ՀՀ Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ-ի հայ համայնքին՝ սիրիահայերին օգնելու համար
Մենք քաջ գիտակցում ենք՝ որքան հայրենիքը ակնկալում է սփյուռքից, այնքան էլ պարտավոր է օգնել սփյուռքին: Այս առումով այսօր սիրիահայերին ցուցաբերվող օգնությունը մենք ոչ թե դիտարկում ենք որպես մեր պետության բարի կամք, այլ որպես Հայաստանի ուղղակի պարտավորություն:
Այս մասին, ըստ «Հայերն այսօրի», մարտի 30-ին ասել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ԱՄՆ Արևելյան ափի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ:
«Ցավոք, անպատժելիությունը ծնում է մարդկության դեմ ուղղված նոր հանցագործություններ, որոնց ականատեսն ենք մեր անմիջական հարևանությամբ՝ Մերձավոր Արևելքում: Այսօր Սիրիայի հայ համայնքը կանգնած է ոչնչացման եզրին, ավերվում և թալանվում են հայկական պատմամշակութային արժեքները: Սա փորձություն է, որին պետք է դիմակայենք միասնաբար»,-ասել է Նախագահը: Ըստ նրա՝ այստեղ անելիք ունեն և՛ պետությունը, և՛ սփյուռքը, և՛ բոլոր համայնքները:
ՀՀ Նախագահի խոսքով՝ Հայաստանի իշխանություններն անում են հնարավորը մայր հայրենիքում ապաստանած՝ 20 հազարի հասնող սիրիահայերի արժանապատիվ կեցությունն ապահովելու ուղղությամբ։ «Մենք նրանց անմիջապես քաղաքացիություն ենք շնորհում, աջակցում անվճար կրթության ապահովման, առողջական խնդիրների լուծման հարցերում, օգնում բիզնես հիմնելու և Հայաստանում հաստատվելու հարցերում: Ուրախ եմ, որ սիրիահայության աջակցության համար ԱՄՆ-ի հայ համայնքը պարբերաբար կազմակերպում է հեռուստամարաթոններ ու դրամահավաքներ, և այդ նվիրատվությունների շնորհիվ հնարավոր է դառնում զգալիորեն թեթևացնել մեր հայրենակիցների առօրյա խնդիրները ոչ միայն Սիրիայում, այլև սիրիահայերին ապաստան տրամադրած երկրներում: Եկե՛ք միասնաբար օգնենք, որ նրանց հիմնական մասը հաստատվի Հայաստանում: Իհարկե, մեզ համար պատուհաս է, որ Մերձավոր Արևելքում ոչնչանում են հայկական համայնքները: Բայց, միգուցե, դա կլիներ չարիքների փոքրագույնը, եթե այդ համայնքի անդամների ճնշող մեծամասնությունը հաստատվեր Հայաստանում: Դա գոնե ինչ-որ տեղ մեզ համար սփոփանք կլիներ: Մեզ համար իսկապես ցավալի է այս ծաղկուն գաղութի կորուստը, բայց մենք պետք է անենք հնարավորը, որպեսզի դուրս եկածները գոնե Հայաստան տեղափոխվեն»,-ասել է Նախագահը:

Президент РА выразил благодарность армянской общине США за помощь сирийским армянам
Мы прекрасно сознаем: в какой мере Родина рассчитывает на Диаспору, в той же мере обязана помогать Диаспоре. В этом плане мы сегодня рассматриваем оказываемую сирийским армянам помощь не как добрую волю государства, а как прямую обязанность Армении.
Об этом, как передает «Армяне сегодня», говорил Президент РА Серж Саргсян 30 марта на встрече с представителями армянской общины Восточного побережья США.
«Безнаказанность, к сожалению, порождает новые преступления против человечества, очевидцами чего являемся сегодня в непосредственном соседстве – на Ближнем Востоке. Сегодня армянская община Сирии стоит на грани уничтожения, разрушаются и расхищаются армянские историко-культурные ценности. Это испытание, которому мы должны противостоять совместно», – сказал глава государства. По его словам, здесь есть работа и для государства, и для Диаспоры, и для каждой общины.
По словам Президента РА, власти Армении делают все возможное, чтобы обеспечить достойное существование почти 20 тысячам сирийских армян, обосновавшимся на Родине. «Мы сразу же предоставляем им гражданство, содействуем в вопросах бесплатного образования, решении медицинских проблем, помогаем заложить бизнес и обосноваться в Армении. Рад, что армянская община США периодически организует телемарафоны, сбор средств в помощь сирийским армянам, благодаря чему становится возможным значительно облегчить будничные проблемы наших соотечественников не только в Сирии, но и предоставивших сирийским армянам убежище странах. Давайте совместно поможем, чтобы основная масса их обосновалась в Армении. Конечно, для нас трагедия, что на Ближнем Востоке исчезают армянские общины. Но возможно, это было бы меньшим из зол, если бы подавляющее большинство членов этих общин обосновались в Армении. Это хоть в какой то мере было бы для нас утешением. Для нас действительно болезненна потеря этой процветавшей колонии, но мы должны сделать все возможное, чтобы покинувшие ее хотя бы переехали в Армению», – сказал Президент.