Մեջլիսի հայ պատգամավոր. «Քաղաքացու պես վերաբերվենք այստեղի հային, ասորուն, հույնին, հրեային»
Թուրքիայի քրդամետ «Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության» (ԺԴԿ-HDP) հայ պատգամավոր Գարո Փայլանը մեջլիսում բարձրացրել է ազգային փոքրամասնությունների դպրոցների խնդիրը: Թուրքական «Habervaktim.com» լրատվակայքի տեղեկացմամբ՝ Թուրքիայի ազգային մեծ ժողովի (ԹԱՄԺ-TBMM) նախագծերի և բյուջեի հանձնաժողովի նիստի ժամանակ Փայլանն առաջարկել է վերաբացել Ստամբուլի Հեյբելիադա կղզու հունական հոգևոր դպրոցը:
«Մի՞թե դեռ չի եկել այն օրը, որ քաղաքացու պես վերաբերվենք այստեղի հային, ասորուն, հույնին, հրեաին: Ասում եք, թե ուզում եք հավատացյալ հասարակություն մեծացնել,- դա պարոն նախագահի նախաձեռնությունն է,- ուրեմն թույլ տվեք, թող հույներն էլ հավատացյալ հասարակություն դաստիարակեն: Ինչու՞ ոչ»,-ըստ Ermenihaber-ի՝ ասել է Փայլանը:
Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն հոգևոր դպրոցների խնդրում աջակցել է Փայլանին. «Ես միանում եմ, թող բացվի», -ասել է նա: Սակայն միևնույն ժամանակ ընդգծել է, թե նշյալ խնդիրը արտգործնախարարության իրավասությունների մեջ չի մտնում, խնդիրը պետք է համաձայնեցնել կրթության նախարարության հետ:
Փայլանը օրակարգ է բերել նաև ազգային փոքրամասնություններին պատկանող դպրոցների կարգավիճակի խնդիրը: Այդ հաստատությունները ներկայումս ոչ պետական դպրոցներ են, ոչ մասնավոր: Ըստ հայ պատգամավորի՝ ֆինանսների նախարարությունը պնդում է, թե ազգային դպրոցները պետք է ձևակերպվեն որպես առևտրային կազմակերպություններ, մինչդեռ այդ դպրոցները վճարովի չեն և նրանց կոչումը ազգային դպրոց և ազգային հիմնադրամ լինելն է:

Turkish-Armenian MP: “Treat the local Armenians, Assyrians, Greeks and Jews like citizens”
Armenian Deputy of Turkey’s pro-Kurdish Democratic Party of Nations (HDP) Garo Paylan raised the issue related to the schools of ethnic minorities in the Mejlis. As reports Habervaktim.com, during the session of the Project and Budget Committee of the Turkish Grand National Assembly (TBMM), Garo Paylan suggested reopening the Greek religious school located on the Heybeliada Island of Istanbul.
“Hasn’t the day come for us to treat the local Armenians, Assyrians, Greeks and Jews like citizens? You say you want to raise faithful people (this is the president’s initiative). In that case, why not let the Greeks raise faithful people as well?” Paylan said, according to Ermenihaber.
Turkish Minister of Foreign Affairs Mevlut Cavusoglu supported Paylan in regard to the opening of religious schools. “I support Paylan. Let them be opened,” he said. However, at the same time, he emphasized that the issue is not within the competence of the Ministry of Foreign Affairs and that it needs to be agreed with the Ministry of Education.
Paylan has also introduced the issue regarding the status of schools of ethnic minorities. Those schools are currently neither public nor private schools. According to the Armenian deputy, the Ministry of Finance claims that national schools need to be formulated as commercial organizations, but those schools don’t have fees and their calling is to be a national school and a national fund or foundation.