Թեհրանի հայկական դպրոցներում աշակերտների թվի նվազման պատճառն արտագաղթն է
Իրանի իշխանությունները ստեղծել են անհրաժեշտ պայմաններ հայկական համայնքի լիարժեք գործունեության համար: Այս մասին «Արﬔնպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Թեհրանի Հայոց թեﬕ թեմական խորհրդի հանրային կապերի ղեկավար Գասպար Աﬕրխանյանը:
«Իրանի իշխանությունները սատարում են, որ հայ համայնքն իր ազատ կյանքն ունենա, որևէ խոչընդոտ չլինի: Համայնքը ներքին կյանքում ազատ է, ﬔնք ունենք ակումբներ, դպրոցներ, եկեղեցիներ, նշում ենք ﬔր ազգային տոները: Անգամ իսլամական սուգի ամսիներին, որը համընկել է ﬔր Ամանորի հետ, իշխանությունները թույլատրել են ﬔր սրահներում խնջույքներ կազմակերպել: Այսինքն` որևէ արգելք չկա: Այդ առումով ﬔնք գոհ ենք Իրանի իշխանություններից»,-ասաց Գասպար Աﬕրխանյանը: Նրա խոսքով, իհարկե, խնդիրներ կան, սակայն դրանք ընդհանուր համաիրանյան խնդիրներ են, չեն վերաբերում հայկական համայնքին: Մասնավորապես, առկա են սոցիալական խնդիրներ, արտագաղթ:
«Արտագաղթի պատճառով համայնքը նոսրանում է: Պատճառները տաբեր են, ﬕգուցե սոցիալական է, ﬕգուցե, երիտասարդությունը հեռանկար չի տեսնում: Բայց նորից նկատեմ, որ դրանք ընդհանուր երկրին բնորոշ խնդիրներ են»,-նշեց Գասպար Աﬕրխանյանը:
Արտագաղթն իր ազդցությունն է թողնում կրթական հասատատությունների գործունեության վրա: Գասպար Աﬕրխանյանը նշեց, որ ներկայում Թեհրանում 12 հայկական դպրոց է գործում, որտեղ սովորում է 3 հազար 500 աշակերտ: «Ժամանակին բոլոր քաղաքամասերում, դեռևս 1950-ական թվականից սկսած, դպրոցներ կառուցվեցին: Աﬔնաեռուն շրջանում` 1970-ականներին, գործում էր 36 հայկական դպրոց, որտեղ սովորում էր 14 հազար աշակերտ: Վերջին շրջանում նկատում ենք, որ աշակերտների թիվը նվազում է, նախկինում կար դպրոց, որտեղ 1200 աշակերտ էր սովորում, այսօր աշակերտների թիվը 200 է: Նվազման աﬔնաﬔծ խնդիրը արտագաղթն է:
Աշակերտության թվի պակասումը նոր հրամայականի առջև է կանգնեցնելու: Դպրոցները պետք է կցվեն: Դա, իհարկե, հուսալքում է, բայց ի պատիվ հայկական համայնքի, աﬔն գնով ջանք է գործադրվում, որ հայկական կրթօջախները նորօրյա ﬔթոդներով զինվեն, համայնքը համախմբված լինի»,-ավելացրեց Գասպար Աﬕրխանյանը: Թեհրանի հայկական դպրոցները գրականության, որակյալ ուսուցիչների պակաս չունեն: Գասպար Աﬕրխանյանը նշեց, որ այդ տեսանկյունից իրենք տարիների կուտակած փորձ ունեն: Հիﬓական խնդիրն է այնպես անել, որ գիտությունն ու կրթությունը երիտասարդության համար ձգող ուժ լինեն:
Գասպար Աﬕրխանյանը կարևորեց նաև Հայաստան-Սփյուռք համագործակցության ակտիվացումը: Նրա խոսքով, անհրաժեշտ է, որ Հայաստանի կառավարման տարբեր օղակներում ներգրավվեն նաև Սփյուռքի ներկայացուցիչներ:

Причина сокращения числа учащихся армянских школ Тегерана – миграция
Власти �?рана создали необходимые условия для полноценного функционирования армянской общины. Об этом отметил в беседе с «Арменпресс» руководитель общественных связей Армянского епархиального совета Тегерана Гаспар Амирханян.
«Власти �?рана поддерживают, чтобы армянская община жила свободной жизнью, не возникало никаких преград. Во внутренней жизни община свободна, есть клубы, школы, церкви, отмечаем наши национальные праздники. Даже в исламские месяцы скорби, совпадающие с нашим Новым годом, власти позволили нам организовать в наших залах банкеты. То есть никаких запретов нет. В этом плане мы довольны властями �?рана», – сказал Гаспар Амирханян. По его словам, проблемы, конечно, имеются, но это проблемы общеиранского характера и не касаются одной лишь армянской общины. В частности, имеются социальные проблемы, миграция.
«Вследствие миграции община редеет. Причины различны: возможно, социальные, возможно, молодежь не видит перспектив. Но замечу еще раз, что они общие, характерные для страны», – отметил Гаспар Амирханян.
Отток населения оказывает воздействие и на деятельность образовательных учреждений. Гаспар Амирханян отметил, что ныне в Тегеране функционируют 12 армянских школ, где обучаются 3500 учеников. «В свое время, начиная с 1950-х годов, во всех кварталах были созданы армянские школы. В самый активный период, в 1970-х годах, функционировало 36 армянских школ где обучались 14 тысяч учеников. В последний период число учащихся заметно сокращается. Если прежде были школы, где обучались 1200 учеников, то сегодня численность учеников – 200. Самая главная причина – миграция.
Сокращение числа учащихся приводит к новым проблемам. Школы приходится объединять. Это, конечно, печалит, но к чести армянской общины замечу, что прилагаются все усилия к тому, чтобы армянские очаги образования брали на вооружение новые методы, чтобы община была сплоченной», – добавил Гаспар Амирханян. В армянских школах Тегерана не ощущается нехватки литературы, квалифицированных педагогов. По словам Гаспара Амирханяна, с этой точки зрения у них накоплен многолетний опыт. Основная задача – сделать так, чтобы образование и наука обладали для молодежи силой притяжения.
Гаспар Амирханян отметил также важность активизации сотрудничества Армения-Диаспора. По его словам, необходимо, чтобы в различные звенья управления Армении вовлекались также представители Диаспоры.