ՀՀ Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ-ի հայ համայնքին՝ սիրիահայերին օգնելու համար
Մենք քաջ գիտակցում ենք՝ որքան հայրենիքը ակնկալում է սփյուռքից, այնքան էլ պարտավոր է օգնել սփյուռքին: Այս առումով այսօր սիրիահայերին ցուցաբերվող օգնությունը մենք ոչ թե դիտարկում ենք որպես մեր պետության բարի կամք, այլ որպես Հայաստանի ուղղակի պարտավորություն:
Այս մասին, ըստ «Հայերն այսօրի», մարտի 30-ին ասել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ԱՄՆ Արևելյան ափի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ:
«Ցավոք, անպատժելիությունը ծնում է մարդկության դեմ ուղղված նոր հանցագործություններ, որոնց ականատեսն ենք մեր անմիջական հարևանությամբ՝ Մերձավոր Արևելքում: Այսօր Սիրիայի հայ համայնքը կանգնած է ոչնչացման եզրին, ավերվում և թալանվում են հայկական պատմամշակութային արժեքները: Սա փորձություն է, որին պետք է դիմակայենք միասնաբար»,-ասել է Նախագահը: Ըստ նրա՝ այստեղ անելիք ունեն և՛ պետությունը, և՛ սփյուռքը, և՛ բոլոր համայնքները:
ՀՀ Նախագահի խոսքով՝ Հայաստանի իշխանություններն անում են հնարավորը մայր հայրենիքում ապաստանած՝ 20 հազարի հասնող սիրիահայերի արժանապատիվ կեցությունն ապահովելու ուղղությամբ։ «Մենք նրանց անմիջապես քաղաքացիություն ենք շնորհում, աջակցում անվճար կրթության ապահովման, առողջական խնդիրների լուծման հարցերում, օգնում բիզնես հիմնելու և Հայաստանում հաստատվելու հարցերում: Ուրախ եմ, որ սիրիահայության աջակցության համար ԱՄՆ-ի հայ համայնքը պարբերաբար կազմակերպում է հեռուստամարաթոններ ու դրամահավաքներ, և այդ նվիրատվությունների շնորհիվ հնարավոր է դառնում զգալիորեն թեթևացնել մեր հայրենակիցների առօրյա խնդիրները ոչ միայն Սիրիայում, այլև սիրիահայերին ապաստան տրամադրած երկրներում: Եկե՛ք միասնաբար օգնենք, որ նրանց հիմնական մասը հաստատվի Հայաստանում: Իհարկե, մեզ համար պատուհաս է, որ Մերձավոր Արևելքում ոչնչանում են հայկական համայնքները: Բայց, միգուցե, դա կլիներ չարիքների փոքրագույնը, եթե այդ համայնքի անդամների ճնշող մեծամասնությունը հաստատվեր Հայաստանում: Դա գոնե ինչ-որ տեղ մեզ համար սփոփանք կլիներ: Մեզ համար իսկապես ցավալի է այս ծաղկուն գաղութի կորուստը, բայց մենք պետք է անենք հնարավորը, որպեսզի դուրս եկածները գոնե Հայաստան տեղափոխվեն»,-ասել է Նախագահը:

RA President expresses gratitude to Armenian American community for helping the Syrian-Armenians
We are fully aware that inasmuch homeland expects from Diaspora, to that same extent it should be of help to Diaspora. In this context, we consider the subsistence provided to the Syrian Armenians not to be a goodwill gesture of our State, but a direct obligation of Armenia.
This is what RA President Serzh Sargsyan said during a March 30 meeting with representatives of the Armenian community of the US East Coast, according to Hayern Aysor.
“Unfortunately, impunity paves the way for new crimes against humanity, which we witness today in our immediate vicinity, in the Middle East. Today the Armenian community of Syria is on the verge of extinction; the Armenian historical and cultural heritage is being wiped out and plundered. It is an ordeal that we should survive united as one,” the President said. According to him, the State, the Diaspora and all Armenian communities have work to do.
According to the RA President, the Armenian authorities are doing everything possible to ensure a dignified life for the up to 20,000 Syrian-Armenians having taken shelter in the homeland. “We have immediately granted them citizenship, provided them with free education, addressed their needs in healthcare, supported their entrepreneurial endeavors and helped them to establish themselves in the homeland. I am glad that the Armenian American community periodically holds fundraising campaigns to assist Syrian Armenians, and those donations make possible alleviation of the plight for our fellow Armenians not only in Syria, but also for those who relocated to other countries. Let us join our forces to help most of them to settle down in our homeland. It is very painful to observe the destruction of that flourishing colony, and we shall take all possible measures in order to assist the resettlement of that community in Armenia,” the President said.