ՀԱՄԼԵՏ ՄՈՎՍԻՍՅԱՆ. «Կարևորը հայոց լեզվի ուսուցիչների հարցն է»
Հոկտեմբերի 12-ին Սփյեւռքի նախարարությունում կայացած՝ ԱՊՀ երկրների և Վրաստանի հայկական համայնքների ղեկավարների հանդիպում-քննարկմանը մասնակցում էր նաև Ջավախքի հայկական համայնքի ղեկավար, ճանաչված ազգային գործիչ ՀԱՄԼԵՏ ՄՈՎՍԻՍՅԱՆԸ: Նրա հետ մեր զրույցի թեման կենտրոնացավ Ջավախքում հայկական կրթության խնդիրների շուրջ:
–Պարո´ն Մովսիսյան, բնականաբար, Ջավախքը Սփյուռք չէ, քանի որ հայերն ապրում են իրենց ավանդական հողի վրա: Խորհրդային տարիներին Ջավախքում գործում էին հայկական դպրոցներ, հայեցի կրթությունն ապահովված էր, մինչդեռ գիտենք, որ հատկապես վերջին տարիներին Վրաստանում կյանքի կոչվեցին նոր կրթական սկզբունքներ, այսօր արդեն լուրջ խնդիրներ կան ազգային կրթության ասպարեզում: Ի՞նչ է արվում, որպեսզի պահպանվի հայեցին:
-Ջավախքը հայկական տարածք է իր ամեն ինչով, այստեղ մենք չունենք ուծացման խնդիրներ, ձուլման վտանգներ: Ավելին, երևի ոչ մի տեղ այնքան խորը չէ ազգայինը, որքան մեզ մոտ: Շատ վաղուց մեր միակ լեզուն այստեղ հայերենն է. Շատերը, գալով Ջավախք, կարծում են, թե Հայաստանում են: Սակայն ճիշտ նկատեցիք, որ վերջին տարիներին վրացական կրթական համակարգում լուրջ փոփոխություններ եղան: Որպես ինքնիշխան պետություն՝ Վրաստանն առաջնային դարձրեց վրացերենով ուսուցման խնդիրները՝ այսպիսով հատկապես հայկական դպրոցներին տանելով դեպի լուծարում: Մենք չենք կարող ընդդիմանալ, որովհետև այսպիսին է երկրի օրենքը: Հատկապես Թբիլիսիում փակվեցին հայկական դպրոցները, հանգամանք, որը մայրաքաղաքում հայեցի կրթությունը բարդացրեց չափազանց: Ջավախքի հարցում, շնորհիվ նաև տարվող երկկողմանի քաղաքականության, հնարավորություն ընձեռվեց պահպանել դպրոցները՝ այստեղ հայոց լեզու, գրականություն և հայ ժողովրդի պատմություն առարկաների դասավանդման լեզուն համարելով հայերենը: Մենք գոհ ենք, մեզ է թողնված ժամաքանակի որոշման հարցը: Խնդիր ունենք հայ ժողովրդի պատմության ուսումնասիրման հարցում, քանի որ այստեղ չենք կարող դիմել ժամաքանակի ընդլայնման, սակայն եղածն էլ բավական է, որպեսզի հնարավորության սահմաններում մեր երեխաներին սովորեցնենք մեր պատմությունը:
–Դուք Սփյուռքի նախարարին ասացիք, որ Ջավախքում այսօր քիչ են հայոց լեզվի և գրականության ուսուցիչները, խնդիր դրեցիք, որպեսզի Հայաստանն աջակցի ջավախքցի երիտասարդներին՝ ստանալու մանկավարժական կրթություն: Ասեմ, որ Հայաստանի կառավարությունն այս ուղղությամբ որոշակի քայլեր արդեն կատարել է:
-Գիտեմ, որ խնդիրը քննարկվել է, սակայն չափազանց քիչ են այսօր Ջավախքում բարձրագույն կրթություն ստացած մայրենիի ուսուցիչները: Շատերը չեն կարողանում գալ Հայաստան՝ վարձավճարների, ապրելու դժվարացող խնդիրների պատճառով: Ջավախքում կա սոցիալական լարվածություն, ինչն էլ խանգարում է, որ շատերը ստանան հայաստանյան բարձրագույն կրթություն: Ցանկալի կլինի, որ յուրաքանչյուր տարի միջպետական պայմանավորվածությունների շրջանակներում անվճար համակարգ ընդունվեն գոնե հինգ երիտասարդ և ապա վերադառնան Ջավախք: Կարծում եմ, որ այսպես մենք կկարողանանք լուծել կարևորագույն հարցերը:
–Հուսանք, որ այդ հարցն իր շուտափույթ լուծումը կստանա: Ջավախքում, վստահ եմ, որ բացի դպրոցից, գործում են նաև մշակութային կառույցներ, որոնք նպաստում են հայապահպանությանը:
-Մեր առաջին մշակութային կառույցը Թբիլիսիի Պետրոս Ադամյանի անվան հայկական թատրոնն է, որը հաճախ է հանդես գալիս հյուրախաղերով, սակայն թատրոնն էլ ոչ միշտ է կարողանում այցեր կազմակերպել: Նախկինում ունեինք գեղարվեստական ինքնագործունեություն, որն այսօր գործում է տարերայնորեն: Բայց հնարավորն անում ենք, որպեսզի պահպանենք ազգայինը, սերտ լինեն մեր առնչությունները, բացվող օրվա հետ մեր երեխաներն ապրեն հայերեն մտածողությամբ, հայկական ավանդույթներով: Մենք մեծ ջանքեր ենք գործադրում, որպեսզի Հայաստանի հետ սերտ լինեն կապերը, հատկապես մաքսային օրենքները խոչընդոտներ չլինեն մեր շփումներին: Մինչդեռ այստեղ էլ խնդիրներ ունենք: Վստահ եմ, որ աստիճանաբար բոլոր խնդիրները կկարգավորվեն:
– Իսկ հիմնականում ի՞նչ խնդիրներ կան մաքսային ոլորտում
-Այսօր դժվարությամբ ենք կարողանում Ջավախք փոխադրել դասագրքեր, ազգային գրականություն: Շատ ջավախքցիների համար Հայաստանն է միակ շուկան, մինչդեռ բավական բարձր են մաքսատուրքերը, որոնք էլ հնարավորություն չեն տալիս ջավախքցիներին իրենց բերքը վաճառել հայաստանյան շուկաներում: Բայց հուսանք, վստահ լինենք, որ այս հարցերը ևս իրենց լուծումները կստանան:

Гамлет МОВС�?СЯН: «Главное – вопрос учителей армянского языка»
В обсуждениях, состоявшихся на встрече-обсуждении 12 октября в Министерстве Диаспоры РА, участвовал также  руководитель армянской общины Джавахка, известный национальный деятель Гамлет Мовсисян. Темой нашей с ним беседы стали проблемы армянского образования в Джавахке.
– Господин Мовсисян, Джавахк, естественно, не Диаспора, поскольку армяне здесь живут на исконно своей земле. В советские годы в Джавахке функционировали армянские школы, армянское образование было обеспечено, тогда как знаем, что особенно в последние годы, в Грузии претворены в жизнь новые принципы образования, сегодня уже имеются серьезные проблемы в сфере национального образования. Что делается, чтобы сохранилось армянское?
– Джавахк – армянская территория всей своей сутью. Здесь у нас нет проблемы ассимиляции, угрозы. Очень давно  единственным языком общения здесь является армянский: многие, приезжая в Джавахк, полагают, что находятся в Армении. Однако Вы верно заметили, что в последние годы в грузинской образовательной системе произошли серьезные  перемены. В качестве суверенного государства, Грузия сделала приоритетным вопросы образования на грузинском языке, тем самым приведя к закрытию армянские школы. Мы не можем сопротивляться – таковы законы страны. Особенно в Тбилиси закрылись армянские школы – обстоятельство, чрезвычайно ухудшившее армянское образование в столице.  В вопросе Джавахка, благодаря также проводимой двусторонней политике,  была предоставлена возможность сохранить школы – языком преподавания армянского языка, литературы, истории армянского народа считается армянский. Мы довольны – решение вопроса числа урочных часов оставлено на наше усмотрение. Проблема имеется в вопросе изучения истории армянского народа – здесь нет возможности прибегнуть к увеличению урочных часов, но и имеющегося достаточно, чтобы в пределах возможностей обучить наших детей нашей истории.
– Вы сказали министру Диаспоры, что в Джавахке не хватает сегодня учителей армянского языка и литературы, поставили вопрос содействия Армении джавахксклй молодежи  в получении педагогического образования. Должен заметить, что правительство Армении уже предприняло в этом вопросе определенные шаги.
– Знаю, что проблема обсуждалась, однако сегодня в Джавахке очень мало педагогов родного языка, имеющих высшее образование. Многие не могут приехать в Армению ввиду проблем с оплатой за обучение, трудными условиями жизни. В Джавахке наблюдается социальная напряженность, что и мешает многим получить в Армении высшее образование. Было бы желательно, чтобы ежегодно в рамках межгосударственных договоренностей по бесплатной системе обучались хотя бы пять молодых людей, а затем возвращались в Джавахк.
– Будем надеяться, что вскоре этот вопрос будет решен. Уверен, что в Джавахке, помимо школы, функционируют также культурные структуры, которые способствуют сохранению армянства.
– Наша первая культурная структура – Тбилисский армянский театр им. Петроса Адамяна, который часто выступает с гастролями, однако и театр не всегда имеет возможность организовать визиты. Прежде у нас имелась художественная самодеятельность, которая сегодня функционирует стихийно. Но делаем все возможное, чтобы сохранить  национальное, чтобы поддерживать тесные отношения, чтобы наши дети жили с армянским мышлением, армянскими традициями. Мы прилагаем большие усилия, чтобы связи с Арменией были тесными, особенно чтобы не  препятствовали таможенные законы. Между тем и тут имеются проблемы. Уверен, что все проблемы будут урегулированы.
– А какое в основном есть проблемы в таможенной сфере?
– Сегодня нам с трудом удается доставлять в Джавахк учебники, национальную литературу. Для многих джавахкцев Армения является единственным рынком, тогда как достаточно высоки таможенные пошлины, которые не дают джавахкцам возможности продавать свой урожая на армянских рынках. Но будем надеяться, верить, что эти вопросы также будут решены.