Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Արգենտինայի Ազգային բանկի նախագահ Կառլոս Մելքոնյանին
Հունիսի 22-ին Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Արգենտինայի Ազգային բանկի նախագահ Կառլոս Մելքոնյանին: Այս մասին «Հայերն այսօրը» տեղեկանում է ՀՀ Նախագահի մամուլի ծառայությունից:
Սերժ Սարգսյանը ողջունել է հյուրին մեր երկրում և հանդիպման պատեհ առիթով ևս մեկ անգամ շնորհավորել նրան Արգենտինայի Ազգային բանկի նախագահի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ, մաղթել հաջողություններ այդ պատասխանատու պաշտոնում: Հանրապետության Նախագահը նշել է, որ Հայաստանում մշտապես հպարտությամբ և ուրախությամբ են արձագանքում արտերկրում ապրող մեր հայրենակիցների՝ տարբեր բնագավառներում ունեցած ձեռքբերումներին, քանզի նրանց նվաճումները պատիվ ու բարի համբավ են բերում համայն հայությանը` նպաստելով նաև երկկողմ միջպետական հարաբերությունների խորացմանն ու ամրապնդմանը: Հայ-արգենտինյան բարձր մակարդակի հարաբերությունների կայացման գործում, Նախագահի գնահատմամբ, նշանակալի է արգենտինահայ համայնքի ակնառու գործիչների, այդ թվում՝ հայտնի գործարար Էդուարդո Էռնեկյանի ավանդը: Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ Արգենտինայի Ազգային բանկի նախագահի այցն իր նպաստը կբերի Հայաստանի և Արգենտինայի բանկային համակարգերի միջև սերտ համագործակցության ծավալմանը:
Զրուցակիցները մեծապես կարևորել են նմանօրինակ այցելությունները, որոնք, նրանց համոզմամբ, նոր լիցք են հաղորդում երկկողմ հարաբերություններին և լավ հնարավորություն ընձեռում քննարկելու միջպետական փոխգործակցության տարաբնույթ հարցեր:
Կառլոս Մելքոնյանը ՀՀ Նախագահին է փոխանցել Արգենտինայի Հանրապետության Նախագահ Մաուրիսիո Մակրիի ջերմ ողջույններն ու հայ-արգենտինյան հարաբերություններն ավելի խորացնելու և ամրապնդելու նրա մեծ ցանկությունն ու պատրաստակամությունը:
Հանդիպմանը Հանրապետության Նախագահը բարձր է գնահատել Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման ու դատապարտման գործում Արգենտինայի իշխանությունների և ժողովրդի ծանրակշիռ ավանդը:
ՀՀ Նախագահը և Արգենտինայի Ազգային բանկի նախագահը Հայաստան-Արգենտինա փոխգործակցության համատեքստում առանձնակի կարևորել են առևտրատնտեսական կապերի խորացումն ու ակտիվացումը: Նրանք համակարծիք են եղել, որ այդ հարցում զգալի դեր կարող է ունենալ Արգենտինայի Ազգային բանկը:
Կառլոս Մելքոնյանը նշել է, որ Հայաստան այցելությունն իր համար  ոչ միայն կարևոր է մասնագիտական և արարողակարգային տեսանկյունից, այլև անչափ հուզական է՝ նկատի առնելով, որ այցելել է իր նախնիների երկիր, որտեղից նրանք անցյալ դարասկզբին Հայոց ցեղասպանության հետևանքով ապաստան են գտել հեռավոր Արգենտինայում: Արգենտինայի Ազգային բանկի նախագահը հպարտությամբ է խոսել իր երկրում բնակվող հայերի մասին, ովքեր, նրա խոսքով, մեծ հարգանք և հեղինակություն են վայելում արգենտինյան հասարակության մեջ:

Президент Серж Саргсян принял сегодня президента Национального банка Аргентины Карлоса Мелконяна
Президент Серж Саргсян принял сегодня, 22 июня президента Национального банка Аргентины Карлоса Мелконяна. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщили из пресс-службы Президента РА.
Серж Саргсян приветствовал гостя в нашей стране и, пользуясь поводом встречи, еще раз поздравил его с назначением на должность президента Национального банка Аргентины, пожелал успехов на этом ответственном посту. Президент Республики отметил, что в Армении всегда с гордостью и радостью отмечают достижения наших живущих за рубежом соотечественников в различных сферах, поскольку их достижения приносят честь и доброе имя всему армянству, способствуя также углублению и упрочению двусторонних межгосударственных отношений. В деле становления армяно-аргентинских отношений высокого уровня, по оценке Президента, значителен вклад видных деятелей армянской аргентинской общины, в том числе, известного предпринимателя Эдуардо Эрнекяна. Серж Саргсян выразил надежду, что визит президента Национального банка Аргентины внесет свой вклад в налаживание тесного сотрудничества между банковскими системами Армении и Аргентины.
Собеседники подчеркнули важность подобных визитов, которые, по их уверенности, придают новый импульс двусторонним отношениям и являются хорошей возможностью для обсуждения различных вопросов межгосударственного взаимодействия.
Карлос Мелконян передал Президенту РА теплые приветствия Президента Республики Аргентина Маурисио Макри и его большое желание и готовность к еще большему углублению и укреплению армяно-аргентинских отношений.
В ходе встречи Президент Республики высоко оценил весомый вклад властей и народа Аргентины в дело международного признания и осуждения Геноцида армян.
Президент РА и президент Национального банка Аргентины в контексте взаимодействия Армении и Аргентины подчеркнули особо важное значение углубления и активизации торгово-экономических связей. Они высказали убежденность, что в этом вопросе Национальный банк Аргентины может играть значительную роль.
Карлос Мелконян отметил, что визит в Армению для него важен не только с профессиональной и церемониальной точек зрения – он чрезвычайно взволнован, учитывая что посетил родину своих предков, из которой они были изгнаны в начале прошлого века в результате Геноцида армян и нашли прибежище в далекой Аргентине. Президент национального банка Аргентины с гордостью говорил о живущих в его стране армянах, которые, по его словам, пользуются большим уважением и авторитетом в аргентинском обществе.