«Սփյուռքն այսօր ունի միայն մեկ մտասևեռում՝ զորակցել Արցախին». Շահան Գանտահարյան
Ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը  ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկայնքով Ադրբեջանի հարձակողական գործողությունները սասանեցին ոչ միայն մեր սահմանները, այլև փոթորկեցին ողջ Հայկական աշխարհը: Արցախին զորակացելու, արցախցու, Հայոց բանակի զինվորի կողքին կանգնելու կոչեր հնչեցին Հայաստանում և Սփյուռքի տարբեր համայնքներում:
Լիբանանի «Ազդակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Շահան Գանտահարյանը «Հայերն այսօրի» հետ զրույցում ներկայացրել է  այս օրերին լիբանանահայ համայնքում տիրող մթնոլորտը, ձեռնարկված քայլերն ու անելիքները:
– Պարո´ն Գանտահարյան, Ձեր կարծիքով՝ ի՞նչը Ադրբեջանին մղեց նման նախահարձակ գործողության:
– Այս օրերի Ադրբեջանի պահվածքը շատ հասկանալի է, հստակ է նաև ադրբեջանական ագրեսիայի բուն պատճառը: Անզեն աչքով անգամ նկատելի է, որ Անդրբեջանի թիկունքում կանգնած է Թուրքիան: Ադրբեջանը նման տարողության քայլ առանց իր «ավագ եղբոր» ցուցմունքի՝ չէր ձեռնարկի: Սա փաստ է. հիմնական օժանդակությունները՝ տեղեկատվական, քարոզչական, դիվանագիտական, զինվորական՝ նա ստանում է իր դաշնակցից՝ Թուրքիայից:
Թուրքիայում, բոլորս ենք տեղյակ, թե ինչ խճճված իրավիճակ է տիրում: Ներքին, արտաքին բազմաթիվ մարտահրավերների պատճառով Անկարան շատ նեղ կացության մեջ է հայտնվել: Ու Ադրբեջանն իր այս քայլով փորձում է աշխարհաքաղաքական որոշ ուժերի ուշադրությունը շեղել Թուրքիայից:
Սակայն, կարծում եմ՝ ի վերջո միջազգային կառույցներին կհաջողվի զինադադար պարտադրել Ադրբեջանին:
Այստեղ պետք է նկատի ունենանք նաև հայկական կողմի պաշտպանվածությունը և համարժեք, նույնիսկ առավել ցավոտ պատասխաններ հասցնող քայլերը, որոնք կօգնեն հակառակորդին խաղաղություն պարտադրել:
– Լիբանանահայ համայնքում ի՞նչ մթնոլորտ է տիրում  այս օրերին, երբ ոտքի է ելել ողջ Հայկական աշխարհը:
– Լիբանանում ամենուրեք միևնույն զորակցական տրամադրությունն է: Քաղաքակական կուսակցություններն արդեն իրենց պաշտոնական դիրքորոշումն են հայտնել՝ դատապարելով ադրբեջանական ագրեսիան: Միաժամանակ իրենց ողջ կարողությամբ և պատրաստակամությամբ զորակցություն են հայտնել մեր երկու Հանրապետությունների՝ Հայաստանի և Արցախի իշխանություններին, իրենց ողջ ուժը ներդնելու՝ մեր հայրենիքի սահմաններն անառիկ և անսասան պահպանելու առաջնային աշխատանքներում:
Իրենց բողոքի և զորակցության ձայնն են բարձրացրել նաև տարբեր կուսակցությունների երիտասարդական միությունները: Այսօր՝ ապրիլի 6-ին,   Բուրջ Համուդի հրապարակում ՀՅԴ երիտասարդական թևի նախաձեռնությամբ կայանալու է Արցախի ժողովրդին և իշխանություններին զորակցություն հայտնող երիտասարդական հավաք, որտեղ, համոզված եմ, երիտասարդների կողմից կհնչեն նաև կոչեր՝ այս դժվար պահին մեր ժողովրդի կողքին կանգնելու:
Նաև տեղյակ եք, որ հոգևոր առաջնորդների կողմից հայկական եկեղեցիներում զորակցության, զոհված հայ զինվորների և անմեղ քաղաքացիների հոգու հանգստության համար աղոթքներ և հոգեհանգստյան արարողություններ տեղի ունեցան: Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Առաջինը ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ իր զորակցությունն է փոխանցել, որին հետևեց նաև Տանն Կիլիկիո Կաթողիկե Հայոց Ամենապատիվ և Գերերջանիկ Կաթողիկոս-Պատրիարք Տեր Գրիգոր Պետրոս Ի հայտարարությունը:
Լիբանանահայ համայնքը աչալուրջ հետևում է իրադարձությունների զարգացմանը: Մենք ևս արտակարգ ռեժիմով ենք աշխատում, յուրաքանչյուր 5 րոպեն մեկ թարմ հրապարակումներ ենք ներկայացնում՝ հենվելով  Հայաստանի և Արցախի Հանրապետությունների պաշտպանության նախարարությունների տարածած մամուլի հաղորդագրությունների, ինչպես նաև այլ գերատեսչությունների հրապարակած պաշտոնական հայտարարությունների վրա:
Համայնքը տեղեկացված է և րոպեառրոպե հետևում է իրադարձություններին:
Շուտով նաև աշխատանք ենք սկսելու օտարերկրյա դեսպանությունների հետ, որպեսզի վերջիններս իրազեկվեն օբյեկտիվ վերլուծականներով, հասկանան թե ինչ է իրականում կատարվում ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանում, և որն է մեր պահանջը, որպեսզի իրենց երկրները սանձեն Ադբրբեջանի քայլերը:
Խոսելու ենք ԵԱՀԿ անդամ երկրների դեսպանների հետ, հուշագրեր ենք հանձնելու: Այսինքն՝ դիվանագիտական, քաղաքական, ներազգային, հոգևոր, տեղեկատվական ամբողջական աշխատանքի մեջ ենք, որի նպատակը, անշուշտ, մեր արցախահայությանը զորակցելն է:
– Պարո´ն Գանտահարյան, ինչպիսի՞ն է արաբական մամուլի արձագանքը Արցախում ծավալված դեպքերի շուրջ:
– Արաբական մամուլի արձագանքը միանշանակ չէ: Ցավոք, համաշխարհային լրատվության ընդհանուր միտումները ճիշտ չեն և որոշակի առումով նաև՝ ադրբեջանամետ են: Այս հարցում մենք որոշակի բացթողում ունենք, որը ազդում է նաև Արաբական աշխարհի վրա: Մենք պետք է նաև շատ զգույշ լինենք, որպեսզի կրոնական հանգամանքը չշահարկվի:
Այդ պատճառով երեկ արդեն Հայ դատի հանձնախումբը Արցախ է գործուղել համաարաբական կարևոր հեռուստաընկերություններից մեկի՝ MTV-ի լրագրողական խումբը, որին կցված է նաև Հայ դատի հանձնախմբի ներկայացուցիչը, որպեսզի տեղում հետևեն դեպքերի և իրադարձությունների զարգացմանը:
MTV Արաբական աշխարհում մեծ լսարան ունեցող հեռուստաընկերություն է: Այս քայլով փորձում ենք ոչ միայն հակակշռել  հակառակորդի ապատեղեկատվական նկրտումները, այլև ճիշտ ուղղորդել լրատվությունը, որի առանցքը պետք է լինի միջազգային իրավունքին համահունչ՝ ազգային ինքնորոշման իրավունքով ձևավորված և կայացած, հանրաքվեով որոշված Արցախի ժողովրդի անկախ ապրելու իրավունքը:
– Պարո´ն Գանտահարյան, դուք նշեցիք, որ տեղեկատվական առումով որոշ բացթողումներ ունենք: Հետևաբար ի՞նչ պետք է անենք այդ դաշտում մենք՝ Սփյուռքի և Հայաստանի լրագրողներս:
– Այսօր մենք նաև տեղեկատվական պատերազմի մեջ ենք, որն ընթանում է նույնքան թեժությամբ, որքան ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին ծավալված պատերազմն է: Եվ այստեղ մենք առավելություն ենք գրանցել: Այս օրերին հայկական լրատվամիջոցները համարյա չընկան հակառակորդի ապատեղեկատվական ծուղակը:
Միաժամանակ մենք՝ իբրև հայկական լրատվամիջոցներ, բացառապես պետք է օգտնվենք ՀՀ և ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունների պաշտոնական լրահոսից: Այստեղ սխալվելը թույլատրելի չէ, նույնքան  զգոնություն է պետք նաև հայկական տեղեկադաշտվի սահմանների պահպանության առումով:
Մենք պետք է միջազգային լրատվամիջոցների շատ ակտիվ մշտադիտարկում անենք, որպեսզի հակադարձենք ադրբեջանամետ միակողմանի, խեղաթյուրող տեղեկություններին: Եվ ոչ միայն ճշտենք, այլև իրականությանը համապատասխանող լուրեր սփռենք:
Մենք մի փոքր բացթողում ունենք միջազգային լրահոսի վրա ազդելու առումով և այս ուղղությամբ պետք է շատ ավելի ակտիվ աշխատենք:
Եթե Ադբրբեջանը հղում է կատարում տարածքային ամբողջականությունը շեշտող միջազգային տարբեր կազմակերպությունների սկզբունքներին, մենք պետք է ազգերի ինքնորոշման իրավունքի միջազգային նորմերին հղում կատարենք: Եվ շեշտենք, որ զավթիչ Բաքվի թիկունքում կանգնած Թուրքիան արդեն հայտնվել է նեղ իրավիճակում և փորձում է տարբեր ճակատներ օգտագործելով՝ աշխարհաքաղաքական ուժերի ուշադրությունը շեղել:
Համոզված ենք, որ այս փորձությունն էլ կհաղթահարենք: Փորձը ցույց է տալիս, որ երբ միավորվում է ողջ հայկական աշխարհը, մենք միշտ հաղթում ենք: Եվ միավորման բոլոր նախադրյալներն ունենք՝  պատմական այս հանգրվանում ևս հաղթանակ գրանցելու:
Աստված տա, որ խաղաղությունը շուտ վերահաստատվի, բայց այդ խաղաղության հաստատման պարտադրանքի մեջ կարևոր է հզոր լինելը:
– Պարո´ն Գանտահարյան, ԼՂՀ կառավարությունը աջակցության կոչ է հղել համայն հայությանը: Ինչպիսի՞ն են կոչի լիբանանյան արձագանքները:
– Կոչը, միանշանակ, զորակցական տրամադրություններով ընկալվեց: Այստեղ բոլորն են պատրաստ տեղեկատվական, դիավանագիտական, քաղաքական, մարդասիրական աջակցություն ցուցաբերել և ընդառաջ գնալ Արցախի իշխանություններին: Արցախին օգնելու ցանկությունը Լիբանանում բոլորին է վարակել: Եվ շատ բան կախված է բախումների տևողությունից: Յուրաքանչյուր հանգրվան ունի իր պահանջներն ու առաջնահերթությունները:
Չմոռանանք, որ լիբանանահայ համայնքն առաջիններից էր, որ Արցախյան ազատամարտի օրերին արցախցու կողքին էր, պատերազմի դաշտում: Մենք ունեցել ենք և՛ վիրավորներ, և՛ զոհեր: Լիբանանահայն այսօր էլ պատրաստ է զենք վերցնել՝ հանուն Արցախի անկախության:
– Պարո´ն Գանտահարյան, եթե չեմ սխալվում, Ձեր աղջկա՝ Սանանի ամուսինը նույնպես Արցախում է:
– Այսօր Սփյուռքից շատերն են Արցախի կողքին: Բազմաթիվ կամավորներ են մեկնել Արցախ, որոնք փորձում են օգտակար լինել Արցախի պետությանն ու ժողովրդին: Աղջկաս ամուսինը, նրա զարմիկը, նույնպես այդ կամավորների շարքում: Թեև լրատվական աշխատանքով, սակայն փորձում են օժանդակել այն բոլոր աշխատանքերին, ինչի կարիքն այսօր Արցախը ունի:
– Պարո´ն Գանտահարյան, այսօր ամենուր մեր միասնականության, հերոսական ոգու մասին է խոսվուվ: Հետաքրքիր է, Դուք ի՞նչ եք «տեսնում»:
– Ամենուր զգում եմ համազգային զարթոնք, որովհետև ամեն խնդիր մղվել է երկրորդ պլան: Բոլոր միություններն ու կուսակցությունները հիմա ունեն միայն մեկ մտասևեռում՝ զորակցել, միանալ և իրենց պատարաստակամությունը հայտնել արցախահայությանը:
Արցախը բոլորիս հայրենիքն է: Հայրենիքի պաշտպանությունը ամենանվիրական, ամենառաջնային և սուրբ գործն է բոլորիս համար:

Shahan Kantaharian: “The Armenian Diaspora is currently only focused on supporting Artsakh”
On the night of 1 April, Azerbaijan’s offensive actions along the entire length of the Nagorno Karabakh-Azerbaijan Line of Contact not only violated our borders, but also caused a storm for Armenians around the world. Armenians in Armenia and in different communities of the Diaspora made calls to support Artsakh, the people of Artsakh and the soldiers of the Armenian Army.
In an interview with Hayern Aysor, editor-in-chief of Lebanon’s Aztag Daily Shahan Kantaharian talked about the current atmosphere within the Lebanese Armenian community, the actions that have been taken and the future plans.
Hayern Aysor: Mr. Kantaharian, what do you think made Azerbaijan launch an attack?
Shahan Kantaharian: Azerbaijan’s current behavior is very comprehensible, and the main reason for its aggression is also clear. The fact that Turkey backs Azerbaijan is even visible to the naked eye. Azerbaijan wouldn’t take such action without an indication from its “elder brother”. This is a fact. It receives its main support (information, propaganda, diplomacy, military) from its ally Turkey.
We all know how mixed up the situation in Turkey is. Due to several domestic and foreign challenges, Ankara has found itself in a very bad situation. With this step, Azerbaijan is trying to distract the attention of certain geopolitical forces from Turkey.
However, I believe international organizations will eventually succeed in imposing a ceasefire on Azerbaijan.
Here we also need to take into consideration the defense of the Armenian party and the adequate actions, even actions that cause more painful blows. These actions will help impose peace on the opponent.
Hayern Aysor: How is the Armenian community of Lebanon these days when all Armenians of the world have risen to their feet?
S. K.: All the Armenians of Lebanon are supportive. The political parties have already expressed their official positions and have condemned Azerbaijan’s aggression. At the same time, with all their potential and willingness, they have expressed their solidarity with the authorities of the two Armenian republics, that is, the Republic of Armenia and the Artsakh Republic and to put in all their efforts to keep the borders of our homeland impregnable.
The youth unions of various political parties have also expressed their protest and support. On 6 April, the youth wing of the Armenian Revolutionary Federation-Dashnaktsutyun will hold a meeting at the square of Bourj Hammoud to express solidarity with the people and government of Artsakh, and I am certain that the youth will make calls to help our people at this difficult moment.
You are also aware that Armenian spiritual leaders will say prayers and will hold Requiem Services for support and for the souls of the deceased Armenian soldiers and innocent citizens to rest in peace. During a phone conversation with President of the Nagorno-Karabakh Republic Bako Sahakyan, His Holiness Aram I, Catholicos of the Great House of Cilicia expressed his solidarity, and this was followed by the statement by His Beatitude, Catholicos-Patriarch Krikor Bedros I of the Armenian Catholics of the House of Cilicia.
The Armenian community of Lebanon is closely following the developments of the events. Aztag Daily is also working under a special regime, providing reports every five minutes based on the press releases issued by the Ministries of Defense of the Republic of Armenia and the Artsakh Republic, as well as the official statements of other government agencies.
The community is informed and is following the events every minute.
We will also start working with foreign embassies to make sure they are provided with objective analyses and understand what is really happening on the Nagorno-Karabakh-Azerbaijan border and that our demand is that they suppress Azerbaijan’s actions.
We will talk to the Ambassadors of OSCE member states and will send them memos. So, we are working at the diplomatic, political, national, spiritual and informational levels, and of course, our goal is to support the Armenians of Artsakh.
Hayern Aysor: Mr. Kantaharian, how is the Arab media responding to the incidents in Artsakh?
S. K.: The Arab media’s response is not definite. Unfortunately, the general trends of world news are not right and are also pro-Azerbaijani to a certain extent. We have some flaws that also have an impact on the Arab World. We need to be very careful to make sure the religious factor is not speculated.
That is why the Armenian National Committee yesterday sent a group of journalists of one of the major all-Arab television companies (MTV) to Artsakh. The group, which will be following the developments of the events and incidents on the site, includes a member of the Armenian National Committee.
MTV is a television company that has a large audience in the Arab World. With this, we are trying to not only counterbalance the opponent’s ambitions to provide misinformation, but also lead the media in the right direction, and the pivot of that needs to be the right of the people of Artsakh to live independently, a right that has been established by the right to national self-determination in line with international law and determined by a referendum.
Hayern Aysor: Mr. Kantaharian, you stated that you have some flaws in terms of information. So, what do we journalists of Armenia and the Diaspora need to do in that field?
S. K.: Today we are also in an information war that is as heated as the war that has broken out on the Nagorno-Karabakh-Azerbaijan war. Here we Armenians are at an advantage. These days Armenian media outlets practically didn’t fall in the opponent’s misinformation trap.
At the same time, we, as Armenian media outlets, need to exclusively refer to the official news provided by the Ministries of Defense of the Republic of Armenia and the Nagorno-Karabakh Republic. Making a mistake is inadmissible. We also have to be alert in terms of protecting the boundaries of the Armenian field of information.
We need to be very active in monitoring foreign presses so that we can counterattack the pro-Azerbaijani, unilateral and distorting information. We need to not only specify the information, but also spread news that is accurate.
We have a little flaw in terms of having an impact on foreign presses and need to work more actively.
If Azerbaijan refers to the principles of different international organizations stressing territorial integrity, then we need to refer to the international norms of the right of nations to self-determination. We also need to stress that Turkey, which backs Baku, has already found itself in a bad situation and is trying to distract the attention of geopolitical forces through the use of different fronts.
We are certain that we will overcome this trial as well. Experience has shown that when all Armenians unite, we always win. We have all the preconditions to unite and record victory in this historic milestone.
God willing, peace is established soon, but we need to be powerful in order to impose the establishment of that peace.
Hayern Aysor: Mr. Kantaharian, the Government of the Nagorno-Karabakh Republic has called out to all Armenians around the world. How have the Armenians of Lebanon responded?
S. K.: The Armenians of Lebanon definitely supported that. They are ready to provide assistance in terms of information, diplomacy, politics and humanitarian assistance and pay heed to the authorities of Artsakh. All Armenians of Lebanon wish to help Artsakh, and a lot depends on how long the clashes will last. The demands and priorities are different at every milestone.
Let us not forget that the Armenian community of Lebanon was the first to stand with the people of Artsakh during the days of the struggle for Artsakh’s liberation and on the battlefield. They were killed and wounded. Even today, the Lebanese-Armenians are ready to take weapons and fight for Artsakh’s independence.
Hayern Aysor: Mr. Kantaharian, if I am not mistaken, your daughter, Sanan’s husband is also in Artsakh.
S. K.: Many Diaspora Armenians are standing by Artsakh’s side today. Many volunteers have left for Artsakh and are trying to help the people and the government of Artsakh. My son-in-law and his cousin are among the volunteers. They are helping as journalists, but they try to assist in all the efforts that Artsakh is in need of today.
Hayern Aysor: Mr. Kantaharian, everyone is talking about the unity and heroism of the Armenians. What do you ��?see’?
S. K.: I feel the awakening of the nation because all other issues have been left aside. All the unions, societies and associations and political parties are only focused on supporting and joining the efforts and have expressed their willingness to help the Armenians of Artsakh.
Artsakh is the homeland of all Armenians. Defending the homeland is the most cherished, the most primary and a sacred act for all us Armenians.