Սիրիահայերի օգնության ամերիկյան հիմնադրամը արդեն 500 հազար դոլար է փոխանցել
Անցյալ տարի ԱՄՆ-ում հիմնադրված Սիրիահայերի օգնության հիմնադրամը (Syrian Armenian Relief Fund) արդեն 500 հազար դոլար է փոխանցել: Կազմակերպիչներին հաջողվել է եւս 100 հազար դոլար հավաքել` երկու շաբաթ առաջ Հոլիվուդում կայացած բարեգործական համերգի ժամանակ, հայտնում է Los Angeles Times-ը:
Գումարներն ուղարկվում են Սիրիայի ոչ առեւտրային հայկական կազմակեպությունների դաշինքին, որն օգնություն է բաժանում սննդամթերքի, հագուստի, շինանյութերի տեսքով, բուժօգնություն է տրամադրում: Ըստ Հիմնադրամի ներկայացուցիչ Զավեն Խանջյանի` հունվարին Հայկական Սուրբ ծննդի ժամանակ խումբը կանխիկ օգնություն է բաժանել 5000 ընտանիքների: Ավելին, հիմնադրամի ստեղծվելուց առաջ Հայ օգնության միությունը (Armenian Relief Society) հավաքել էր 100 000 դոլար` հայկական դպրոցների համար:
Սակայն Հիմնադրամը հայերին չի օգնում տեղափոխվելիս: «Մենք ցանկանում ենք, որ մեր մարդիկ այնտեղ մնան», – պարզաբանել է Հայ օգնության միության նախագահ Լենա Բոզոյանը:

Американский Фонд помощи армянам Сирии перечислил уже 500 тысяч долларов
Учрежденный в США в прошлом году Фонд помощи армянам Сирии (Syrian Armenian Relief Fund) в общей сложности уже перечислил помощь в размере 500 тысяч долларов. Организатором удалось собрать еще 100 тысяч в ходе благотворительного концерта в Голливуде две недели назад, сообщает «Los Angeles Times».
Деньги отправляют коалиции армянских некоммерческих организаций Сирии, которая раздает помощь в виде продуктов питания, одежды, строительных материалов для поврежденных зданий, организует оказание медицинской помощи. По словам представителя Фонда Завена Ханджяна, во время армянского Рождества в январе группа раздала помощь наличными примерно 5000 семьям. Более того, перед тем как был создан фонд, Союз армянской помощи (Armenian Relief Society) собрал $ 100 000 для армянских школ.
Однако Фонд не помогает армянам, если они хотят переехать. «Мы хотим, чтобы наши люди оставались там», – пояснила председатель Союза армянской помощи Лена Бозоян.