Թուրքիայի մեջլիսը մերժել է Դինքի սպանության գործով քննություն անցկացնելու պահանջը
Թուրքիայի իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությունը մերժել է Թուրքիայի մեջլիսում պոլսահայ մտավորական Հրանտ Դինքի սպանության հետ կապված քննություն անցկացնելու պահանջը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է թուրքական Demokrathaber.net-ը:
Նման պահանջ մեջլիսին ներկայացրել էին Թուրքիայի խորհրդարանում 59 պատգամավորական աթոռներ զբաղեցնող քրդական Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության նախագահ Իդրիս Բալուքենը և Ստամբուլից ընտրված հայ պատգամավոր Գարո Փայլանը: Դինքի մահվան 9րդ տարելիցի օրը մեջլիսում իշխող կուսակցության անդամները, ովքեր մեծամասնություն են կազմում Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովում, դեմ են քվեարկել առաջարկին, որն էլ մերժվել է:
Ստամբուլի «Ակոս» թերթի հայազգի խմբագրապետ Հրանտ Դինքը սպանվել է 2007 թվականի հունվարի 19-ին` խմբագրության առջեւ նրա վրա կատարված զինված հարձակման արդյունքում: 2012 թվականի հունվարի 17ին դատարանի որոշմամբ` Դինքի սպանության կազմակերպիչ Յասին Հայալը ցմահ բանտարկության դատապարտվեց, անմիջական հանցագործ Օգյուն Սամասթը` 22 տարվա ազատազրկման: 2014 թվականի հոկտեմբերին Ստամբուլի ծանր հանցագործությունների գործերով 5րդ դատարանը որոշում էր կայացրել Հրանտ Դինքի սպանության գործով դատավարությունը սկսել զրոյից: Այս անգամ բոլոր ամբաստանյալներին պետք է առաջադրվեր «հանցավոր խմբավորման ստեղծման եւ կառավարման կամ դրանում մասնակցություն ունենալու» մեղադրանք:
Բացի այդ, որոշումներ էին ընդունվել Դինքի սպանության ժամանակ բարձր պաշտոններ զբաղեցրած 9 անձանց, այդ թվում` Ստամբուլի նախկին ոստիկանապետ Ջելալեթին Ջերահի նկատմամբ դատական գործեր հարուցելու կապակցությամբ:

Turkish leading “Justice and development” party rejected the claim on Armenian journalist Hrant Dink’s murder investigation. As “Armenpress” reports, Demokrathaber.net informs about the aforementioned.
President of the parliamentary faction of the Kurdish Peoples’ Democratic Party (HDP) Idris Baluken and Armenian deputy elected from Istanbul Garo Paylan presented such claim in Turkish Parliament. On the 9th Anniversary of Dink’s death the members of the leading party in Mejlis, who form a majority in the Grand National Assembly of Turkey, voted “against” to the claim which was rejected after that. The Armenian editor of the Istanbul­based “Agos” newspaper Hrant Dink was killed on January 19, 2007 as a result of armed attack in front of the editorial. Dink`s assassination organizer Yasin Hayal was sentenced to life imprisonment and the perpetrator Ogyun Samast was sentenced to imprisonment for 22 years by the decision of the court on January 17, 2012.
On October 2014 Istanbul’s 5th High Criminal Court made a decision to start the trial into the murder of Hrant Dink from zero. An earlier investigation showed that the prosecutors who worked on the case ignored serious allegations into the involvement of top police officers in the murder.