Գուսան Հայկազուն «Հավերժ փառք ազգի ու Հայ դատի համար ողջակիզված Լիզբոնի գործողության 5 կտրիճներին»
1983թ. հուլիսի 27-ին լիբանանահայ 5 հայորդիներ` Սեդրակ Աճեմեանը, Արա Քըրճըլեանը, Սարգիս Աբրահամյանը, Վաչե Տաղլեանը, Սիմոն Եահինյանը Լիսաբոնում գրավեցին թուրքական դեսպանատունը և իրենց անձնազոհությամբ դարձան Հայ դատի պայքարի ողջակիզվող հոգիներ` աշխարհին մեկ անգամ ևս հիշեցնելով, որ հայ ժողովուրդը չի մոռացել, չի մոռանալու իր պատմության ահասարսուռ էջերը` Հայոց ցեղասպանությունը, որ հայ ժողովուրդը պահանջատեր է:
…30 տարի է անցել հայորդիների սխրանքից, սակայն Լիզբոնի ողջակեզների (այդպես է նրանց անվանել Մասիսերգակ բանաստեղծը` Հովհաննես Շիրազը), բողոքի ու ցասման յուրօրինակ, հրաբխային ժայթքումը, հայրենասիրության աշխարհացունց, անգերազանցելի դրսևորումը համայն հայությա խոնարհումի սրբարանն է դարձել:
Լիզբոնի գործողության 5 քաջերի հիշատակին նվիրված այդպիսի մի խոնարհում էր Սռնո Բաբաջանյանի անվան համերգասրահում գուսան Հայկազունու «Հայկազունք» երգչախմբի համերգը, որի ընթացքում հնչեցին ՀՀ մշակույթի վաստակավոր գործիչ գուսան Հայկազունու ռազմահայրենասիրական երգերը… Հնչեցին ժողովրդի կողմից շատ սիրված «Գետաշեն», «Հրով լինի, սրով լինի…», «Շահումյան», «Հայե´ր,  միացե´ք» և այլ երգեր: Երգում էր ողջ դահլիճը, ծածանվում էին հայոց եռագույն դրոշները, պարում էին բոլորը…
Ասես համահայկական մի տոն էր` ազատ, անկախ ու միացյալ Հայաստանի տոն: Ներկաները` հյուրեր Սփյուռքից, Արցախի գոյամարտի ազատամարտիկներ, ուսանողներ, ողջ երեկոյի ընթացքում ձայնակցում էին «Հայկազունք» խմբին, ու պարզապես անհնար էր չհարցնել գուսանին`
Ձեր համերգները մի՞շտ են այսպես ոգևորում հանդիսատեսին:
Գրեթե միշտ այսպես է լինում, որովհետև հայրենասիրության ոգին կա, հարկավոր է միայն այն արթուն պահել: Քաջեր միշտ էլ կան… վկան` Լիզբոնի 5 հայորդիները, որոնց էլ նվիրել ենք այս համերգը:
Ուզում եմ շնորհավորել Ձեզ ՀՀ սփյուռքի նախարարության կողմից ստացած պարգևների` ոսկե մեդալի և շնորհակալագրի համար, որոնք ստացել եք նախարարության հետ Ձեր անշահախնդիր համագործակցության  համար: Դուք պարգևներ, շնորհակալագրեր, ըստ երևույթին, շատ եք ստացել: Վերջին երկու պարգևները ինչո՞վ են  առանձնահատուկ և որքանո՞վ են Ձեզ պարտավորեցնում:
Շնորհակալ եմ: Ասեմ, որ Սփյուռքի նախարարությունն ինձ համար տարբերվում է մյուս բոլոր նախարարություններից. միակն է, որի նախարարն ու աշխատակազմը ինձ, իմ խմբին նկատել են, ճանաչում են, տեղ են տալիս ու գնահատում են մեր հայրենանվեր աշխատանքը: Երկու տարի է, ինչ բարեկամացել ենք ՀՀ սփյուռքի  նախարարության հետ: Երանի թե բոլոր նախարարություններն այդքան ուշադիր ու գնահատող լինեն հայրենասիրական, հայրենանվեր երգի մունետիկների հանդեպ: Սփյուռքի նախարարության հետ շփվելով` ես շփվում եմ նաև սփյուռքի հայերի հետ, ովքեր հայության լավագույն մասն են կազմում: Եղել եմ Սիրիայում, Լիբանանում և գիտեմ, թե որքան հայրենանվեր հայություն է ապրում այնտեղ: ՀՀ սփյուռքի նախարարության 5-ամյա հոբելյանի առիթով իմ ելույթում ասացի, որ շնորհակալ եմ, բայց չեմ ուզում, որ նախարարությունը 10-ամյակ տոնի, որ այլևս Սփյուռք չունենանք, որ բոլոր հայերը հավաքվեն Հայաստանում, մեր նախարարն էլ թող ուրիշ նախարարություն ղեկավարի, իսկ ես այլևս չերգեմ` «Պիտի գնանք վաղ, թե` ուշ»:
Գուսա´ն Հայկազուն, որտեղի՞ց գտաք այս խմբի հրաշք երիտասարդներին, թե՞ իրենք Ձեզ գտան:
Խումբն ունի յոթ տարվա պատմություն, բայց սրանից առաջ Արտաշատում ունեցել եմ «Հայե´ր, միացեք» խումբ, համերգներ ենք ունեցել ՌԴ-ում, Իրանում: Հետո, երբ որոշեցի «Հայկազունք»-ը ստեղծել, հիմնադրել, մի փոքրիկ հայտարարություն փակցրեցի Կոնսերվատորիայի պատին, և սկսվեց հոսքը, հարյուրավոր երիտասարդներ դիմեցին: Ընտրեցի նրանցից լավագույններին և հիմնեցի այս խումբը, որն ինձ համար շատ թանկ է. ես նրանց համար առաջին հերթին լավ ընկեր եմ, հետո` ղեկավար:
Ես գիտեմ, որ Դուք երաժշտական կրթություն չունեք. ինչպե՞ս եք հորինում, ինչպե՞ս եք  նոտագրում Ձեր երգերը:
Ասեմ, որ ես նոտա չգիտեմ, երաժշտական ոչ մի կրթություն չունեմ, երաժշտական գործիք նվագել չգիտեմ: Շինարար-ինժեներ եմ եղել, երկար տարիներ աշխատել եմ իմ մասնագիտությամբ, բայց այդպես էլ չդարձա շինարար, աշխատել եմ մաքսային դաշտում, բայց մաքսավոր էլ չդարձա… Ես գտա իմ աշխարհը` երգի աշխարհը: Ինչպես եմ գրում իմ երգե՞րը… Մտքո’վ: Շա˜տ եմ տանջվում, բայց ոչ մեկին չեմ խնդրում նոտաներով գրել. երգում եմ, ձայնագրում և կյանքի կոչում:
Ունե՞ք Ձեր երգերի տպագիր ժողովածուն:
– Իհա´րկե, առաջինը տպագրել եմ  15 տարի առաջ, հետո անընդհատ թարմացրել եմ: Հիմա նորը պիտի տպագրեմ, որովհետև նոյեմբերի 23-ին «Հայկազունք» խումբը Լիզբոնի գործողության 30-ամյակին նվիրված համերգային ծրագրով ելույթ կունենա Փարիզում, և ես ուզում եմ այդ գրքերից հետս տանել:
–  Համերգային ծրագրով որտե՞ղ եք եղել:
2011թ. ՀՀ անկախության 20-ամյակի կապակցությամբ հայ համայնքների հրավերով մեկնել ենք Սիրիա, Լիբանան: 2012-ի դեկտեմբերին Սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ համերգներով հանդես եկանք ՌԴ-ի մի շարք քաղաքներում: Եղել ենք Հայաստանի  բոլոր մարզերում, Արցախում, Ջավախքում: Հաճախ ենք լինում զորամասերում: ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Արի տուն» ծրագրի շրջանակներում Աղավնաձորում հանգստացող սփյուռքահայ պատանիների համար ենք համերգ տվել, Ծաղկաձորում` «Սփյուռք ամառային դպրոց»-ի մասնակիցների:
Դուք նաև Ղարաբաղյան գոյամարտի ազատամարտիկներից եքԿա՞ն երգեր, որոնք հենց այդ  տարիներին են ծնվել:
Այո´, բոլոր երգերը նպատակային են և ժամանակի, պահի թելադրանքով են գրվել: «Ինչքան էլ որ դժվար լինի, դիմացե´ք,, երգը, «Գետաշենը» և այլ երգեր հենց այդ ժամանակ են գրվել: Երգերիս մեծ մասը պատերազմի դաշտում են ծնվել, մի ձեռքով կռվել եմ, մյուս ձեռքով գրել եմ… Ասեմ, որ նաև սիրո քնքուշ երգեր էլ ունեմ, որոնցից մեկն այսօր հնչեց:
Ձեր հայրենասիրությունը շատ վառ ընդգծվում է թե´ երգերում, թե´ Ձեր ելույթներում, բանավոր խոսքումԱրցախյան շարժման մեջ կամավո՞ր եք մտել:
1988թ. առաջիններից եմ եղել, որ մտել եմ «Ղարաբաղ» կոմիտեի մեջ` Արտաշատի մասնաճյուղի, ստեղծեցինք  կամավոր ջոկատներ և մեկնեցինք կռիվ: Այդ տարիներին թրծվեցինք հոգով ու կամքով: Շատերը մնացին տաքուկ անկյուններում` իրենց «կանանց փեշերի տակ», փափուկ աթոռներին նստած` հեռուստացույցով դիտեցին ու լսեցին լուրերը կռվի դաշտից, իսկ տղաներից շատերն իրենց կյանքով պահեցին մեր սահմանները:
Հետաքրքիր, արտառոց մի դեպք կպատմե՞ք Ձեր համերգային  շրջագայություններից:
Հալեպում էինք, Սիրիայում արդեն ցնցումներ էին սկսվել, ճանապարհները վտանգավոր էին: 15 օր համերգ էինք տվել, ծրագրված էր համերգներով հանդես գալ Կամիշլիում, Դամասկոսում, բայց վտանգ կար, և չգնացինք այդ քաղաքները: Պիտի հանգստանայինք, զբոսնեինք քաղաքում և Հայաստան վերադառնայինք: Համազգայինի ղեկավար ընկեր Արտոն ասաց` «լավ կլինի, որ դահլիճում հավաքվեն բոլոր դպրոցներից, ու մի լավ համերգ ևս տանք» (մենք մինչ այդ բոլոր դպրոցներում եղել էինք): Այդպես էլ արեցինք. դա իսկապես արտառոց, հիշարժան մի դեպք էր, որովհետև երգում էին մոտ 100 հոգի. մեր խումբը բարձրախոսները զիջեց երեխաներին, ովքեր խմբերով բեմ ելան… Բառերով  դժվարանում եմ նկարագրել այդ ցնծությունը, այդ հայկյան ոգին, որը պատել էր բոլորին:
Ի՞նչ է Ձեզ համար միացյալ Հայաստանը` պատրա՞նք, երազա՞նք, կո՞չՀավատո՞ւմ եք, որ կգա այդ օրը:
Այո, հավատում եմ: Դա երազանք է, որն անպայման մի օր իրականություն կդառնա, հավատում եմ, որ աշխարհը քաջություն կունենա ոչ միայն ճանաչելու, այլև դատապարտելու և հատուցելու հայ ժողովրդի բարոյական, նյութական և տարածքային կորուստները: Հավատում և ասում եմ` հավերժ փա´ռք ազգի ու Հայ դատի համար ողջակիզված Լիզբոնի գործողության 5 կտրիճներին:

Гусан АЙКАЗУН: «Вечная слава пятерым храбрецам акции в Лиссабоне, совершившим самосожжение во имя нации и Ай Дат»
27 июля 1983 года пятеро ливанских армян – Седрак Аджемян, Ара Крчлян, Саркис Абрамян, Ваче Таглян и Симон Шагинян, – захватили турецкое посольство в Лиссабоне и, пожертвовав собой, стали мучениками  борьбы Ай Дат,еще раз напомнив миру, что армянский народ  не забыл и будет вечно помнить ужасающие страницы своей истории – Геноцид армян, что армянский народ хозяин своего требования.
…30 лет минуло со дня подвига сынов армянских, однако своеобразная, вулканическая вспышка мучеников Лизбона (тан назвал их воспевавший Масис поэт Ованес Шираз), беспрецедентное проявление патриотизма, потрясшее мир, стало святыней поклонения  армянского народа.
Таким поклонением, посвященным памяти пятерых лисбонских смельчаков, стал концерт в концертном зале «Арно Бабабджанян» хора «Айказунк» гусана Айказуни, в ходе которого прозвучали  воено-патриотические песни Заслуженного деятеля культуры и искусства РА гусана Айказуни… Прозвучали  очень любимые в народе песни «Геташен», «Хров лини, сров лини», «Шаумян», «Айер, миацек» и др. Пел весь зал, колыхались армянские триколоры, танцевали все…
Будто общеармянский праздник происходил в зале – праздник свободной, независимой и единой Армении.
Присутствующие – гости из Диаспоры, ополченцы Арцахской войны, студенты на протяжении всего вечера подпевали группе «Айказунк» и просто невозможно было не спросить гусана:
– Ваши концерты всегда так воодушевляют зрителей?
– Почти всегда бывает так, потому что дух патриотизма существует, нужно лишь пробудить его. Смельчаки есть всегда… Свидетельство тому – пятеро армян Лиссабона, которым и посвящен этот  концерт.
– Хочу поздравить Вас с наградами Министерства Диаспоры РА – Золотой медалью и Благодарственной Грамотой, – которые получили за Ваше бескорыстное сотрудничество с Министерством. Наград и благодарностей Вы, судя по всему, получили много. Чем особенным выделяются последние две награды и в какой мере обязывают Вас?
– Благодарю. Замечу, что Министерство Диаспоры отличается для меня от всех других ведомств, единственное, чей министр и аппарат заметили меня, мою группу, знают, уделяют внимание и ценят нашу патриотическую работу. Два года уже, как мы подружились с Министерством Диаспоры РА. Хоть бы все министерства были так внимательны и ценили пропагандистов патриотической песни. Общаясь с Министерством Диаспоры, я общаюсь также с армянами Диаспоры, составляющими лучшую часть армянства. Бывал в Сирии, Ливане, и знаю, насколько патриотичное армянство живет там. В своем выступлении по случаю 5-й годовщины Министерства Диаспоры РА, я сказал, что благодарен, но не хочу, чтобы Министерство отметило 10-летие, чтобы отныне не было у нас Диаспоры, чтобы все армяне собрались в Армении, а наш министр  пусть возглавит другое министерство, а я чтобы больше не пел «Пити гнанк, ваг те уш…»
– Гусан Айказун, откуда нашли такую чудесную молодежь группы. �?ли они Вас нашли?
– Группа насчитывает восьмилетнюю историю, но до этого у нас была в Арташате группа «Айер, миацек», выступали с концертами в РФ, �?ране. Потом я решил создать «Айказунк», повесил маленькое объявление на стене консерватории, и начался приток – обратились сотни молодых людей. Отобрал лучших из них и основал эту группу, которая мне очень дорога: я для них в первую очередь хороший друг, и только потом руководитель.
– Я знаю, что у Вас нет музыкального образования. Как сочиняете, записываете нотами свои песни?
– Должен сказать, что я вообще не знаком с нотной грамотой, никакого музыкального образования не имею, не умею играть на музыкальных инструментах. Был инженером-строителем, долгие годы работал по своей специальности, но так и не стал строителем – работал в таможенном поле, но и таможенником не стал… Я нашел свой мир – мир песни. Как пишу свои песни?..  Мысленно. Очень мучаюсь, но ни к кому не обращаюсь за помощью записать ноты: пою, записываю и даю путевку в жизнь.
– У Вас есть печатный сборник Ваших песен?
– Конечно, первый издал 15 лет назад, потом постоянно обновлял. Сейчас готовится к изданию новый, потому что 23 ноября группа «Айказунк» с концертной программой, посвященной 30-летию Лизбонской акции, будет выступать в Париже, и я хочу повезти с собой эти книги.
– Где Вы бывали с концертной программой?
– В 2011 году, по случаю 20-летия независимости РА, по приглашению армянских общин побывали в Сирии, Ливане. В декабре 2012-го  по инициативе Министерства Диаспоры РА с концертами выступали в ряде городов РФ. Побывали во всех областях Армении, в Арцахе, Джавахке. Часто бываем в воинских частях. В рамках программы Министерства Диаспоры РА «Ари тун» дали концерт для юношей, отдыхающих в Ахванадзорском лагере, а в  Цахкадзоре – для участников программы «Летняя школа Спюрк».
– Вы также являетесь ополченцем Карабахской войны… Есть песнми, родившиеся именно в те годы?
– Да, все песни целевые и написаны под диктовку времени, момента. Песни «Как бы трудно ни было, держитесь», «Геташен» и другие написаны именно в то время. Большая часть моих песен родились на поле боя: в одной руке оружие, в другой – ручка… Должен заметить, что у меня есть и лирические песни, одна из которых сегодня прозвучала.
– Ваш патриотизм очень ярко акцентируется и в песнях, ив Ваших устных выступлениях… В Арцахское движение вступили добровольно?
– В 1988-м был одним из первых, кто вступил в Арташатский филиал комитета «Карабах». Создали добровольческие отряды и отправились воевать. В те годы закалились душой и волей. Многие остались в теплых уголках, «под подолом у жен», сидя на мягких креслах, смотрели и слушали вести с полей сражений, а многие из ребят ценой своей жизни сохранили наши границы.
– Какой либо интересный, выдающийся случай расскажете о своих турне?
– Мы были в Алеппо, в Сирнии уже начались волнения, дороги были небезопасны. 15 дней давали концерты, было запланировано выступить с концертами в Камышли, Дамаске, но существовала угроза, и в эти города не поехали.
Собирались отдохнуть, погулять по городу и возвратиться в Армению. Руководитель Амазгаин товарищ Арто сказал: «Хорошо было бы собрать из всех школ и дать еще один хороший концерт» (до того мы успели побывать во всех школах). Так и сделали: это был действительно выдающийся, памятный случай, потому что пели около 100 человек: наша группа уступила микрофоны детям, которые группами вышли на сцену… Словами трудно выразить это ликование, тот армянский дух, который охватил всех.
– Чем является для Вас единая Армения – мираж, мечта, призыв… Верите, что наступит такой день?
– Да, верю. Это мечта, которая однажды непременно станет реальностью, верю, что мир  наберется смелости не только признать, но и осудить, и компенсировать моральные, материальные и территориальные потери армянского народа.  Верю и говорю: «Вечная слава пятерым храбрецам акции в Лиссабоне, совершившим самосожжение во имя нации и Ай Дат».