Ամալ Քլունիին ադրբեջանական մամուլը մեղադրում է հայ լինելու մեջ
Ադրբեջանական պրոիշխանական մամուլը մեղադրում է իրավապաշտպան Ամալ Քլունիին Հադիջա Իսմայելովայի շահերի պաշտպանությունը Եվրոպական դատարանում ստանձնելու համար: Այս մասին Panorama.am-ի փոխանցմամբ՝ գրում է բրիտանական «The Guardian» պարբերականը
Պարբերականը նշում է, որ հայտնի փաստաբանը և «Media Legal Defence»  նախաձեռնությունը  համաձայնել են վիճարկել ադրբեջանցի հետաքննող լրագրող Հադիջա Իսմայելովայի ձերբակալությունը՝ ընդգծելով, որ մինչ դատարանի վերջնական որոշումը նրան կալանքի տակ պահելը հակասում է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի դրույթներին:
«Ադրբեջանական մամուլը, որը գրեթե միշտ հանդես է գալիս որպես իշխանությունների խոսափող, մեղադրանքներ է հնչեցնում Քլունիի հասցեին՝ իբրև Կենտրոնական Ասիայի երկրների դեմ վրեժխնդրություն իրականացնողի»,- գրում է պարբերականը:
«The Guardian»-ը մեջբերում է ադրբեջանական մամուլի այն հրապարակումները, որոնցում Քլունիին մեղադրում են ծագումով հայ լինելու և Եվրոպական դատարանում հայերի շահերը պաշտպանելու մեջ:
Պարբերականի դիտարկմամբ՝ ադրբեջանական մամուլի հարձակումները Ամալ Քլունիի վրա պայմանավորված են այն հանգամանքով, որ վերջինս եղել է նաև ՄԻԵԴ-ում «Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի» գործով որպես երրորդ կողմ հանդես եկող հայկական կողմի շահերի պաշտպան:

Azerbaijani media accusing Amal Clooney of being an ethnic Armenian
Azerbaijan’s pro-government presses are accusing human rights lawyer Amal Clooney of protecting Khadija Ismayilova’s rights in the European Court of Human Rights, reports Panorama.am, writes The Guardian.
The Guardian notes that the well-known lawyer and Media Legal Defence Initiative have agreed to challenge the detention of Azerbaijani investigative journalist Khadija Ismayilova, stressing the fact that her extended pre-trial imprisonment violates the European Convention on Human Rights.
“The Azerbaijani media, which often acts as a mouth piece for the government, responded to the news by accusing Clooney of harbouring a vendetta against the Turkic countries of central Asia,” writes The Guardian.
The Guardian cites the Azerbaijani presses’ articles in which Clooney is accused of being of Armenian descent and of defending the interests of the Armenians in the ECHR.
According to The Guardian, the Azerbaijani media’s attacks on Amal Clooney are due to the fact that the latter was also the lawyer for Armenia, which acted as a third party to the Perincek vs. Switzerland case in the ECHR.