Մեծարգո’  տիկին   նախարար.
Սփյուռքի նախարարությունը արդեն  հինգ  տարեկան  է,  բայց  այսօր  նա  կայացած  ազգային  կառույց է:  Կարճ  ժամանակահատվածում ծնունդ առած և իրականացված հայապահպան ծրագրերը, միջոցառումները, գիտաժողովները այնքան հոգեհարազատ են աշխարհասփյուռ հայության համար, որ թվում է, թե Նախարարությունը հիմնադրվել է շատ ավելի վաղ և միշտ եղել է մեր կողքին:
Սփյուռքի համայնքները գտնվում են տարբեր միջավայրերում, հետևաբար առանձնահատուկ և յուրօրինակ են նաև հայության տարբեր հատվածների աշխարհընկալման, մշակութային, սոցիալ-տնտեսական և քաղաքական կողմնորոշումները: Բայց  Ձեզ հատուկ եռանդով ու նախաձեռնությամբ Դուք կարողանում եք Հայաստան-Սփյուռք համագործակցության հույժ կարևոր ոլորտում որդեգրել տարբերակված մոտեցումներ, լուծումներ՝ ուղղված հայության տարբեր հատվածների, յուրաքանչյուր համայնքի կարիքների բավարարմանը, ներուժի խթանմանը:
Զարմանալիորեն Ձեր կանացի ուսերին կրում եք մի հզոր գերատեսչություն ղեկավարելու պատասխանատու գործը և միայն հայ կնոջը հատուկ լուռ նվիրվածությամբ, անսահաման պատրաստակամությամբ ծառայում եք հայապահպանության  պատասխանատու գործին:
Դարեր շարունակ Հայաստանը եղել և մնում է համայն հայության երազանքների հանգրվանը, ուստի անգնահատելի է Ձեր և Ձեր աշխատակիցների ջանքերը ցանկացած հարցում, ցանկացած ժամանակ մեզ՝ աշխարհասփյուռ հայերիս օգնելու, աջակցելու, սատարելու հարցում:
Թույլ տվեք ի սրտե շնորհավորել Ձեզ և նախարարության ողջ անձնակազմին, մաղթել քաջառողջություն, բեղմնավոր բազմաթիվ  հնգամյակներ, անսպառ եռանդ, ազգանվեր ձեռքբերումներ:

Министерству Диаспоры исполнилось уже пять лет, но сегодня оно уже является состоявшейся национальной структурой. Родившиеся и осуществленные за короткий период программы по сохранению армянства, мероприятия, симпозиумы настолько близки по духу разбросанному по всему миру армянству, что кажется, что Министерство создано гораздо раньше и всегда было рядом с нами.
Общины Диаспоры находятся в различной среде, соответственно, специфичны и своеобразны также мировоззренческие, культурные, социально-экономические и политические ориентации различных спектров армянства. Но с присущей Вам энергией и инициативностью Вам удается в крайне важной сфере взаимодействия Армения-Диаспора проявлять дифференцированный подход, решения, направленные на удовлетворение потребностей различных спектров армянства, стимулирование потенциала.
Поразительно, как Вам удается нести на своих женских плечах ответственное дело руководства мощным ведомством и с присущей только армянской женщине молчаливой преданностью,  с безграничной готовностью служить ответственному делу сохранения армянства.
На протяжении веков Армения была и остается колыбелью мечтаний всего армянства, посему неоценимы усилия Ваши и ваших сотрудников, готовых помочь, содействовать нам, зарубежным армянам, в любом вопросе и в любое время.
Позвольте от всего сердца поздравить Вас и весь коллектив Министерства, пожелать крепкого здоровья, многих и многих плодотворных пятилетий, неисчерпаемой энергии, патриотических достижений.