Թուրքիան իր դեսպանին հետ կուղարկի Վատիկան՝ Հայոց ցեղասպանության հետ կապված աղմուկից հետո
Թուրքիան հայտարարել է, որ հետ կուղարկի իր դեսպանին Վատիկան՝ անցած տարի Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսի կողմից «ցեղասպանություն» բառն օգտագործելու առնչությամբ նրան հետ կանչելուց հետո, tert.am-ի փոխանցմամբ՝ հայտնում է Agence France-Presse գործակալության թղթակիցն Անկարայից։
Թուրքիայի արտգործնախարարությունը հայտարարել է, որ այդ որոշումը կայացրել է այն բանից հետո, երբ Վատիկանը հայտարարություն է հրապարակել՝ ողջունելով առաջին անգամ 2005 թվականին հնչեցված Անկարայի պատրաստակամությունը՝ «1915 թվականի դեպքերն ուսումնասիրելու» համար թուրք և հայ պատմաբանների հանձնաժողով ստեղծելու վերաբերյալ:
«Այս կոնտեքստում… որոշում է կայացվել մեր դեսպան Մեհմեթ Փաչաջըին հետ ուղարկել Վատիկան»,- ասել է նախարարության խոսնակ Թանժու Բիլգիչը:
Հիշեցնենք, որ Վատիկանի Սուրբ Պետրոսի տաճարում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված պատարագի ժամանակ Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսն ասել էր, որ «Հայոց ցեղասպանությունը 20-րդ դարասկզբի առաջին ցեղասպանությունն է»։

Turkey to resend its ambassador to the Vatican after noise about the Armenian Genocide
Turkey has announced that it will resend its ambassador to the Vatican after having recalled the ambassador following Pope Francis’s use of the term ��?genocide’ last year, reports Agence France-Presse agency’s correspondent from Ankara, according to Tert.am.
The Turkish Ministry of Foreign Affairs has announced that the decision comes after the Vatican issued a statement welcoming the fact that in 2005, for the first tie, Ankara expressed willingness to create a commission of Turkish and Armenia historians ��?to examine the events of 1915’.
“In this context, a decision has been made to send our ambassador Mehmet Pacaci back to the Vatican,” the ministry’s spokesman Tanju Bilgic said.
Let us remind that during the Holy Mass dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide at the St. Peter’s Basilica of the Vatican, Pope Francis said that ��?the Armenian Genocide is the first genocide of the 20th century’.