ԻՊ- ն հայերին արգելել է հեռանալ Ռաքայից
«Իսլամական պետությունն» արգելում է հայերին եւ այլ քրիստոնյաների հեռանալ իր հռչակած մայրաքաղաքից, հայտնում է Fox News- ը՝ հղում անելով ԻՊ վերահսկած տարածքներում տեղի ունեցող իրադարձությունների մասին հաղորդող գաղտնի խմբի թվիթերյան գրառումը։
Ենթադրվում է, որ Ռաքայում այժմ բնակվում է մոտ 40 քրիստոնյա ընտանիք, որոնք ջիզա՝ անհավատների հարկ են վճարում՝ իրենց անվտանգության ապահովության համար։
«Սիրիայում եւ Իրաքում բնակվող ցանկացած քրիստոնյա գտնվում է շատ վտանգավոր վիճակում։ Մենք ցանկանում ենք, որ Մերձավոր Արեւելքում  քրիստոնեական եկեղեցին շարունակի իր գոյությունը՝ հատկապես ԻՊ զավթած շրջաններում»,- armradio.am-Ի փոխանցմամբ՝ Fox News- ին հայտնել է «Բաց դռներ» ամերիկյան  քրիստոնեական իրավապաշտպան կազմակերպության նախագահ Դեւիդ Քարին։

�?Г запретило армянам покидать Ракку
«�?сламское государство» запретило армянам и другим христианам покидать провозглашенную ими столицы, сообщает Fox News со ссылкой на запись в Твиттере секретной группы, информирующей о событиях на территории, контролируемой �?Г.
Предполагается, что в Ракке ныне проживают около 40 христианских семей, которые платят джиза – налог неверных за обеспечение их безопасности.
«Любой христианин, проживающий в Сирии и �?раке, находится в очень опасном положении. Мы желаем, чтобы Христианская церковь продолжала свое существование на Ближэнем Востоке, особенно в районах, оккупированных �?Г», – как передает armradio.am, сообщил Fox News председатель американской христианской правозащитной организации «Открытые двери» Девид Кари.