Ժենի Ակտերյանի ծննդյան 100-ամյակին նվիրված երեկո Բուխարեստում
Հունիսի 28-ին Ռումինիայի գրողների միության գրական թարգմանությունների Բուխարեստի մասնաճյուղը Ռումինիայի Հայոց միության հետ համատեղ Բուխարեստի Մետրոպոլիտեն գրադարանում կազմակերպել է երեկո նվիրված մինչպատերազմյան եւ հետպատերազմյան Ռումինիայի արտիստական աշխարհի ամենահայտնի դեմքերից մեկի` Ժենի Ակտերյանի (1916-1958) ծննդյան 100-ամյակին, գրում է «Արմենպրեսը»:
Դերասանուհի, ռեժիսոր եւ թարգմանիչ Ժենի Ակտերյանն/Jenny Acterian այսօր առավել շատ հայտնի է իր «Դժվարահաճ էակի օրագիրը» գրքով: Այն իր անողոք անկեղծությամբ եւ գերզայունությամբ այդ ժանրի լավագույն գործերից է Ռումինիայում: Առաջին անգամ օրագիրը լույս տեսել 1991թ. Humanitas հրատարակչության կողմից, ավագ եղբոր` Արշավիր Ակտերյանի խմբագրությամբ ու Դոյնա Ուրիկարիուի/Doina Uricariu թարգմանությամբ (Ժենին օրագիրը գրել է ֆրանսերեն եւ մասամբ անգլերեն): Դրան հաջորդել է Բուխարեստի «Արարատ» հրատարակչության մի այլ հրատարակություն, իսկ ավելի ամբողջական հրատարակությունը 2015թ. լույս է ընծայել նույն Humanitas հրատարակչությունը, որի մասին էլ քննարկում էր ծավալվել երեկոյին:
Բանախոսներն էին Ռումինիայի Հայոց միության նախագահ, Ռումինիայի գրողների միության փոխնախագահ, սենատոր Վարուժան Ոսկանյանը, Ս. Սկուլտետին/S. Skultéty, ում ջանքերով թարգմանվել է գրքի 2015թ. հրատարակությունը, պատմաբան ու գրաքննադատ Պաուլ Չեռնատը/Paul Cernat ու Ռումինիայի գրողների միության գրական թարգմանությունների Բուխարեստի մասնաճյուղի նախագահ Պետեր Սրագերը/Peter Sragher:
Ժենի Ակտերյանը ծնվել է Կոնստանցայում, Բուխարեստում ֆրանսիական դպրոցն ավարտելուց հետո ընդունվել է համալսարանի փիլիսոփայության եւ մաթեմատիկայի ֆակուլտետ: Պատերազմի եւ ծանր նյութական կացության պատճառով չի կարողացել ուսումը շարունակել Փարիզում, հետագայում թատերական կրթություն ստացել Բուխարեստի Դրամատիկական արվեստի դպրոցում: Բուխարեստի տարբեր թատրոններում խաղացել եւ բեմադրել է մի շարք պիեսներ, ֆրանսերենից եւ անգլերենից արել թարգմանություններ: Եղել է խելացի, ուժեղ եւ անհաշտ բնավորությամբ անհատականություն, մոտ է եղել ժամանակի ռումին արտիստական եւ գրական աշխարհի հայտնի դեմքերին (Միրչա Էլիադե/Mircea Eliade, Էոժեն Իոնեսկու/Eugen Ionescu, Էմիլ Չիորան/Emil Cioran): Մահացել է ծաղկուն հասակում, անբուժելի հիվանդությունից:
Ռումինական գրական-թատերական միջավայրում հայտնի էին նաեւ նրա ավագ եղբայրներ գրող Արշավիր Ակտերյանը (1907-1997), որը պատերազմից հետո երկար տարիներ աքսորվել է Սիբիր, եւ ռեժիսոր Հայկ Ակտերյանը (1904-1942), որը զոհվել է 1942թ. ռազմաճակատում:

Event dedicated to Jeni Acterian’s 100th birth anniversary held in Bucharest
On June 28, the literary translations branch of the Union of Writers of Romania in Bucharest, in association with the Union of Armenians of Romania, held an event dedicated to the 100th birth anniversary of one of the most famous artists of pre-war and post-war Romania, Jeni Acterian (1916-58) at Metropolitan Library of Bucharest, writes “Armenpress”.
Actress, filmmaker and translator Jeni Acterian is now more than famous for her book “Diary of a Squeamish Girl”, which is one of the best books in that genre in Romania with its sincerity and hypersensitivity. The diary was first released in 1991 by Humanitas Publishing House, edited by Actarian’s elder brother Arshavir Acterian and translated by Doina Uricariu (Jeni wrote the diary in French and partially in English). This was followed by the publication of Ararat Publishing House of Bucharest. In 2015, Humanitas Publishing House released a more integrated version of the book, which was discussed during the event.
The speakers were President of the Union of Armenians of Romania, Vice-President of the Union of Writers of Romania, Senator Varujan Vosganian; S. Skultéty, who helped release the translated version of the book in 2015; historian, literary critic Paul Cernat and president of the literary translations branch of the Union of Writers of Romania in Bucharest Peter Sragher.
Jeni Acterian was born in Constanta. After graduating from the French school in Bucharest, she got accepted to the Department of Philosophy and Mathematics of the local university. Due to the war and financial difficulties, she wasn’t able to continue her studies in Paris. Later, she received her education in performing arts at the Dramatic Arts School of Bucharest. She has played in different theaters of Bucharest, directed several plays and done translations from French and English. She was a smart, strong and irreconcilable individual and had close ties with the famous Romanian writers and artists of the time, including Mircea Eliade, Eugen Ionescu and Emil Cioran. Jeni Acterian died from an incurable disease when she was in bloom.
Her elder brothers Arshavir Acterian (1907-97) and Hayk Acterian were also famous in the fields of literature and performing arts in Romania. Arshavir was exiled to Siberia and stayed there for many years after the war, while Hayk died at the military front in 1942.