Մեծարգո´ տիկին նախարար.
Անհուն բերկրանքով ու մեծ բավականությամբ աոա Նախարարության հիմնադրման ու գործունեության ծավալման 5 տարիների ամբողջանալու լուրը:  ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ անկախացումից հետո երկար սպասեցինք Ձեր ղեկավարած նախարարության ծնունդին, ծնունդ,  որն իր հետ  մեծ հու յսեր ստեղծեց ամբողջ Սփյուռքում:
Հինզ տարի է անցնում: Սա մեծ ժամանակաշրջան  չէ:  Բայց Նախարարությունն իր նվաճումներով իրավամբ  մարմնավորվում է  որպես հասուն ու  ձեռներեց կառույց:
Տիկի´ն  Հակոբյան, Ձեր անձի լուման մեծ է նախարարության կայացման գործում: Ե´վ Ձեր անձնական ինտելեկտը, և´ ընտանեկան դաստիարակությունը, և´ հասարակական նվիրումը, և´ ազգային հասուն ու անշահախնդիր հայացքը, և´ ընդհանրական պատրաստվածությունն ու պահվածքը  բավարար հիմք են հանդիսացել, որպեսզի հայրենաբնակ բազմաթիվ երիտասարդներ վերաճեն ու Սփյուռքի նախարարության կադրեր դաոնան՝ հույս ու ոգևորություն ու հպարտանք փոխանցելով իրենց հետ առնչվող սփյուռքահայերին:
Այդ ընթացքում Ձեր նախարարության ջանքերի շնորհիվ  հայաստանցի բազմաթիվ ընտանիքներ իրենց հացն են կիսել ափյուոքահայ հայրենաբաղձ շատ պատանի- երիտասարդների հետ, իրենց պայծառ ու հայրենաշեն հայացքները փոխանցել նրանց:
Դուք ե Ձեր գործընկերները Հայաստան Աշխարհի նշխարն եք պտղունց-պտղունց փոխանցել հեոուներում դեռ կարոտող հոգիներին, Հայ Առաքելական Եկեղեցու և Մայր Աթոռի շուքն եք տարածել մինչև հեռու մայրցամաքները…
Ինչ խոսք, մեր սպասելիքը շատ ավելին է, բայց Դուք ցանկալիի ու հնարավորի տարածության մեջ ծավալել  ու տարածել եք լեռնուտում խրոխտ կանգնած դժվարությամբ, բայց պարզ ճակատով ապրող մեր հիանալի  ժողովրդի հայրենականչի պատգամը:
Ձեր վարձքն ի կատար, հայրենի երկրին կայունություն,մեր հրաշալի ժողովրդին ավելի մեծ համբերություն ու համբերատարություն, մեր Պետականությանը  զորություն ու հաջողություններ՝ հանուն Հանրապետության ազգաբնակչության վիճակի բարելավման ու երկրի է´լ  ավելի ամրապնդման ու Արցախի անվտանգության երաշխավորման ու հարյուրամյա Եղեռնի քարոզչական գործընթացների տարածման, հանուն այդ  իրողության միջագգայնորեն վերջնական ճանաչման:
Տա´  Աստված՝  դեռ երկար տարիներ իր բեղմնավոր աշխատանքը շարունակի Սփյուռքի նախարարությունը և  իր տունդարձի կանչը սփռի բոլոր հայորդիների սրտերում:

![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2013/10/Iran-10-10.20081.jpg)
С безграничной радостью и огромным удовлетворением воспринял весть об истечении пяти лет основания и деятельности Министерства. Мы долго ждали после провозглашения независимости Республики Армения рождения руководимого Вами Министерства – рождения, которое породило с собой большие надежды во всей Диаспоре.
Минуло пять лет. Небольшой срок. Но своими достижениями Министерство по праву олицетворяет зрелую и предприимчивую структуру.
Велик Ваш личный вклад, госпожа Акопян, в деле становления Министерства. �? Ваш личный интеллект, и семейное воспитание, и общественная преданность, и зрелый, беспристрастный национальный взгляд, и общая подготовленность и поведение послужили достаточным основанием для того, чтобы множество молодых людей, живущих в Армении, созрели и стали кадрами Министерства Диаспоры, внушая надежду, воодушевление и гордость в души общающихся с ними армян Диаспоры.
Благодаря усилиям Вашего министерства за этот период многие семьи из Армении разделили свой хлеб со многими ностальгическими армянскими молодыми людьми из Диаспоры, привили им свои яркие патриотические взгляды.
Вы и Ваши коллеги по крупице передаете реликвии Армянского Мира тоскующим вдали душам, простираете до самых отдаленных континентов сень Армянской Апостольской церкви и Первопрестола…
Что и говорить, мы ждем гораздо большего, но Вы в пространстве желаемого и возможного развернули и распространили завет призыва Родины, гордо стоящего в горах нашего народа, живущего в трудностях но с ясным челом.
Стабильность родной земле, больше терпения нашему прекрасному народу, могущества и успехов нашей государственности – во имя улучшения положения населения Республики и еще большего укрепления страны, гарантии безопасности Арцаха и распространения пропагандистского процесса о 100-летии Геноцида во имя его окончательного международного признания.
Дай Бог, чтобы еще долгие годы продолжало свою плодотворную работу Министерство Диаспоры и простерло свой зов вернуться домой в сердца каждого армянина.