Իրաքահայ աղջիկը Բաղդադում իրենց տան վրա ԴԱՀԵՇ-ի հարձակումից ի վեր չի խոսում
Լինդա և Վահան Մարգարյաններն այն հայերից են, որոնք որոշել են Թուրքիա փախչել, երբ Բաղդադում ԴԱՀԵՇ-ի (Իսլամական պետություն -ISIS) զինյալներ ներխուժել են նրանց տունը: «Հայերն այսօրի» փոխանցմամբ՝ այս մասին գրում է «Հյուրրիեթ դեյլի Նյուզի» լրագրողը:
«Երբ անցյալ տարի ԴԱՀԵՇ-ի զինյալները ներխուժեցին մեր տուն, դուստրս՝ Նուշիկը, 7 տարեկան էր: Այդ պահից ի վեր նա դադարեց խոսել և մինչև այսօր չի խոսում: Այժմ ապրում ենք Յոզղաթում: Ամեն ինչ արել ենք նրան բուժելու համար, սակայն դեռ ապարդյուն,-պատմում է Լինդան և հավելում,- Այստեղ ապագա չունենք: Մեր կյանքում ամեն բան անորոշ է: Մեր ցանկությունն է, որ կարողանանք մեր զավակներին ապահովել ավելի լավ կյանքով և այնպիսի վայրում, որտեղ նրանք ապահով ու անվտանգ լինեն»:
Լինդան նաև պատմում է, որ հասարակության ճնշման պատճառով դժվար է իրենց կրոնին հետևելը. «Մենք հավատացյալ մարդիկ ենք, սակայն մեր քարոզներն ու աղոթքները տանն ենք կատարում,ինչը շատ դժվար է»:
Լինդայի ամուսինը Բաղդադում էլեկտրագետ էր, սակայն Յոզղաթում դժվարությունների է դիմագրավում. «Ամուսինս շինարարական ոլորտում միայն ժամանակավոր գործեր է կարողանում գտնել: Մյուսները ( թուրք քաղաքացիներ-հեղ.) օրական շուրջ 100 թուրքական լիրա են ստանում, իսկ մենք` նույն գործի համար միայն 25 լիրա: Եվ չենք կարող մեր իրավունքները պահանջել»:
Թուրքիայի գլխավոր ընդդիմադիր «Ժողովրդահանրապետական կուսակցության» (ԺՀԿ-CHP) պատգամավոր Սելինա Դողանը‚ որը ծագումով հայ է‚ վերջերս այցել է Յոզղաթում ապաստանած հայ ընտանիքներին:

Iraqi-Armenian girl can’t speak after DAHESH invaded their home in Baghdad
Linda and Vahan Margarian are among the Armenians who decided to escape to Turkey when DAHESH (ISIS) soldiers invaded their home in Baghdad, writes the journalist for Hurriyet Daily News, according to Hayern Aysor.
When the DAHESH soldiers invaded our home last year, my daughter, Nushig was 7 years old. From that moment, she stopped talking and still can’t speak today. Currently, we live in Yozghat. We have done everything possible to cure her, but our efforts are still in vain,” Linda says, adding: “We don’t have a future here. Our lives are uncertain. Our desire is to provide our children with a better life and in a place where they will be safe and sound.”
Linda also says it’s hard for them to follow their religion due to pressure from society. “We are faithful people, but we preach and pray at home. It’s very difficult.”
Linda’s husband was an electrician in Baghdad, but he faces difficulties in Yozghat. “My husband can only find temporary construction jobs. The others (Turkish nationals-ed.) receive up to 100 Turkish Lires a day, but we only receive 25 Lires a day. We can’t fight for our rights either.”
Selina Dogan, who is a deputy representing Turkey’s major oppositional People’s Republican Party (CHP) and is of Armenian descent, recently visited the Armenian families having taken shelter in Yozghat.