«Տան մյուս կողմը». Թուրքերի և հայերի միջև փոփոխությունները նախագահները չեն սկսելու
Ամերիկաբնակ Նարե Մկրտչյանը իր «Տան մյուս կողմը» ֆիլմում անդրադարձել է այն հարցին, թե 100 տարի անց ինչ ազդեցություն ունի հայերի և թուրքերի կյանքի վրա նախորդ դարասկզբի աղետը: Ֆիլմի մասին. 1915-ին օսմանյան թուրքերը ավելի քան 1.5 միլիոն հայ կոտորեցին. պատմաբանները սա կոչում են 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը: 2015-ին մի թրքուհի պարզում է, որ մեծ տատը ցեղասպանությունը վերապրողներից է, և որոշում է մեկնել Հայաստան՝ մասնակցելու Հայոց եղեռնի 100-ամյակին:
Մայան այս խնդրի մարմնավորումն է, քանի որ և՛ հայ է, և՛ թուրք: Նրա ներսում երկու թշնամի է ապրում. մեկը տառապում է ցեղասպանության պատճառով, իսկ մյուսը՝ հերքում այդ փաստը: Նարե Մկրտչյանի պապիկն ու տատիկը վերապրել են Հայոց ցեղասպանությունը: 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ նա ցանկացել է ֆիլմ նկարահանել ոչ թե Հայոց ցեղասպանության մասին, այլ ավելի շատ մարդկանց մասին:
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նա նշեց, որ այս թեման միշտ է եղել կինեմատոգրաֆիստների ուշադրության կենտրոնում, ու գրեթե միշտ ուղղված է եղել հայերին. «Հայերն ամեն դեպքում գիտեն, թե իրականում ինչ է եղել 1915 թվականին: Այս ֆիլմը օտարների համար է», – նշեց ռեժիսորը: Նա պատմեց, որ բավականին ծանր փորձություն էր Թուրքիա գնալը: Նա ծիծաղելով հիշեց, որ անգամ չէր սպասում, որ այնտեղ մարդիկ են ապրում, քանի որ մինչ այդ միայն բացասական պատկերացում ուներ նրանց մասին: Ֆիլմի հեղինակը խոստովանեց, որ հերոսուհու ընտրությունը շատ դժվար էր: Բարդ էր գտնել մի մարդու, որ տեսախցիկի առջև այդ խնդրի մասին կխոսի: Ռեժիսորն ընդգծեց, որ միայն թուրքի էր պատկերացնում իր ֆիլմում:
Չէր ուզում, որ հերոսուհին քուրդ կամ այլ ազգի ներկայացուցիչ լիներ. «Ուզում էի անպայման թուրք լիներ: Գտա Մայային: Չգիտեի, որ նա չի ընդունում Հայոց ցեղասպանությունը, քանի որ մեր նամակագրության ժամանակ ասում էր ցեղասպանություն: Շոկ էր ինձ համար, որ նա տեսախցիկի առաջ չասաց ցեղասպանություն բառը: Այս ֆիլմն ինձ համար նամակ է ուղղված Մայային»,-  Ankakh.com-ի փոխանցմամբ՝ ասաց նա:
Ի դեպ, երբ մեկ տարի անց Նարեն խոսեց Մայայի հետ ֆիլմը դիտելուց հետո, նա հիշատակեց ցեղասպանություն բառը: Ռեժիսորը գտնում է, որ անարդարության պատճառով ոչ թուրքերը, ոչ հայերը չեն կարողանում մոռանալ անցյալը և շարժվել առաջ:
Ֆիլմը նկարահանելուց հետո Նարե Մկրտչյանն հասկացել է` երկու ազգի միջև փոփոխությունը, չի գալու նախագահներից, այլ այն մարդկանց միջոցով, որոնք Հրանտ Դինքի մահից հետո դուրս էին եկել փողոց ու ասացին` իրենք բոլորը Հրանտ Դինք են, բոլորը հայ են:

«Другая сторона дома»: не президентам начинать перемены между турками и армянами
Американская армянка Наре Мкртчян в своем фильме «Другая сторона дома» коснулся вопроса, какое влияние спустя столетие оказывает на жизнь армян и турок трагедия начала прошлого века. О фильме: в 1915-м османские турки истребили более 1,5 миллионов армян – историки называют это первым геноцидом XX века. В 2015 году одна турчанка выясняет, что ее прабабушка – из числа переживших Геноцид и решает приехать в Армению, принять участие в церемониях поминовения 100-летия Геноцида армян.
Майя – олицетворение этой проблемы, поскольку является и армянкой, и турчанкой. В ней сосуществуют два врага – один страдает из-за Геноцида, другой отрицает этот факт. Дед и бабушка  Наре Мкртчян пережили Геноцид армян. В связи со 100-летием Геноцида она решила снять фильм не о Геноциде армян, а скорее о людях.
Сегодня на встрече с журналистами она отметила, что эта тема всегда была в центре внимания кинематографистов, и почти всегда была обращена в армянам: «Армяне в любом случае знают, что в действительности происходило в 1915 году. Этот фильм рассчитан на иностранцев», – отметила режиссер. Она рассказала, что поездка в Турцию была довольно тяжелым испытанием, и смеясь вспоминала, что даже не ожидала, что там живут люди, поскольку до того имела исключительно негативное представление о них. Автор фильма призналась, что очень трудными были поиски героини. Сложно было найти человека, который бы согласился говорить перед кинокамерой об этой проблеме, подчеркивая, что  представляла в фильме только турчанку.
Не хотела, чтобы героиня была курдиянкой или представительницей другой нации: «Хотела, чтобы была непременно турчанка. Нашла Майю. Не знала, что она не признает Геноцид армян, поскольку в нашей переписке использовала слово «Геноцид». Для меня было шоком, что перед кинокамерой она не произнесла слово «Геноцид». Этот фильм для меня – письмо, адресованное Майе», – как передает Ankakh.com, сказала она.
Кстати, когда год назад Наре беседовала с Майей после просмотра фильма, та произнесла слово «Геноцид». Режиссер считает, что вследствие несправедливости ни турки, ни армяне не могут забыть прошлое и идти вперед.
После съемок фильма Наре Мкртчян поняла, что изменение в отношениях между двумя народами начнется не с президентов, а посредством тех людей, которые после убийства Гранта Динка вышли на улицы и заявляли, что все они Гранты Динки, все они армяне.