Լեւոն Բիչախչյան. «Վրաստանի քաղաքացի եմ եւ հպարտ եմ դրանով»
Ախալքալաքի պատվավոր քաղաքացի, ինժեներ հիդրոշինարար, «Լեւոն Շինարար» ՍՊԸ տնօրեն Լեւոն Բիչախչյանի հետ զրույցը Ջավախքի այսօրվա եւ հեռանկարների մասին է:
-Վրաստանի քաղաքացի եմ եւ հպարտ եմ դրանով, քանի որ մեր հանրապետությունը գնում է դեմոկրատացման ուղիով: Ջավախքի գազաֆիկացման գործում իմ աշխատանքները գնահատվեց Վրաստանի նախագահի կողմից: Այն հարցերը, որ առաջադրել եմ համապետական եւ մարզային իշխանությունների կողմից, միշտ էլ ընդառաջում են գտել: Եվ եկեք չմոռանանք, որ ինչպես Հայաստանը, այնպես էլ Վրաստանը շատ բարդ քաղաքական եւ տնտեսական իրավիճակում են գտնվում: Իհարկե Վրաստանը նաեւ զուրկ չէ ազգայնամոլներից ու նմանատիպ կազմակերպություններից, բայց դա չի նշանակում, որ հարկավոր է կենտրոնանալ դրա վրա եւ միայն դա տեսնել: Նախ եւ առաջ հարկավոր է ստեղծել ապրելու միջոցներ Ջավախքի ժողովրդի կենցաղը ապահովելու համար: Պետք է ներդրումներ անել հատկապես Ջավախքում , որ շահույթով այդ երկրամասում հնարավոր է ցանկացած ճյուղում շահավետ բիզնես հիմնել: Էլ չեմ խոսում այն մասին, որ կարելի է նույնն անել ընդհամենը հայրենասիրական մղումներից ելնելով:
-Միայն հայրենասիրական մղումները հազիվ թե կարողանան հիմք ծառայել որեւէ բիզնեսի հիմնադրման համար մի տեղում, ուր ենթակառուցվածքների խնդիրներն էլ լուծված չեն:
-Հուրախություն մեզ` բոլորիս, Ջավախքում կառուցված ճանապարհները Ախալքալաքը դարձնում են միջանցիկ կենտրոն: Այնտեղով է անցնելու երկաթուղին Բաքվից մինչեւ Լոնդոն: Գերազանց ավտոճանապարհ կառուցվեց դեպի Արդահան-Կարս, կառուցվեց նաեւ ամենակարճ ճանապարհը Նինոծմինդա-Ծալկա-Թբիլիսի, որը 100 կիլոմետրով մոտեցրեց Ախալքալաքը մայրաքաղաքին: Իմ կարծիքով, Վրաստանի կառավարությունը նաեւ մի աննախադեպ քայլ արեց. այս տարի հայկական դպրոցի շրջանավարտներից հրավիրվեցին ընդունվելու Վրաստանի բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ, ընդ որում` առաջին կուրսի բոլոր ծախսերը պետությունն է հոգալու: Վրացերեն լեզուն տիրապետելու համար անցնում են վրացերեն լեզվի ինտենսիվ կուրսեր եւ առաջին կուրսի քննությունները գերազանց հանձնողներն ուսումը կրկին պետպատվերով շարունակելու հնարավորություն կունենան: Սա շատ կարեւոր քայլ էր, քանի որ վրացերեն լեզվի չիմացությունը սահմանափակում էր ղեկավար պաշտոններում աշխատելու հայերի հնարավորությունները: Այս գործում պետք է երիտասարդությանը ճիշտ ուղու վրա դնել: Իհարկե յուրաքանչյուր հայ, անկախ բնակության վայրից, պետք է հոգա նաեւ հայրենիքի զորացման համար:
-Ինչպիսի՞ն է Ջավախքի բնակչության կենցաղը:
– Ջավախքի բնակչության կենցաղը դժվարին է: Չկա գյուղտեխնիկա: Ապրանքը շատ ժամանակ իրացվում է շատ ավելի էժան գներով: Դրա լուծումը կարող է լինել այն, որ հայրենասեր ձեռներեցները գան ու ձեռնարկություններ բացեն, ու դա կլինի այն կոնկրետ քայլը, որը ի նպաստ է երկրամասի բնակչության բարեկեցության ստեղծման եւ դուրս է այս կամ այն քաղաքական ներկայանալիությունից:
– Կարծում եք դրանով կլուծվե՞ն Ջավախքի բնակչության բոլոր խնդիրները եւ անգամ արտագաղթը:
– Իհարկե ոչ լիովին: Կենցաղը կարգավորելու համար աշխատատեղերի պակաս կա: Հիմանկանում ռուս-վրացական հարաբերությունների խզումն էլ դարձավ կենցաղի վատթարացման պատճառ: Մեր աշխատուժի մի մասը գնում էր Ռուսաստան խոպանի վաստակի: Բայց հուսանք, որ ինչ-որ եզրեր կգտնվեն` բնակչությանը աշխատանքով ապահովելու համար, ինչի իրականացման դեպքում կկանխարգելենք նաեւ արտագաղթը:

Левон Бичахчян : “Я гражданин Грузии и горжусь этим”
Беседа с почетным гражданином Ахалкалаки, инженером – гидростроителем, директором компании “Левон Шинарар” Левон Бичахчяном о нынешнем дне и о перспективах.
Что означает для армянина жить в Грузии?
-Я гражданин Грузии и горжусь этим, поскольку наши республики идут по пути демократизации. Проделанная мною работа по газификации Джавахка была оценена президентом Грузии. Мне всегда шли на встречу в решении вопросов, которые я выдвигал от общенациональных и региональных властей. �? давайте не забывать, что и Грузия , и Армения находятся в весьма сложной экономической ситуации. Безусловно, в Грузии есть националисты и подобные организации, но это ведь не значит, что надо зацикливаться на подобном. В первую очередь необходимо создать достойные условия жизни для народа Джавахка. Надо делать инвестиции, особенно в Джавахке, где можно основать выгодный бизнес во всех сферах. Не говорю уже о том, что можно вкладывать средства исходя из патриотических соображений.
Только лишь патриотические соображения вряд ли смогут стать основой для основания бизнеса там, где проблемы инфраструктуры не решены.
-К нашей радости, дороги, построенные в Джавахкe, делают Ахалкалак городом- транзитером. Здесь будет проходить железная дорога от Баку до Лондона. Отличная автомагистраль было построена по направлению Ардаган- Карс, была построена также самая короткая дорога Ниноцминда- Цалка-Тбилиси, которая на 100 км приблизила Ахалкалак к столице. Правительство Грузии приняло беспрецедентное решение: в этом году выпускников армянских школ пригласили поступить в ВУЗ-ы Грузии, при чем, все траты за первый год обучения государство берет на себя. Чтобы овладеть грузинским языком, проводятся интенсивные курсы и студенты, сдавшие экзамены первого курса на отлично, имеют возможность продолжить свое обучение на основе госзаказа. Это крайне важно, потому, что незнание грузинского ограничивает возможность армян работать на руководящих должностях Грузии. В этом отношении необходимо молодежь направить на правильный путь. Конечно, каждый армянин, в независимости от места проживания, должен думать об укреплении своей родины.
Каковa жизнь джавахкских армян?
Жизнь джавахских армян трудна. Нет сельхоз техники. Товар очень часто реализуется за более низкие цены. Решить этот вопрос можно только в том случае, если патриоты -предприниматели откроют здесь предприятия. �? это будет тот конкретный шаг, который послужит во благо улучшению жизни населения без предвзятостей политического характера.
Вы думаете, все это поможет решить проблемы населения Джавахка и даже эмиграции?
Конечно, нет. Для благоустройства жизни необходимы рабочие места. Во многом разрыв российско-грузинских отношений сильно повлиял на уровень жизни населения. Часть нашей рабочей силы уезжала в Россию на заработки. Хочется надеяться, что выход для обеспечения население рабочими местами будет обретен. Если это удастся, то и вопрос эмиграции будет решен.