Սիրիայի քրդերը Մոսկվայում ներկայացուցչություն կբացեն
Ռուսաստանում քրդերի ազգային և մշակութային դաշնային ինքնավարության համանախագահ Ֆերհաթ Պատիևը հայտարարել է, որ Սիրիական Քուրդիստանը պատրաստվում է ներկայացուցչություն բացել Մոսկվայում, գրում է ermenihaber.am:
Թուրքական «Sondakika.com» կայքը, հղում անելով ռուսական «Interfax» գործակալությանը, գրում է, որ Պարտիևը հայտարարել է, որ ներկայացուցչության գրասենյակը բացվելու է փետրվարի 10-ին:
Պատիևը նշել է, որ ներկայացուցչություն բացելու որոշումը կայացվել է Սիրիայում հռչակված 3 քրդական կանտոնների (վարչատարածքային միավոր-EH) կողմից:
«Իհարկե ներկայացուցիչներ են լինելու նաև Սիրիական Քուրդիստանը կառավարող «Ժողովրդական միություն կուսակցությունից» (PYD)»,- նշել է քուրդ գործիչը:
Թուրքիայի բարձրագույն իշխանությունները Սիրիայի քրդերի շրջանումամենաազդեցիկ քաղաքական ուժը հանդիսացող PYD-ին բազմիցս բնութագրել են,որպես ահաբեկչական բնույթի կուսակցություն ու մեղադրել Թուրքիայումահաբեկչական համարվող «Քուրդիստանի բանվորական կուսակցության» (ՔԲԿ-PKK) հետ համագործակցելու մեջ:
Պատիևը տեղեկացրել է, որ իրավաբանական տեսանկյունից ներկայացուցչությունը Ռուսաստանի արդարադատության նախարարության ենթակայության տակ գտնվող ՀԿ-ի կարգավիճակ կունենա, սակայն  փաստացի կգործի դասպանատան ֆորմատով:
Քուրդ պաշտոնյան տեղեկացրել է, որ ծրագրում են նմանատիպ գրասենյակներ բացել նաև Ֆրանսիայում և Գերմանիայում:

Syria’s Kurds to open representative office in Moscow
Co-chair of the Federal National-Cultural Autonomy of Kurds of the Russian Federation Ferhat Patiyev has announced that Syrian Kurdistan is preparing to open a representative office in Moscow, writes ermenihaber.am.
Citing the Russian Interfax agency, the Turkish Sondakika.com writes that Partiyev has declared that the representative office will open its doors on February 10, 2016.
Patiyev mentioned that the decision on opening a representative office was taken by the 3 Kurdish cantons (territorial administrative unit-EH) proclaimed in Syria.
“Of course, there will also be representatives from the People’s Union Party (PYD) governing Syrian Kurdistan,” the Kurdish figure mentioned.
The PYD is the most influential political force among the Kurds of Syria. The Turkish authorities have described the PYD as a terrorist party several times and have accused it of working with the Kurdish Labor Party (PKK), which is considered a terrorist organization in Turkey.
Patiyev has informed that, from the legal perspective, the representative office will have the status of a non-governmental organization under the subordination of the Ministry of Justice of Russia, but will be a de facto embassy.
The Kurdish official has also informed that the Autonomy also plans on opening representative offices in France and Germany.