Триколора.