Յուրաքանչյուր հայ պետք է աջակցի իր հայրենակիցներին. կանադահայ գործարար
Ջեկ Քաչքարյանը Կանադայի ամենահարուստ հայերից է, ով բավականին հաջողակ գործարար է, Inyx դեղագործական ընկերության սեփականատերը, միեւնույն ժամանակ Ֆրանսիայի «Մարսել» ֆուտբոլային ակումբի վառ երկրպագուներից:
Ծնվել է 1963 թ-ի փետրվարի 19 -ին Դամասկոսում: Արմատներով Արեւմտյան Հայաստանից է, որտեղից նախնիները գաղթել են Հայոց ցեղասպանության տարիներին եւ ապաստան գտել Բեյրութում, այնուհետեւ տեղափոխվել Դամասկոս: 1981 թ-ին երիտասարդ Ջեկը գերազանց ավարտելով Դամասկոսի բժշկական քոլեջը մեկնում է Բուդապեշտ՝ ուսումը շարունակելով արդեն բժշկական համալսարանում: Այնտեղ հանդիպում է հայերի՝ ներգրավվում նրանց գործունեության մեջ եւ ակտիվ մասնակցում հայ համայնքի կյանքին:
«Հունգարիա Ժամանելուն պես, ես ընկերացա տեղացի հայերի հետ եւ սկսեցի օգնել նրանց համայնքի միջոցառումների կազմակերպման եւ մշակութային երեկոների անցկացման գործերում: Այսօր իմ ընկերները Հունգարիայում համալրում են լուրջ եւ հեղինակավոր մտավորականների շարքը ողջ հայկական սփյուռքի»:
Ոսման երրորդ կուրսում հանդիպում է իր ապագա կնոջը՝ Վիկտորիա Բենկովիչին, ով ամերիկուհի էր՝ հրեական ծագմամբ: Վերջինս նույնպես նույն բուհի ուսանողն էր: Զույգը ամուսնանում է Դամասկոսում, բացառապես հայկական ավանդույթներով: «Այո, իմ կինը, հրեա է, բայց ես անմիջապես ասացի, որ հարսանիքը, տեղի է ունենալու Դամասկոսում հայկական ավանդույթներով եւ նա համաձայնվեց: Երկու տարի նրան հայերեն լեզուն եմ սովորեցրել, որպեսզի ուրախություն պատճառեի նաեւ ծնողներիս: Կինս ինձ համար այն կնոջ օրինակն է, ում երազել եմ կողքիս տեսնել: Նա լավ մարդ է, բարի ու նվիրվող: Սկզբում, ծնողները դեմ էին մեր ամուսնությանը, սակայն Վիկտորիան ժամանակ ունեցավ ուսումնասիրելու մեր արժեքները, ավանդույթները, խոհանոցը եւ նույնիսկ լեզուն »:
Հարսանիքից հետո ամուսնական զույգը վերադառնում է Բուդապեշտ, ուր Ջեկը աշխատանքի է անցնում մասնավոր կլինիկայում՝ աշխատելով 1 տարի: Կարեւոր փաստերից մեջբերենք այն, որ 1988 թ.-ին Սպիտակում տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժի տուժածների համար մեկնարկած դրամահավաքին, Քաչքարյանների ընտանիքը իր ակտիվ մասնակցությունն է ունեցել եւ զգալի ներդրում է կատարել երկրաշարժի հետեւանքների հաղթահարմանը:
90 ական թթ-ին Ջեկն ընտանիքով տեղափոխվում է Նյու Յորք եւ հիմնում դեղատան փոքր ցանց, որը նրան լավ շահույթ է բերում: Հինգ տարի անց՝ դառնալով հաջող գործարար է Միացյալ Նահանգներում, նա հիմնադրում է դեղագործական ընկերություն եւ գնում միջազգային Karver Holdings եւ Inyx Inc ընկերության բաժնետոմսերը եւ շարունակական առաջընթաց ունենում բիզնեսում:
Մեծ եկամուտներ ունենալով՝ սակայն նա չի մոռանում իր ազգային պատկանելիությունը եւ ցանկություն է հայտնում օգնության ձեռք մեկնել հայ ժողովրդին: Նրա կատարած ներդրումներով ԱՄՆ-ում, Կանադայում եւ Մեծ Բրիտանիայում հայկական հիմնադրամների օգնությամբ կառուցվում են հայկական եկեղեցիներ, հիվանդանոցներ, մշակութային կենտրոններ եւ հայկական կիրակնօրյա դպրոց:
«Ես կարծում եմ, որ յուրաքանչյուր հայ՝ ունենալով հնարավորություն, պետք է աջակցի իր հայրենակիցներին», – ասել է Ջեկը՝ իր հարցազրույցներից մեկում:

Canadian-Armenian businessman: “Every Armenian needs to support his or her compatriots”
Jack Kachkarian is one of the wealthiest Armenians of Canada. He is quite a successful businessman, the owner of Inyx Pharmacy and one of the great fans of France’s Marseille football team.
Jack Kachkarian was born on February 19, 1963 in Damascus. He is originally from Western Armenia. His ancestors migrated from Western Armenia during the years of the Armenian Genocide, took shelter in Beirut and then moved to Damascus. In 1981, young Jack graduated from the medical college of Damascus with honors and left for Budapest to continue his studies at the local medical university. It was there where he met the local Armenians, became engaged in their activities and became an active member of the Armenian community.
“As soon as I arrived in Hungary, I became friends with the local Armenians and started helping them organize community events and hold cultural events. Today, my friends are among the serious and prestigious intellectuals of the Armenian community of Hungary.”
In the third year of his studies, he meets his future wife, Victoria Benkovich, who was an American of Jewish descent and was also studying at the same university. The couple gets married in Damascus according to Armenian traditions. “Yes, my wife is a Jew, but I told her right from the start that our wedding was going to be held in Damascus according to Armenian traditions, and she agreed. I taught her Armenian for two years so that I could make my parents happy as well. For me, my wife is the example of the woman I have dreamed of seeing by my side. She is a good, kind and dedicated person. At first, her parents were against our matrimony, but Victoria had time to examine Armenian national values, traditions, cuisine and even the language.”
After the wedding, the couple returns to Budapest where Jack works at a clinic for a year. One of the major facts is the fundraiser that was launched for the victims of the devastating earthquake that took place in Spitak in 1988. The Kachkarian family actively participated in the fundraiser and made a notable contribution to help overcome the consequences of the earthquake.
In the 1990s, Jack and his family move to New York and create a small pharmacy network that becomes very profitable. Five years later, Jack becomes a successful businessman in the USA, founds his own pharmacy, purchases the stocks of Karver Holdings and Inyx Inc and continues to grow as a businessman.
Jack gains big profits, but never forgets his national affiliation and wishes to extend a helping hand to his people. Armenian churches, hospitals, as well as cultural centers and an Armenian Sunday school have been built through his contributions and with the help of Armenian funds and foundations based in the USA, Canada and Great Britain.
“I believe every Armenian needs to support his or her compatriot to the best of his or her ability,” Jack said in one of his interviews.