ՀՄԸՄ Պլովդիվի մասնաճյուղի հիմնադրման 95-ամյակին նվիրված հանդիսություն. լուսանկարներ, տեսանյութ
Հունիսի 11-ին Պլովդիվի Սուրբ Գևորգ հայկական եկեղեցու բակում տեղի է ունեցել ՀՄԸՄ Պլովդիվի մասնաճյուղի հիմնադրման 95 և վերաբացման 25 ամյակներին նվիրված հանդիսություն:
Ներկա են եղել Պլովդիվում Հայաստանի պատվավոր հյուպատոս Եղիազար Ուզունյանը, Պլովդիվի Ս. Գևորգ եկեղեցու հոգևոր հովիվ Հրաչ Մուրադյանը, Բուլղարիայում ՀՀ դեսպանության խորհրդական Նելլի Մաթևոսյանը, ՀՄԸՄ Կենտրոնական վարչության ատենապետ Գառնիկ Մկրտչյանը, ՀՄԸՄ-ի Բուլղարիայի ատենապետ Տիգրան Պարտիզպանյանը, համայնքի ներկայացուցիչներ, հայ սկաուտներ Սոֆիայից, Վառնայից:
ՀՄԸՄ Պլովդիվի մասնաճյուղի հիմնադրման 95 և վերակազմավորման 25 ամյակների առթիվ շնորհավորական խոսք է հղել նաև ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը: «Կառույցը 95 ամյա պատմության ընթացքում վստահություն ու հարգանք է ներշնչել յուրաքանչյուր հայի մոտ` սկզբունքայնությամբ, կատարած հայանվեր գործունեությամբ, հայության և, հատկապես, երիտասարդության համախմբան ազգանվեր ձեռնարկներով»,-«Հայերն այսօրի» փոխանցմամբ՝ ասված է Հրանուշ Հակոբյանի շնորհավորական խոսքում:
«Շատ տոնական, հանդիսավոր օր էր, նմանօրինակ տոնակատարություն երբեք չէր կազմակերպվել: Եկեղեցու բակում էին հավաքվել մոտ 200 հյուրեր: Բոլոր զարդարանքները, կազմակերպչական աշխատանքները մեր սկաուտներն էին կատարել: Եկեղեցու բակը զարդարված էր եռագույն դրոշներով, հայկական կյանքը, մշակույթն ու պատմությունը ներկայացնող լուսանկարներով»,- «Հայերն այսօրի» հետ զրույցում ասաց Պլովդիվում Հայաստանի պատվավոր հյուպատոսի մշակութային հարցերով խորհրդական Աղավնի Գևորգյանը:
Հանդիսության ընթացքում հնչել են բացառապես հայերեն երգեր, ասմունք: «Շատ ուրախալի էր, որ այդ օրը մենք մեր երեխաների շուրթերից միայն հայերեն խոսք լսեցինք: Գիտեք, ինչքան դժվար է օտար միջավայրում երեխային հայախոս պահել»,-նշեց Աղավնի Գևորգյանը:
Հունիսի 12-ի առավոտյան Պլովդիվի Ս. Գևորգ եկեղեցում հոգևոր հովիվ Հրաչ Մուրադյանը երդում տված սկաուտների օրհնության կարգ է կատարել:
ՊլովդիվՊլովդիվ1 Պլովդիվ2Պլովդիվ3 Պլովդիվ4Պլովդիվ5 Պլովդիվ6Պլովդիվ7 Պլովդիվ8Պլովդիվ9 Պլովդիվ10Պլովդիվ11 Պլովդիվ12Պլովդիվ13 Պլովդիվ15Պլովդիվ16 Պլովդիվ17

Ceremony dedicated to the 95th anniversary of Homenetmen Plovdiv (photos, video)
On June 11, Homenetmen Plovdiv Chapter celebrated the 95th anniversary of its establishment and the 25th anniversary of its reopening with a ceremony held in the yard of the Saint Gevorg Armenian Church of Plovdiv.
Among the attendees were Honorary Consul of Armenia in Plovdiv Yeghiazar Uzunyan; pastor of the St. Gevorg Church of Plovdiv Hrach Muradyan; Advisor of the Embassy of the Republic of Armenia in Bulgaria Nelly Matevosyan; Chairman of Homenetmen Central Committee Karnig Meguerditchian; Chairman of Homenetmen Bulgaria Tigran Partizpanyan, as well as members of the Bulgarian-Armenian community and Armenian scouts from Sofia and Varna.
RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan also sent a congratulatory message on the occasion of the 95th anniversary of the establishment and the 25th anniversary of the reopening of Homenetmen Plovdiv Chapter. “Throughout the 95 years of its existence, the Plovdiv Chapter has been trusted and respected by every Armenian with its principality, patriotic activities and pro-national initiatives aimed at consolidating all Armenians, especially the youth,” Hranush Hakobyan’s congratulatory message reads, according to Hayern Aysor.
“It was a great day. We had never organized such a grand ceremony. The event gathered about 200 guests. Our scouts had decorated the yard and organized the event. There were tricolor Armenian flags, as well as photos showing Armenian life, culture and history,” Advisor of Armenia’s Honorary Consul for Cultural Affairs Aghavni Gevorgyan told Hayern Aysor.
There were only Armenian songs and poems heard during the ceremony. “It was very nice to see all the children speak in only Armenian. You know how hard it is to have children preserve their native language in a foreign environment,” Aghavni Gevorgyan mentioned.
On the morning of June 12, pastor of the St. Gevorg Church of Plovdiv Hrach Muradyan blessed the scouts who had taken oaths.