Փայլանի արձագանքը Թուրքիայի կողմից Նամիբիայի ցեղասպանության ճանաչման առաջարկին
Թուրքիայի  «Ժողովուրդների դեմոկրատական» կուսակցության (ԺԴԿ-HDP) պատգամավոր Գարո Փայլանը թուրքական հեռուստատեսությամբ հեռահարձակվող հաղորդումերից մեկի եթերում անդրադարձել է իշխանական կուսակցության պատգամավորի այն առաջարկին, թե Թուրքիան պետք է ճանաչի Գերմանիայի կողմից իրականացված Նամօբիական ցեղասպանությունը, հայտնում է Ermenihaber.am-ը:
Օրեր առաջ թուրքական խորհրդարանի պատգամավոր, իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության ներկայացուցիչ Մեթին Քյուլյունքը  հայտարարել էր, որ պատրաստվում է խորհրդարան ներկայացրել օրինագիծ՝ 1904-1907 թվականների Նամիբիայի ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ:
Պատգամավորն այդ քայլն անում է ի պատասխան Գերմանիայի խորհրդարանի կողմից 1915 թվականին Օսմանյան կայսրության տարածքում հայերի ցեղասպանության ճանաչման:
Փայլանը նշել է, որ չնայած պատգամավորի նախաձեռնությունն ուշացած է, քանի որ Գերմանիան արդեն ճանաչել է Նամիբիայի ցեղասպանությունը և ներողություն խնդրել դրա համար, այնուամենայնիվ, վերոնշյալ օրինագծի՝ խորհրդարան բերվելուց անմիջապես հետո ինքը անձամբ և ողջ ԺԴԿ-ն պատրաստ են դրան կողմ քվեարկել:

Paylan’s response to proposal for Turkey’s recognition of Namibia genocide
During a Turkish television program, Member of Turkey’s Democratic Party of Nations (HDP), Member of Parliament Garo Paylan touched upon the proposal of a Member of Parliament of the ruling political party, according to which Turkey must recognize the Namibia genocide perpetrated by Germany, as reported Ermenihaber.am.
A couple of days ago, Member of Parliament, representative of the ruling Justice and Development Party Metin Külünk declared that he was preparing to submit to the parliament a draft law on recognizing the 1904-07 Namibia genocide.
The MP is doing this in response to recognition by the German Bundestag of the Armenian Genocide perpetrated in the Ottoman Empire in 1915.
Paylan stated that even though the deputy’s initiative comes late since Germany has already recognized the Namibia genocide and has apologized for that, he and all the members of the HDP are ready to vote in favor of the draft law right after it is introduced in parliament.