Հայկական նորաձևության 5900BC ապրանքանիշը ռուսական շուկային է ներկայացրել իր հավաքածուն
Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի և ՄԱԿ-ի արդյունաբերական զարգացման կազմակերպության (UNIDO) աջակցությամբ ստեղծված հայկական «5900BC» ապրանքանիշը փետրվարի 23-26-ը Մոսկվայի CPM նորաձևության միջազգային ցուցահանդեսում ներկայացնում է իր աշուն/ձմեռ 2016-2017 հավաքածուն։
Ինչպես տեղեկացնում են Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի լրատվական ծառայությունից, մեկ միասնական ապրանքանիշի ներքո ներկայացված հագուստ արտադրող հայկական 8 ձեռնարկությունների այս հավաքածուն Collection Premiere Moscow ցուցահանդեսին ներկայացված է «Winter charm» («Ձմեռային հմայք») խորագրի ներքո: Մոսկովյան CPM ցուցահանդեսում սպասվող ավելի քան 17 000 այցելուների մեծամասնությունը կազմելու են նորաձև հագուստի արտադրության և վաճառքի ոլորտները ներկայացնող մասնագետներ:
«Կարճ ժամանակամիջոցում ծրագրի աշխատանքային խումբը մեծ աշխատանք է կատարել. մշակել և ստեղծել է բարձրորակ հագուստի երեք հավաքածու, որոնք ներկայացվել են տարբեր միջազգային ցուցահանդեսներում, ձեռք են բերվել գործնական կապեր ռուսական նորաձևության խոշորագույն արտադրողների և իրացնողների հետ: Ապրանքանիշն արդեն մրցունակ է, որի մասին վկայում են միջազգային խոշոր ցանցերի առաջարկները՝ արտադրանքի արտահանման վերաբերյալ»,- նշել է Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արման Խաչատրյանը։
Նախորդ ցուցահանդեսների արդյունքում հայկական ապրանքանիշի մի շարք նմուշներ ձեռք բերելու նպատակով բանակցություններ են ընթանում 8 միջազգային խոշոր կազմակերպությունների և առևտրային ցանցերի հետ։ Քննարկվում են տասնյակ արտադրատեսակների արտահանման պատվերներ, որոնց արժեքները գերազանցում են մի քանի միլիոն դոլարը։ «5900 BC» ապրանքանիշն ստեղծվել է հայ և իտալացի փորձագետների համատեղ ստեղծագործական աշխատանքի շնորհիվ, UNIDO-ի աջակցությամբ։
Ապրանքանիշի անվանումը խորհրդանշական է՝ պայմանավորված աշխարհում գտածո ամենահին հագուստներից մեկով, 5900 տարի առաջ ստեղծված շրջազգեստով, որը հայտնաբերվել է Հայաստանի Արենի համայնքում։

Товарный знак 5900BC армянской моды представил на российский рынок свою коллекцию
Армянский товарный знак «5900BC», созданный при содействии Фонда развития Армении и Организации промышленного развития ООН (UNIDO), 23-26 февраля представляет на международной выставке моды CPM в Москве свою новую коллекцию осень/зима 2016-2017. Как сообщили из службы информации Фонда развития Армении, данная коллекция восьми армянских производителей, собранная под одним товарным знаком, представлена на выставку Collection Premiere Moscow под слоганом «Winter charm» (Зимняя коллекция). Большинство из ожидаемых на московской выставке CPM 17 000 посетителей – производители мира моды и торговые представители этой сферы.
«За короткое время рабочая группа, представляющая программу, выполнила большой объем работы, разработала и создала три коллекции высококачественной одежды, которые были представлены на различных международных выставках, наладила бизнес связи с ведущими производителями и продавцами российского мира моды. Товарный знак стал вполне конкурентоспособным, о чем свидетельствуют предложения крупных международных сетей экспортировать нашу продукцию»,- отметил исполнительный директор Фонда развития Армении Арман Хачатрян.
По результатам прошлой выставки были инициированы переговоры о приобретении армянской товарной марки восемью ведущими международными организациями и торговым сетями. Обсуждается возможность экспорта десятка ассортиментных товаров, а стоимость сделки оценивается в несколько миллионов долларов.
Товарный знак «5900 BC» был создан в результате сотрудничества армянских и итальянских экспертов, при поддержке UNIDO.
Название торгового знака символично и отражает тот факт, что 5900 лет назад в Армении, в общине Арени, было найдено древнейшее из созданных на планете платьев.