Ֆրանսիան ողջունել է Վիեննայում կայացած հանդիպման արդյունքները
«Ֆրանսիան ողջունում է մայիսի 16-ին Լեռնային Ղարաբաղի հարցով Վիեննայում կայացած հանդիպման արդյունքները, որն ապրիլի 2-5-ի մահացու բախումներից  հետո թույլ տվեց վերսկսել երկխոսությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև»,-ըստ Armradio,am-ի` ասված է Ֆրանսիայի արտաքին գործերի և միջազգային զարգացման նախարարության տարածած հայտարարության մեջ։
«Նախագահներ Սարգսյանը և Ալիևը, Եվրոպական հարցերի պետքարտուղար Առլեմ Դեզիրի, ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի և Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի ներկայությամբ վերահաստատեցին, որ կողմ են  հրադադարի ռեժիմի պահպանմանը, ինչպես նաև  հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը: Կողմերը նաև ընդունեցին վստահության միջոցառումների,  այդ  թվում նաև միջադեպերի  հետաքննության մեխանիզմի ներդրումը:
Սրանք շատ կարևոր հանձնառություններ են : Ֆրանսիան կոչ է անում  կողմերին իրագործել  դրանք և  որպես Մինսկի խմբի համանախագահ, իր ամերիկացի և ռուս գործընկերների հետ  կշարունակի միջնորդի իր դերակատարությունը»,- ասված է հայտարարության մեջ։

MFA: France urges parties to Karabakh conflict to fulfill commitments
The government of France welcomed the results of a meeting on the settlement of Nagorno-Karabakh, French Foreign Ministry spokesman Romain Nadal said on Tuesday.
“France welcomes the results of the May 16 meeting on Nagorno-Karabakh in Vienna which allowed to resume the dialogue between Armenia and Azerbaijan after bloody clashes that occurred in the period from 2 to 5 April,” he said.
He noted that the Armenian and Azerbaijani presidents agreed on the observance of the ceasefire and expressed their commitment to a peaceful settlement of the conflict. They also agreed to a series of measures, in particular the introduction of a mechanism for investigating incidents.
“These obligations are of great importance. France calls on the parties to comply with them and will continue to play the role of a mediator as a co-chair of the Minsk Group, together with its Russian and American partners,” Foreign Ministry spokesman said.