Թո՛ղ որ հայ մայրերն այլևս չսգան իրենց զինվոր-որդիների մահը. սփյուռքահայ կին-ղեկավարներ
«Հայերն այսօրի» զրուցակիցները Սփյուռքում գործունեություն ծավալող կին-ղեկավարներն են: Նրանք պատմել են Սփյուռքում հայ կնոջ կերպարի, աշխատանքի ընթացքում հանդիպող մարտահրավերների մասին, ինչպես նաև այս դժվար օրերին իրենց սրտի խոսքն ու զորակցությունը հայտնել մեր սիրասուն, աստվածային մայրերին:
1Սվետա Աբրահամյան. (Նիդեռլանդների թագավորության Նայմեխեն քաղաքի «Միացյալ հայերը Հոլանդիայում» կազմակերպության նախագահ )
Արդեն 18 տարի լինելով Սփյուռքում` բազմիցս մտածել եմ, թե որպես կին՝ որն է իմ դերը Նիդերլանդների Թագավորությունում, իհարկե, բացի օտար երկրում ընտանիքիս հետ նոր կյանք կառուցելը, օտար մշակույթ ու բարքեր ունեցող մարդկանց հետ կողք-կողքի ապրելու դժվարությունները հաղթահարելը: Հայրենիքում չենք էլ մտածում օտարանալու և ինքնությունը կորցնելու վտանգի մասին: Սփյուռքում բոլորովին այլ են հանգամանքները: Այս թեման դեռևս հեռու անցյալում էլ անհանգստացրել ու հուզել իմ շատ հայրենակիցների: Մեծ է հայ կնոջ, մոր դերը Սփյուռքում, իր ընտանիքում հավատքը, մայրենին, հայկական ավանդությունները, մշակույթն ու սովորությունները պահպանելու գործում՝ առաջինը ինքն իր մեջ կրելով այդ ամենը: Ցավոք, ոչ բոլորն են հետևում այդ արժեքներին ու սկզբունքներին: Կարծում եմ՝ սա համահայկական խնդիր է: Նոր սերունդը աստիճանաբար հեռանում է իր ազգային արմատներից, ստիպված է լինում ապրել օտար հասարակության մեջ՝ անկախ ծնողի ու իր կամքից դառնալով այդ հասարակության անդամ: Այստեղ է, որ համայնքային կառույցներն անցնում են «գործի»:
Այդ կառույցները ստեղծում են մեր այն հայրենակիցները, որոնք մտահոգված են այդ խնդրով՝ իրենց շուրջ հավաքելով երիտասարդ ու մատաղ սերնդին: Ես ևս զբաղված եմ հայապահպանության գործերով: 15 տարի առաջ աղջկաս հետ ստեղծեցի մի փոքրիկ համայնք ու մեկօրյա դպրոց: Հեշտ չէ  օտար երկրում գործունեության համար համապատասխան տարածք ունենալ, բայց մենք այդ հարցը լուծել ենք հենց առաջին օրվանից: Մտքովս չի անցել, որ որպես կին-ղեկավարներ՝ կարող ենք դժվարություն ունենալ, պարզապես սկսել ենք աշխատել՝ թիկունքում ունենալով մեր ամուսիններին: Նույն դժվարությունն ունենում են նաև տղամարդիկ: Նիդերլանդների մյուս համայնքների տղամարդ-ղեկավարների կողմից մեծ հարգանք ու խոնարհում եմ զգում:  Հավատացած եմ, որ կնոջ դերը շատ ավելին է, կինն ունակ է ու կարող է ավելին անել, քան նրանից սպասում են: Ինձ իմ գործունեության մեջ ոգեշնչում է միայն ու միայն սերը իմ հայրենիքի, նախնիների, ընտանիքիս ու հայրենակիցներիս նկատմամբ:
Կարող են հարցնել՝ ինչու՞ իմ երկրում չեմ ապրում: Այդ հարցը ես ինձ հաճախ եմ տալիս: Երկրային կյանքում յուրաքանչյուր մարդ առաքելություն ունի. իմ առաքելությունն էլ, անկասկած, այն է, ինչով զբաղված եմ Սփյուռքում: Այն հաջողվում է անսպառ համբերատարության, սկզբունքային ու կամային հատկությունների շնորհիվ: Կարծում եմ այս հատկանիշները ոչ միայն կին, այլ նաև տղամարդ-ղեկավարի հաջողության գրավականն է: Մեծ հարգանքով ու ուշադրությամբ վերաբերելով բոլոր նրանց, ում հետ շփվում, աշխատում և համագործակցում ես, անկախ նրա սեռից, շատ դյուրին է դառնում:
Եվ վերջում մի շատ կարևոր բան. այսօր՝ ապրիլի 7-ին նշում ենք Մայրության և գեղեցկության տոնը: Դժվար է խոսել… Ցավակցում եմ այն զինվորների մայրերին, որոնց որդիներն անմահացան վերջին օրերին:
Մաղթանքս է բոլոր հայ մայրերին, որ երջանկությունն ու սերն ապրեն բոլորի սրտերում, էլ ավելի մեծ նվիրումով կատարեն ընտանիքի բարօրության բոլոր աշխատանքները, ծառայեն հայրենիքի զարթոնքին ու առաջընթացին:
Խոնարհվում եմ մերօրյա հերոսներ ծնող մայրերի առջև:
OfelyaՕֆելյա Ծատուրյան (ԱՄՆ Գլենդել քաղաքի «Դավթյան և Մարիամյան» կրթական հաստատության տնօրեն).
Հայ կնոջ դերն ու կարևորությունը միշտ էլ արժևորվել է մեր իրականության մեջ: ԱՄՆ-ում մի փոքր այլ կերպ է ընկալվում կնոջ դերն  ու զբաղվածությունը ղեկավար պաշտոններում: Սակայն, միևնույնն է, հայ կինը, որտեղ էլ լինի, միշտ մնում է բարձունքի վրա՝ իր հայի տաղանդի և կազմակերպված լինելու շնորհիվ:
Հայ կինը Սփյուռքում և Հայաստանում միշտ էլ հավատարմորեն կանգնած է իր ընտանիքի կողքին, ցանկացած հարցում սատար է կանգնում իր ամուսնուն:
Մի բան կարող եմ վստահ ասել, ընտանիքի ամրությունն ու խաղաղությունը միմիայն կնոջ ձեռքերում է: Դժվարություններ միշտ էլ կան, միայն դրանք համբերությամբ հաղթահարել է պետք: Սփյուռքում հատկապես մեծ է կնոջ դերը երեխաների դաստիարակության հարցում: Մենք ամեն ջանք գործադրում ենք, որ այստեղ մեր երեխաներին ճիշտ ուղու վրա կանգնեցնենք, նրանց հայեցի դաստիարակություն փոխանեցենք և հայկական ավանդույթներին ծանոթացնենք:
Որքան նկատել եմ Սփյուռքում կին ղեկավարները երբեք խնդրի առջև չեն կանգնել, հասարակության կողմից միշտ էլ սիրված, հարգված են եղել և արժանապատվորեն կատարել իրենց ստահված աշխատանքը: Իմ աշխատանքային ոլորտում հատկապես մեծ է կնոջ դերը. աշխատակազմում հիմնականում կանայք են, և նրանց հետ հեշտ եմ «լեզու գտնում»: Այս տարիների ընթացքում շատ կին գործիչների հետ եմ շփվել, որոնք ինձ համար իրենց աշխատանքով և կերպարով օրինակ են ծառայել: Նրանցից մեկն էլ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն է, որից շատ բան եմ սովորել:
Աշխատանքիս մեջ փորձում եմ պարտաճանաչություն, անկեղծություն և ճշմարտախոսություն ցուցաբերել, իսկ աշխատակիցներիս հետ ջերմ հարաբերություններ պահպանել: Կարծում եմ՝ խստությունն ու պահանջկոտությունն անհրաժեշտ պայմաններ են, սակայն միաժամանակ աշխատավայրում քնքշություն և բարություն տարածելը նույնպես կարևոր են:
Մեկամսյակի այս շրջանը շատ քիչ է, որ շնորհավորանքի և շնորհակալության խոսքեր հղենք մեր սիրելի հայ կանանց: Այն հայ կանանց, որոնք անձնվիրաբար պայքարում են իրենց ընտանիքների բարօրության, զավակներին բարեկեցիկ կյանք պարգևելու համար: Խոնարհվում եմ հերոս ծնող բոլոր մայրերի առջև և նրանց համբերություն մաղթում՝ հատկապես այս օրերին, երբ սասանվում են մեր սահմանները:
Շատ եմ ուզում, որ մեր կանանց, մեր մայերերի աչքերում միշտ ժպիտ և ուրախություն լինի: Եվ եթե հանկարծ նրանց աչքերն արցունքոտվեն, թող որ միայն երջանկության արցունքներ լինեն դրանք: Հոգուս ամենամեծ մաղթանքն է, որ ոչ մի հայ մայր այլևս չսգա իր զինվոր-որդու մահը: Խաղաղություն Ձեր օջախներում, սիրելի՛ մայրեր:

Пусть армянские матери никогда больше не скорбят и кончине сыновей-воинов: женщины-предприниматели Диаспоры
Седьмое апреля День явления Богоматери – Праздник материнства и красоты.
Собеседницы «Армяне сегодня» – женщины-руководители, развернувшие деятельность в Диаспоре. Они рассказали об облике женщины-армянки в Диаспоре, вызовах, встречающихся в процессе работы, а также высказали в эти тяжелые дни сердечные слова поддержки нашим любимым, божественным матерям.
Света АБРАМЯН, председатель организации «Объединенные армяне Голландии города Наймехен Королевства Нидерланды:
– Проживая уже 18 лет в Диаспоре, неоднократно задумывалась – какова моя роль, как женщины, в Королевстве Нидерланды, разумеется, помимо построения со своей семьей новой жизни на чужбине, преодоления трудностей проживания бок о бок с людьми, обладающими иной культурой и нравами. На Родине мы и не задумывались об угрозе утраты идентичности. В Диаспоре обстоятельства совершенно иные. Эта тема еще в далеком прошлом беспокоила многих моих соотечественников. Велика роль в Диаспоре женщины-армянки, матери в деле сохранения в своей семье веры, родного языка, армянской культуры и традиций – прежде всего, она сама должна быть в душе носителем всего этого. Увы, не все следуют этим ценностям и принципам. Думаю, это общеармянская проблема. Новое поколение постепенно отдаляется от своих национальных корней, вынужденное жить в чужом обществе, независимо от воли родителей, становясь членами этого общества. �?менно здесь раскрывается широчайшее поле деятельности для общинных структур.
Эти структуры создают те наши соотечественники, которые, будучи озабочены этой проблемой, собирают вокруг себя молодое поколение. Я также занята вопросами сохранения армянства. 15 лет назад вместе с дочкой создали небольшую общину и однодневную школу. Нелегко на чужбине иметь соответствующее помещение для деятельности, но мы решили этот вопрос в первый же день. У меня и мысли не возникало, что, будучи женщиной-руководителем, могу столкнуться с трудностями – просто приступили к работе, ощущая ежеминутную поддержку мужей. С теми же трудностями сталкиваются и мужчины. Со стороны мужчин-руководителей других общин Нидерландов ощущаю большое уважение и почтение. Убеждена, что роль женщины намного больше, чем от нее ожидают. Меня в моей деятельности воодушевляет только и только любовь к Родине, предкам, семье и соотечественникам.
Может возникнуть вопрос – почему не живу на Родине. Его я часто задаю себе. В земной жизни у каждого человека есть своя миссия, моя же, несомненно, заключается в том, чем занимаюсь в Диаспоре. Это удается мне благодаря неисчерпаемому терпению, принципиальным и волевым качествам. Думаю, эти качества – залог успеха не только женщины-руководителя, но и мужчины.
С большим уважением и вниманием относясь ко всем, с кем общаешься, сотрудничаешь, независимо от его пола, все получается с легкостью.
�? наконец, одно очень важное соображение: сегодня, 7 апреля, мы отмечаем Праздник материнства и красоты. Трудно говорить… Соболезную матерям воинов, чьи сыновья обрели бессмертие в эти последние дни.
Желаю всем армянским матерям, чтобы счастье и любовь наполнили сердца каждой, с еще большей преданностью заботились о благе семьи, служили расцвету и прогрессу Родины. Преклоняюсь перед матерями, родившими героев нашего времени.
Офелия ЦАТУРЯН, директор образовательного учреждения «Давтян и Мариамян» города Глендейл США:
– Роль и важность женщины-армянки всегда ценились в нашей действительности. В США немного иначе воспринимается роль и занятость женщины на руководящем посту. Но все равно, женщина-армянка, где бы она ни была, всегда остается на высоте благодаря своему таланту и организованности.
Женщина-армянка и в Диаспоре, и в Армении всегда преданно стоит рядом со своей семьей, в любом вопросе поддерживает своего супруга.
Одно могу с уверенностью сказать: крепость и мир в семье находятся только в руках женщины. Трудности бывают всегда, и преодолевать их нужно исключительно терпением. В Диаспоре особенно велика роль женщины в вопросе воспитания детей. Мы прилагаем все усилия, чтобы наставить здесь наших детей на верный путь, воспитать по-армянски и познакомить с армянскими традициями. Насколько могла заметить, женщины-руководители в Диаспоре никогда не сталкивались с проблемами, всегда были любимы и уважаемы в обществе, достойно выполняли доверенную им работу. В моей сфере деятельности особенно велика роль женщины: в коллективе в основном женщины, и я с легкостью нахожу с ними общий язык. За эти годы довелось общаться со многими женщинами-деятелями, которые своей работой и обликом служили мне примером. Одна из них – министр Диаспоры РА Грануш Акопян, у которой многому научилась.
В своей работе стараюсь быть добросовестной, искренней и правдивой, а с сотрудниками поддерживать теплые отношения. Думаю, строгость и требовательность необходимые условия, но в то же время в работе важны также нежность и доброта.
Период этого месячника очень мал, чтобы высказывать нашим любимым женщинам-армянкам слова поздравления и благодарности. Женщинам-армянкам, преданно борющимся за благополучие своей семьи, за то, чтобы подарить детям благоустроенную жизнь. Преклоняюсь перед матерями-героями и желаю им терпения, особенно в эти дни, когда угроза нависла над нашими границами.
Очень хочу, чтобы в глазах наших женщин, матерей всегда сияла улыбка и радость, а если даже прослезятся – пусть это будут слезы счастья. Самое заветное мое желание – чтобы ни одна мать более не оплакивала гибель сына-воина. Мир вашим домам, дорогие матери.