Արցախի անկախությունն ու ինքնիշխանությունն այլևս անշրջելի իրողություն են
ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահը չորեքշաբթի շնորհակալական նամակներ է ուղարկել ԱՄՆ Ջորջիա նահանգի Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Դեյվիդ Ռալստընին, Արցախի Հանրապետությունը ճանաչող թիվ 1580 բանաձեւի նախագծի հեղինակներ Փատ Գարդնըրին եւ Դեմիտրիուս Դուգլասին, ինչպես նաեւ՝ Հարություն Աղասարգսյանին եւ նրա ընտանիքին՝ բանաձեւի ընդունման գործում ունեցած վճռական ջանքերի համար:
ԼՂՀ Ազգային ժողովի մամուլի ծառայության փոխանցմամբ՝ «Արցախի անկախությունն ու ինքնիշխանությունն այլեւս անշրջելի իրողություն են եւ հիմնված են ժողովրդավարական արժեքների վրա:
Ժողովրդավարությունը նաեւ Արցախի ժողովրդի անվտանգության հիմնաքարն է: Մեզ համար անչափ կարեւոր է, որ Ջորջիա նահանգի խորհրդարանի մեր գործընկերները բարձր են գնահատել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության՝ ժողովրդավարական պետություն կերտելու նպակադրությունը եւ այդ ճանապարհին ունեցած հաջողությունները», – ընդգծված է Ազգային ժողովի նախագահի շնորհակալական նամակներում:

NKR NA Speaker: “The independence and sovereignty of Artsakh are already irreversible”
The Speaker of the National Assembly of the Nagorno-Karabakh Republic on Wednesday sent letters of gratitude to Speaker of the House of Representatives of the State of Georgia David Ralston, authors of the draft Resolution 1580 on the Artsakh Republic Pat Gardner and Demitrius Douglas, as well as Harutiioun Aghasargsian and his family for the determined efforts that they made for the passage of Resolution 1580.
As reports the press service of the NKR National Assembly, the letters of gratitude of the Speaker of the NKR National Assembly read as follows: “The independence and sovereignty of Artsakh are already irreversible and are hinged on democratic values.
Democracy is also the bedrock for the security of the people of Artsakh. We attach great importance to the fact that our partners in the parliament of the State of Georgia highly appreciated the goal of the Nagorno-Karabakh Republic to shape a democratic state and the successes that it has achieved on that path.”