Գերմանիան հստակեցնում է, թե որ երկրներից փախստականներ չի ընդունի. ցանկում է նաեւ Հայաստանը
Գերմանիայի Բավարիա դաշնային հողի կառավարությունը ցանկանում է ընդլայնել երկրների ցանկը, որտեղից ժամանած փախստականների դիմումները մերժվելու են։ Կառավարության ներկայացվելիք ցուցակում ներառվել է նաեւ Հայաստանը։
Բավարիայի ՆԳ նախարար Յոախիմ Հերմանը կառավարության նիստում հայտնել է, որ անվտանգ ծագումով երկրների կոնցեպտը հատկապես հարմար է անհեռանկար դիմումները արագ մերժելու եւ փախստականների կարգավիճակ ստանալու իրավունքների ոտնահարումներից խուսափելու համար, ըստ Artsakhpress-ի՝ գրում է Süddeutsche Zeitung գերմանական թերթ։
Մասնավորապես կառավարության ցուցակում են հայտնվել Հայաստանը, Վրաստանը, Մոլդովան, Ուկրաինան, Հնդկաստանը, Մալին, Մոնղոլիան, Ալժիրը, Գամբիան, Բանգլադեշը։ Դրանք այն երկրներն են, որոնց քաղաքացիների դիմումները Փախստականների եւ միգրացիայի դաշնային ծառայությունը շատ հազվադեպ է բավարարում։ Այս երկրներից դիմած քաղաքացիների հայցերը բավարարվում են 10 տոկոսից էլ պակաս դեպքերում։
Անվտանգ երկիր է համարվում այն պետությունը, որտեղ համարվում է, որ քաղաքական հետապնդումներ չկան։
Հիշեցնենք, որ Գերմանիայի Քյոլն քաղաքում Ամանորի գիշերը կանանց վրա հարձակումներից հետո Գերմանիայի դաշնային կառավարությունը քննարկում է փախստականների համար ավելի խիստ օրենքներ սահմանելու հարցը։

Германия уточняет, беженцев из каких стране не будет принимать: в перечень включена и Армения
Правительство земли Бавария Германии желает расширить список стран, заявления беженцев из которых будут отклонены. В готвящийся правительством перечень включена и Армения.
Министр ВД Баварии Йоахим Герман заявил на заседании правительства, что концепция стран безопасного происхождения особенно удобна для ускоренного отклонения бесперспективных заявлений и избежания попрания права на получение статуса беженца, сообщает «Artsakhpress» со ссылкрй на немецкую газету «Süddeutsche Zeitung».
В правительственном перечне оказались, в частности, Армения, Грузия, Молдова, Украина, �?ндия, Мали, Монголия, Алжир, Гамбия, Бангладеш. Это те страны, заявления граждан которых Федеральная служба по беженцам и миграции удовлетворяет крайне редко. Обращения граждан из этих стран удовлетворяются в менее 10 процентах случаев.
Безопасными странами считаются те государства, где, как полагают, отсутствуют политические преследования.
Напомним, что после нападений на женщин в Новогоднюю ночь в городе Кельн федеральное правительство Германии обсуждает вопрос ужесточения законодательства в отношении беженцев.