«Ամեն այցելությունից հետո՝ ավելի ու ավելի եմ սիրում Հայաստանը».Դանիել Դեքեր
Մայիսի 30-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց պուերտոռիկացի երգիչ Դանիել Դեքերին, ով հայտնի է Հայաստանի և հայերի հանդեպ ունեցած իր յուրահատուկ սիրով ու համակրանքով, և մասնավորապես, Արա Գևորգյանի «Ադանա» երգի բարձրարվեստ կատարումով, որով նա բազմիցս հանդես է եկել Հայաստանում և արտերկրում:
Ողջունելով երգչին՝ նախարար Հրանուշ Հակոբյանը հետաքրքրվեց նրա  ստեղծագործական ծրագրերով և հայաստանյան այցի նպատակներով:
«Ամեն այցելությունից հետո՝ ավելի ու ավելի եմ սիրում Հայաստանը »,- անկեղծորեն պատասխանեց Դանիել Դեքերը՝ հավելելով, որ ցանկություն ունի շարունակելու իր ստեղծագործական ծրագրերը հայ երգիչների և ստեղծագործողների համագործակցությամբ: Նա նախարարին տեղեկացրեց, որ 2010 թվականին թողարկած «Հայ եմ իմ ընտրությամբ» ձայնասկավառակը մեծ հաջողություն է ունեցել ունկնդիրների մոտ և ներկայումս նախապատրաստվում է իրականցնել հայկական երգերի նոր ձայնագրություններ՝  հանդես գալով Շուշան Պետրոսյանի, Լեյլա Սարիբեկանի և հայկական կատարողական արվեստի այլ ներկայացուցիչների հետ:  Երգիչը շեշտեց, որ այդ կերպ փորձում է իր զորակցությունը հայտնել հայ ժողովրդին և լայն հասարակայնությանը ծանոթացնել նրա մշակույթին ու պատմությանը, ինչպես նաև հայությանը հուզող խնդիրներին:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը շնորհակալություն հայտնեց Դանիել Դեքերին իր անկեղծ նվիրումի համար՝ ընդգծելով, որ ներկա փուլում, երբ ադրբեջանական պաշտոնական շրջանակներն ակնհայտ հակահայկական քարոզչություն են տանում և ատելություն սերմանում, կարևոր է մշակույթի միջոցով հայ ժողովրդի իրական որակները բացահայտելը:
Զրույցի ընթացքում քննարկվեցին երգչի ստեղծագործական ծրագրերի իրականացման հնարավորություններին առնչվող հարցեր:

«После каждого посещения я все больше люблю Армению»: Даниел Декер
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 30 мая приняла пуэрториканского певца Даниела Декера, известного своеобразной любовью и симпатией к Армении и армянам, и в частности высокохудожественным исполнением песни Ара Геворгяна «Адана», с которым он неоднократно выступал в Армении и за рубежом.
Приветствовав певца, министр Грануш Акопян поинтересовалась его творческими планами и целью посещения Армении.
«После каждого посещения я все больше люблю Армению», – искренне ответил Даниел Декер, добавив, что имеет желание продолжать свои творческие планы армянскими певцами и творцами. Он сообщил министру, что изданный в 2010 году диск «Я армянин по своему выбору» имел большой успех у слушателей и ныне готовится записать новые армянские песни, выступая с Шушан Петросян, Лейлой Сарибекян и другими представителями армянского исполнительского искусства. Певец подчеркнул, что таким образом пытается выразить свою поддержку армянскому народу и познакомить широкую общественность с его культурой и историей, а также проблемами, волнующими армянство.
Министр Грануш Акопян выразила благодарность Даниелу Декеру за его искреннюю преданность, подчеркнув, что на нынешнем этапе, когда официальные круги Азербайджана проводят открытую антиармянскую пропаганду и сеют ненависть, очень важно раскрыть подлинные качества армянского народа посредством искусства.