Տեղի ունեցավ հայր և դուստր Վարդանյանների գեղանկարչական աշխատանքների ցուցահանդեսի բացումը
Հունիսի 3-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության, Հայ կանանց միջազգային միավորման, Հայաստանի Գեղարվեստի ակադեմիայի, Հայաստանի նկարիչների միության Արտ-Կովկաս տարածաշրջանային ասոցիացիայի աջակցությամբ Հայաստանի նկարիչների միությունում բացվեց ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ, Երևանի գեղարվեստի պետական ակադեմիայի կերպարվեստի ֆակուլտետի դեկան, պրոֆեսոր Էդուարդ Վարդանյանի և նրա դստեր՝ Ամալյա Վարդանյանի աշխատանքների ցուցահանդեսը:
Միջոցառմանը մասնակցեցին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, պետական և հասարակական գործիչներ, արվեստագետներ:
Բացման խոսքով հանդես եկավ Հայաստանի նկարիչների միության նախագահ Կարեն Աղամյանը: Նա նշեց. «Էդուարդ Վարդանյանի ստեղծագործություններն աչքի են ընկնում իրենց ինքնատիպությամբ և ուրույն ձեռագրով: Երկար տարիներ Վարդանյանը նվիրել է գեղարվեստի ակադեմիային՝ կրթելով բազմաթիվ սերունդներ: Նրա աշխատանքները յուրահատուկ են և կրկնելն անհնար: Շնորհավորում եմ այս գեղեցիկ ցուցահանդեսի առթիվ՝ ցանկանալով Էդուարդ Վարդանյանին մեծ եռանդ և աշխատանքային բեղուն գործունեություն»:
Շնորհավորելով նկարչին 70-ամյա հոբելյանի առթիվ՝ նախարարը նշեց. «Սիրելի° բարեկամներ, գեղարվեստի ակադեմիան իսկապես հարուստ է Վարդանյանով: Մեր սիրելի Էդուարդը տարիներ շարունակ սերունդներ է կրթել՝ իր արվեստն ու գիտելիքները փոխանցելով երիտասարդ նկարիչներին: Վարդանյանի արվեստում գրավում են կերպարները՝ մարդը և կենդանին՝ որպես բնության հրաշքներ: Մարդկանց և կենդանիների պատկերները նրա աշխատանքներում արված են լակոնիկ, վրձնի ճշգրիտ և սահուն շարժումներով: Հետաքրքրական է, որ Վարդանյան ընտանիքում հայրը վերարտադրում է ավանդական հայկական, պատմական անցյալը, իսկ դուստրը մեզ է ներկայացնում եվրոպական քաղաքակրթությունը»:
Սփյուռքում հայկական արվեստը տարածելու և ճանաչելի դարձնելու, ինչպես նաև իր ստեղծագործական գործունեությամբ Հայաստան-Սփյուռք համագործակցության զարգացման գործում ներդրում ունենալու համար նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նկարիչ էդիկ Վարդանյանին պարգևատրեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Արշիլ Գորկի» մեդալով:
Էդուարդ Վարդանյանի արվեստի մասին դրվատանքի խոսքով հանդես եկավ Գեղարվեստի պետական ակադեմիայի ռեկտոր Արամ Իսաբեկյանը:
Միջոցառման վերջում հանդես եկավ հեղինակ Էդուարդ Վարդանյանը: Արվեստագետը շնորհակալություն հայտնեց Սփյուռքի նախարարությանը և հատկապես նախարար Հրանուշ Հակոբյանին՝ իր արվեստը բարձր գնահատելու և աշխատանքների ցուցադրությանն աջակցելու համար:

Состоялось открытие выставки художественных работ отца и дочери Варданянов
При содействии Министерства Диаспоры РА, Международного союза армянских женщин, Академии художеств Армении, Союза художников Армении, региональной ассоциации «Арт-Кавказ» 3 июня в Союзе художников Армении открылась выставка художественных работ Заслуженного деятеля искусств Армении, декана факультета изобразительного искусства Государственной академии художеств Еревана, профессора Эдуарда Варданяна и его дочери Амалии Варданян.
В мероприятии участвовали министр Диаспоры РА Грануш Акопян, государственные и общественные деятели, деятели искусств.
Со вступительной речью выступил председатель Союза художников Армении Карен Агамян, отметивший: «Произведения Эдуарда Варданяна отличаются своей самобытностью, особым почерком. Долгие годы Варданян посвятил Академии художеств, воспитывая многие поколения. Его работы своеобразны – повторить их невозможно. Поздравляю с этой прекрасной выставкой, желаю Эдуарду Варданяну большой энергии и плодотворной трудовой деятельности».
С приветственной речью выступила министр Диаспоры РА Грануш Акопян.
Поздравив художника с юбилеем 70-летия, министр отметила: «Дорогие друзья, Академия художеств действительно богата Варданяном. Наш дорогой Эдуард долгие годы воспитывал поколения, передавая молодым художникам свое искусство и знания. В творчестве Варданяна привлекают образы – человек и животное как чудеса природы. Образы людей и животных в его работах выполнены лаконично, точным и плавным движением кисти. �?нтересно, что в семье Варданянов отец воспроизводит традиционное армянское историческое прошлое, а дочь представляет нам европейскую цивилизацию».
За распространение и пропаганду армянского искусства в Диаспоре, а также внесенный своей творческой деятельностью вклад в развитие сотрудничества Армения-Диаспора, министр Грануш Акопян наградила художника Эдика Варданяна медалью Министерства Диаспоры РА «Аршил Горки».
Со словами похвалы в адрес искусства Эдуарда Варданяна выступил ректор Государственной академии художеств Арам �?сабекян.
В завершение мероприятия выступил Эдуард Варданян, выразивший благодарность Министерству Диаспоры РА и особенно министру Грануш Акопян за высокую оценку его искусства и содействие демонстрации работ.