Խաղաղությամբ ամրակայված անկախություն
Հունիսի 24 –ին Ախալքալաքի, իսկ հունիսի 26-ին ՝Ախալցխայի Կրթամշակութային Երիտասարդական Կենտրոններում, ՎՀՕՄ-ի Միավորը անցկացրեց ավանդական դարձած ստեղծագործական շարադրության մրցույթ: Ախալքալաքում մրցույթին մասնակցում էին նաև Նինոծմինդայի շրջանի աշակերտները: Մասնակիցների ընդհանուր թիվը 122 էր, որոնց մեջ ընդգրկված էին նաև Երիտասարդական Կենտրոնների համապատասխան խմբերի աշակերտները, «Հայերն այսօր»-ի փոխանցմամբ՝ հայտնում է akhaltskha.net-ը:
Խաղաղության թեման արդիական էր ու ժամանակակից քննարկվելիք նյութ: Առաջարկված վերնագրերը, համապատասխան խորագրի, վերաբերվում էին խաղաղությանն ու անկախությանը: «Հաղթականի դրոշ», «Երգեք այգաբացի արտույտներ»: «Խաղաղության ջահակիր զինվոր եղբայրս», «Խոսք սիրո և համերաշխության» վերնագրերն առավել ընտրվածներն էին: Շարադրության արդյունքները կհրապարակվեն մի քանի օրից:
Կազմակերպիչների հավաստմամբ, մրցույթում հաղթողներին կտրվեն համապատասխան մրցանակներ, իսկ բոլոր մասնակիցների համար նախատեսված են Պատվոգրեր:
Նույն օրը հունիսի 26-ին շարադրությունների մրցույթին զուգահեռ ՎՀՕՄ-ի կողմից Ախալցխայի Հայկական Երիտասարդական Կրթամշակութային կենտրոնում անցկացվեց հայոց պատմության մրցույթ «Իմ ծննդավայրի երկրագիտությունը» խորագրի ներքո:

Independence affirmed through peace
ARS Georgia held the already traditional creative essay contest at the Armenian Youth, Educational and Cultural Centers in Akhalkalak (24 June) and Akhaltskha (26 June). The schoolchildren of the Ninotsminda district were also participating in the contest in Akhalkalak. Overall, there were 122 participants, including schoolchildren representing the corresponding groups of the Youth Centers, as reported akhaltskha.net, according to Hayern Aysor.
The topic of peace was current. The proposed titles corresponding to the title were related to peace and independence. The titles “Victory Flag”, “Sing Lark Farms of the Sunrise”, “My Brother: Soldier and Supporter of Peace”, “Words of Love and Solidarity” were the more common ones. The results of the contest will be announced in a couple of days.
The organizers say the winners will be granted prizes and all participants will receive Certificates of Honor
On the same day, alongside the June 26 essay contest, ARS Georgia held an Armenian History Contest entitled “The Geography of My Birthplace” at the Armenian Youth, Educational and Cultural Center of Akhaltskha.