ԻՊ- ն հայերին արգելել է հեռանալ Ռաքայից
«Իսլամական պետությունն» արգելում է հայերին եւ այլ քրիստոնյաների հեռանալ իր հռչակած մայրաքաղաքից, հայտնում է Fox News- ը՝ հղում անելով ԻՊ վերահսկած տարածքներում տեղի ունեցող իրադարձությունների մասին հաղորդող գաղտնի խմբի թվիթերյան գրառումը։
Ենթադրվում է, որ Ռաքայում այժմ բնակվում է մոտ 40 քրիստոնյա ընտանիք, որոնք ջիզա՝ անհավատների հարկ են վճարում՝ իրենց անվտանգության ապահովության համար։
«Սիրիայում եւ Իրաքում բնակվող ցանկացած քրիստոնյա գտնվում է շատ վտանգավոր վիճակում։ Մենք ցանկանում ենք, որ Մերձավոր Արեւելքում  քրիստոնեական եկեղեցին շարունակի իր գոյությունը՝ հատկապես ԻՊ զավթած շրջաններում»,- armradio.am-Ի փոխանցմամբ՝ Fox News- ին հայտնել է «Բաց դռներ» ամերիկյան  քրիստոնեական իրավապաշտպան կազմակերպության նախագահ Դեւիդ Քարին։

ISIS has prohibited Armenians from leaving Raqqa
ISIS is prohibiting Armenians and other Christians from leaving the capital that it has proclaimed, reports Fox News, citing the Twitter post of the secret group reporting about the events taking place in ISIS-controlled territories.
It is assumed that there are nearly 40 Christian families living in Raqqa who pay jeeza (the tax for infidels) or the protection of their safety.
“All Christians in Syria and Iraq are in a very dangerous situation. We want the Christian Church to continue to exist in the Near East, especially in the regions seized by ISIS,” President of Open Doors American Christian law-defense organization David Carrey told Fox News, reports armradio.am.