ԱՄՆ Հայկական Համագումարը կոչ է անում 15 մլն դոլար տրամադրել ՀՀ-ին՝ սիրիացի փախստականների համար
Ամերիկայի Հայկական Համագումարը ԱՄՆ կառավարությանը կոչ է անում Հայաստանին 15 մլն դոլար տրամադրել սիրիացի փախստականների օգնության համար։ Հայ դատի հանձնախմբի կոչը հնչել է Թուրքիայում սիրիացի փախստականների օգնության հետ կապված խարդախությունները բացահայտելու ֆոնին։
ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալությունը (USAID), հաշվի առնելով Թուրքիայում կաշառակերության փորձը, դադարեցրել է փախստականներին հումանիտար օգնության ծրագրերին մասնակցող 14 իրավաբանական անձանց եւ անհատների գործունեությունը։
«Հաշվի առնելով վերջին զարգացումները Ամերիկայի Հայկական Համագումարը նորից կոչ է անում 15 մլն դոլար օգնություն մատակարարել Հայաստանին փախստականների օգնության ծրագրերի շրջանակներում»,- ասել է Ամերիկայի Հայկական Համագումարի գործադիր տնօրեն Բրայան Արդունին։ Նա ամերիկահայերին կոչ է արել դիմել Կոնգրեսին եւ իրենց ձայնը լսելի դարձնել կարիքավորներին օգնելու գործում։
«USAID-ի հետաքննությունը հայտնաբերել է մատակարարների առեւտրային ցանց, որոնք կեղծել են օգնության դիմումները, կաշառակերության սխեմաներ կազմել Սիրիա հումանիտար օգնության մատակարարումներին ձեռք գցելու համար»,- ասված է հայտարարության մեջ։
Պատերազմի եւ խաղաղության լուսաբանման ինստիտուտը (IWPR) հայտնել էր, որ Հայաստանը փախստականների ինտեգրման եւ պետության կողմից ջերմ ընդունելության առաջացած բացառիկ օրինակ է։Ամերիկայի Հայկական Համագումարը կոչ է անում ԱՄՆ կառավարությանը ուսումնասիրել Հայաստանին սիրիացի փախստականների օգնության համար 15 մլն դոլար տրամադրելու հարցը։

«Ай дат» призывает правительство США предоставить Армении 15 млн. долларов для помощи беженцам из Сирии
Офис «Ай дата» в США призывает правительство Соединенных Штатов Америки предоставить Армении 15 млн. долларов для помощи беженцам из Сирии. Этот призыв прозвучал на фоне  выявления случаев мошенничества при оказании в Турции помощи сирийским беженцам.
Организация USAID,  принимая во внимание опыт взяточничества в Турции, приостановила  деятельность 14 юридических и  физических лиц, участвующих в программах по оказанию гуманитарной  помощи беженцам.
«Учитывая последние развития, офис «Ай дата» снова призывает предоставить Армении 15 млн. долларов для помощи беженцам из Сирии», – заявил исполнительный директор Армянской Ассамблеи Америки Брайан Ардуни.
Он призвал американцев армянского происхождения обратиться в Конгресс по данному поводу. «Расследование  организации USAID  раскрыло целую торговую сеть поставщиков, которые  сфальсифицировали заявления о помощи, составили схемы взяточничества для того, чтобы воспользоваться поставками гуманитарной помощи для беженцев из Сирии», – говорится в заявлении.
Отметим, что �?нститут по освещению войны и мира (IWPR) заявил о том, что Армения является исключительным примером по интеграции беженцев и теплому приему со стороны государства.