Կալիֆորնիայի խորհրդարանը 1 միլիոն դոլար է հատկացրել Ամերիկայի հայկական թանգարանին
«Հայերն այսօրի» փոխանցմամբ՝ Կալիֆորնիայի նահանգային խորհրդարանի անդամ Ադրին Նազարյանի գրասենյակը տեղեկացնում է, որ հունիսի 16-ին Կալիֆորնիայի նահանգային խորհրդարանը վավերացրել է 2016-2017 տարեշրջանի բյուջեն, որով 1 միլիոն դոլար կհատկացվի Գլենդելի Ամերիկայի հայկական թանգարանին և 500,000 հազար դոլար` «Լարք» երաժշտանոցին:
«Հպարտ եմ, որ հնարավոր եղավ 1 միլիոն դոլար ապահովել Ամերիկայի հայկական թանգարանի կառուցման համար: Համոզված եմ, որ դեպի Կալիֆորնիա հայերի ուղևորությունը, որը Ցեղասպանությունից դեպի բարգավաճում յուրահատուկ անցում էր, կենսական մի մասնիկն է նահանգի պատմության, հետևաբար հայկական թանգարանը ևս հոյակապ հավելում կլինի նահանգի մշակութային և պատմական կենտրոնների արդեն իսկ հարուստ հավաքածուի մեջ»,- ասել է Նազարյանը:
Ամերիկայի հայկական թանգարանի գլխավոր նպատակն է ամերիկահայերի փորձառությունը ուրիշների հետ կիսելու ճանապարհով` քաջալերել փոխադարձ ըմբռնումը և լուսարձակի տակ առնել Միացյալ Նահանգների ազգային ու մշակութային բազմազանությունը:
Ամերիկայի հայկական թանգարանը հանդիսանալու է՝
– Լոս Անջելեսում ապրող տարբեր մշակույթներ կրող քաղաքացիների միջև յուրահատուկ կամուրջ.
– Տարբեր խմբավորումների և հատկապես երիտասարդներին հետաքրքրող հավաքածուների, ցուցահանդեսների, հանրային ծրագրերի, խորհրդակցության և մշակութային համագործակցության վայր.
– Հայաստանի և ամերիկահայերի պատմությունը ազդեցիկ կերպով ներկայացնող կենտրոն.
– Հայկական մշակույթի և հավաքական ժառանգության պահպանմանը, փոխանակմանը և տարածմանը նպաստող հաստատություն:
Իսկ «Լարք» երաժշտանոցը վերջին 20 տարիներին արվեստների տարածման և դասավանդման գծով հոյակապ աշխատանք է կատարել շրջանում: Մինչ այսօր կազմակերպել է ավելի քան 300 համերգներ, հրապարակել է 30 ուսումնասիրություններ, հինգ սեղմ սկավառակներ և բազմաթիվ դասախոսական ձեռնարկներ, կազմակերպել է բազմաթիվ գիտաժողովներ, ինչպես նաև դաստիարակել է հարյուրավոր աշակերտներ, որոնք արժանացել են տեղական, նահանգային, ազգային և միջազգային մրցանակների ու գնահատագրերի:

Парламент Калифорнии ассигновал 1 млн долларов Армянскому музею Америки
Как передает «Армяне сегодня», офис члена парламента штата Калифорния Адрин Назарян сообщает, что 16 июня парламент штата Калифорния утвердил бюджет на 2016-2017гг., которым 1 млн долларов ассигнуется Армянскому музею Америки в Глендейле и 500 тысяч долларов – консерватории «Ларк».
«Горжусь, что удалось обеспечить 1 млн долларов на строительство Армянского музея Америки. Убеждена, что переселение армян в Калифорнию,  ставшее переходом от геноцида к процветанию, является частицей истории штата, соответственно, Армянский музей также станет прекрасным дополнением уже имеющейся богатой коллекции культурных и исторических центров штата», – сказала Назарян.
Главная цель Армянского музея Америки – на основе опыта американских армян поощрять взаимопонимание и высветить национальное и культурное разнообразие Соединенных Штатов.
Армянский музей Америки станет:
– своеобразным мостом между жителями Лос-Анджелеса – носителями разных культур;
– местом интересующих различные слои, и особенно молодежь, демонстрации различных выставок, организации общественных программ, совещаний и культурного сотрудничества;
– центром, представляющим историю Армении и армян Америки;
– учреждением, способствующим сохранению, обмену и распространению армянской культуры и собирательного наследия.
Консерватория же «Ларк» в течение последних 20 лет провела колоссальную работу по распространению и преподаванию искусств. До сего дня организовано более 300 концертов, опубликовано 30 исследований, 5 дисков, организовано множество лекций, симпозиумов, а также воспитаны сотни учеников, удостоившихся местных, национальных и международных призов.