Արցախի վարչապետը ընդունել է Ամերիկայի հայկական համագումարի պատվիրակությանը
Արցախի Հանրապետության վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը մայիսի 23-ին ընդունել է Ամերիկայի հայկական համագումարի պատվիրակությանը՝ կազմակերպության հոգաբարձուների խորհրդի համանախագահ Վան Գրիգորյանի գլխավորությամբ:
ԱՀ կառավարության աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի փոխանցմամբ՝ վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել ամերիկահայ կազմակերպության ներկայացուցիչներին Արցախի խնդիրների նկատմամբ ցուցաբերվող մշտական ուշադրության համար: Ա. Հարությունյանը կարևորել է հատկապես այս օրերին Արցախ նրանց այցելությունը՝ նշելով, որ հարմար առիթ է առկա խնդիրներին տեղում ծանոթանալու համար:
«Թեև պատերազմական գործողությունները տեղի են ունեցել կարճ ժամանակահատվածում և մի քանի տեղանքում, սակայն դրա թողած բացասական հետևանքները զգացվելու են երկար ժամանակ ու տարբեր ոլորտներում: Համոզված եմ, որ համայն հայությունը լծվելու է այդ հետևանքների վերացման և Արցախն էլ ավելի զարգացնելու գործին: Այդ տեսանկյունից ակնկալում ենք, որ ապրիլյան առաջին օրերից ձևավորված համազգային միասնությունը շարունակվելու է, և այդ հարցում մեծ է ձեր դերակատարությունը»,- ասել է վարչապետը:
Ամերիկայի հայկական համագումարի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Վան Գրիգորյանը  շնորհակալություն է հայտնել Ա. Հարությունյանին ընդունելության և տարիներ ի վեր ձևավորված համագործակցության համար: Վ. Գրիգորյանը հայտնել է իրենց պատրաստակամությունն առաջացած հետևանքների վերացման գործում ջանք չխնայելու և ԱՄՆ-ում Արցախի հարցով լոբբիստական աշխատանքների ակտիվացման ուղղությամբ:

Премьер-министр Арцаха принял делегацию Армянской ассамблеи Америки
Премьер-министр Республики Арцах Араик Арутюнян 23 мая принял делегацию Армянской ассамблеи Америки во главе с сопредседателем совета попечителей организации Ваном Григоряном.
Как передает отдел информации и по связям с общественностью аппарата правительства Арцаха, премьер-министр выразил благодарность представителям организации за постоянное внимание, проявляемое к проблемам Арцаха, особо отметив важность их визита в эти дни в НКР, отметив, что это – удобный повод на месте ознакомиться с имеющимися проблемами.
«Хотя военные действия имели место короткое время и на отдельных участках, однако оставленные ими негативные последствия будут ощущаться долгое время и в разных сферах. Убежден, что все армянство включится в работы по устранению этих последствий и еще большее развитие Арцаха. В этом аспекте ожидаем, что сформировавшееся в первые дни апреля общенациональное единство продолжится и в этом вопросе велика ваша роль», – сказал премьер.
Сопредседатель совета попечителей Армянской ассамблеи Америки Ван Григорян выразил благодарность А.Арутюняну за прием и сформировавшееся за долгие годы сотрудничество, выразив их готовность не жалеть усилий по устранению последствий войны и активизации лоббистской работы в США по вопросу Арцаха.