Որքա՞ն է Թուրքիայի ազգային փոքրամասնությունների թվաքանակը. հայ պատգամովորի հարցանդումը
Թուրքիայի ընդդիմադիր «Ժողովրդահանրապետական կուսակցությունից» (ԺՀԿ-CHP) ընտրված պատգամավոր հայկական ծագում ունեցող Սելինա Դողանը ներքին գործերի նախարարին հասցեագրված հարցապնդում է ներկայացրել խորհրդարան:
Ըստ Ermenihaber-ի՝ Դողանը Թուրքիայի ներքին գործերի նախարար Էֆքան Ալայից հետաքրքրվել է Թուրքիայում բնակվող հայ, հույն, հրեա, և ասորի փոքրամասնությունների թվաքանակի մասին: Դողանը «տեղեկատվություն ստանալու մասին» օրենքի շրջանակներում նույն թեմայի վերաբերյալ տվյալներ է ստանալու նպատակով դիմել է նաև Թուրքիայի ներքին գործերի նախարարության բնակչության և քաղաքացիների գործերի գլխավոր վարչությանը:
Դողանը ներքին գործերի նախարարին ուղղած իր հարցապնդման մեջ հիշեցրել է, որ փոքրամասնությունների նկատմամբ «ազգության կոդի» կիրառման նպատակահարմարության վերաբերյալ մեջլիսում տեղի ունեցած քննարկման ժամանակ նախարար Ալան նշել էր, որ այդ կոդավորումը (հատուկ ծածկագրերի օգտագործումը) ազգային ինքնությունների հետ կապ չունի: Ըստ նախարարի դրա նպատակը ազգային փոքրամասնությունների թվաքանակի հաշվումն է:
«Բնակչության թվաքանակի և ժողովրդագրական պատկերի իմացությունը հանրային ծառայությունների իրականացման և պլանավորման տեսանկյունից շատ կարևոր է: Փոքրամասնություններն իրենց հանրային ծառայությունները (ուսում, կրոնական արարողություններ, առողջապահություն) հիմնականում հոգում են իրենց հիմնադրամների միջոցով: Այդ իսկ պատճառով փոքրամասնությունների հիմնադրամները համայնքի հանրային ծառայությունները կարգավորելու համար ուղղակի պարտավոր են իմանալ համայնքի թվաքանակը: Բացի այդ քրիստոնեական համայնքները, որոնք իրենց բնակչության ճշգրիտ թվաքանակը չեն կարողանում իմանալ, դժվարանում են նույնիսկ հոգևոր առաջնորդների ընտրության հարցում:
Այս համատեքստում ինչքան է Թուրքիայի Հանրապետության քաղաքացի հանդիսացող հայերի, հրեաների, հույների ու ասորիների թիվը»,- ասված է հարցապնդման մեջ:

Turkish-Armenian MP asks: How many ethnic minorities are there in Turkey?
Turkish-Armenian Deputy of Turkey’s oppositional Republican People’s Party (CHP) Selina Dogan has submitted to the Parliament an interpellation addressed to the Minister of Internal Affairs.
According to Ermenihaber, Dogan has asked Turkey’s Minister of Internal Affairs Efkan Ala about the number of Armenian, Greek, Jewish and Assyrian minorities in Turkey. Dogan has also addressed the General Department for the Population and Citizens’ Affairs of the Ministry of Internal Affairs of Turkey to obtain information about the topic within the scope of the law “On receiving information”.
In her interpellation addressed to the Minister of Internal Affairs, Dogan has reminded that during a discussion in the Mejlis on the appropriateness of applying a “nationality code” for ethnic minorities, Minister Ala had mentioned that codification (use of special passwords) had nothing to do with national minorities. According to the minister, the purpose of that is to count the number of ethnic minorities.
“Knowing the number of the population and its demographic image is very important from the perspective of planning and carrying out public services. Minorities mainly receive public services (education, religious ceremonies, healthcare) through their funds and foundations. That’s why the funds and foundations of minorities are simply obliged to know the number of members of their respective communities in order to regulate the public services within the given community. In addition, Christian communities, which can’t find out the precise number of their populations, even have a hard time choosing their religious leaders.
In this context, how many Armenians, Jews, Greeks and Assyrians are citizens of the Republic of Turkey?” the interpellation reads.