Յուրաքանչյուր հայ պետք է աջակցի իր հայրենակիցներին. կանադահայ գործարար
Ջեկ Քաչքարյանը Կանադայի ամենահարուստ հայերից է, ով բավականին հաջողակ գործարար է, Inyx դեղագործական ընկերության սեփականատերը, միեւնույն ժամանակ Ֆրանսիայի «Մարսել» ֆուտբոլային ակումբի վառ երկրպագուներից:
Ծնվել է 1963 թ-ի փետրվարի 19 -ին Դամասկոսում: Արմատներով Արեւմտյան Հայաստանից է, որտեղից նախնիները գաղթել են Հայոց ցեղասպանության տարիներին եւ ապաստան գտել Բեյրութում, այնուհետեւ տեղափոխվել Դամասկոս: 1981 թ-ին երիտասարդ Ջեկը գերազանց ավարտելով Դամասկոսի բժշկական քոլեջը մեկնում է Բուդապեշտ՝ ուսումը շարունակելով արդեն բժշկական համալսարանում: Այնտեղ հանդիպում է հայերի՝ ներգրավվում նրանց գործունեության մեջ եւ ակտիվ մասնակցում հայ համայնքի կյանքին:
«Հունգարիա Ժամանելուն պես, ես ընկերացա տեղացի հայերի հետ եւ սկսեցի օգնել նրանց համայնքի միջոցառումների կազմակերպման եւ մշակութային երեկոների անցկացման գործերում: Այսօր իմ ընկերները Հունգարիայում համալրում են լուրջ եւ հեղինակավոր մտավորականների շարքը ողջ հայկական սփյուռքի»:
Ոսման երրորդ կուրսում հանդիպում է իր ապագա կնոջը՝ Վիկտորիա Բենկովիչին, ով ամերիկուհի էր՝ հրեական ծագմամբ: Վերջինս նույնպես նույն բուհի ուսանողն էր: Զույգը ամուսնանում է Դամասկոսում, բացառապես հայկական ավանդույթներով: «Այո, իմ կինը, հրեա է, բայց ես անմիջապես ասացի, որ հարսանիքը, տեղի է ունենալու Դամասկոսում հայկական ավանդույթներով եւ նա համաձայնվեց: Երկու տարի նրան հայերեն լեզուն եմ սովորեցրել, որպեսզի ուրախություն պատճառեի նաեւ ծնողներիս: Կինս ինձ համար այն կնոջ օրինակն է, ում երազել եմ կողքիս տեսնել: Նա լավ մարդ է, բարի ու նվիրվող: Սկզբում, ծնողները դեմ էին մեր ամուսնությանը, սակայն Վիկտորիան ժամանակ ունեցավ ուսումնասիրելու մեր արժեքները, ավանդույթները, խոհանոցը եւ նույնիսկ լեզուն »:
Հարսանիքից հետո ամուսնական զույգը վերադառնում է Բուդապեշտ, ուր Ջեկը աշխատանքի է անցնում մասնավոր կլինիկայում՝ աշխատելով 1 տարի: Կարեւոր փաստերից մեջբերենք այն, որ 1988 թ.-ին Սպիտակում տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժի տուժածների համար մեկնարկած դրամահավաքին, Քաչքարյանների ընտանիքը իր ակտիվ մասնակցությունն է ունեցել եւ զգալի ներդրում է կատարել երկրաշարժի հետեւանքների հաղթահարմանը:
90 ական թթ-ին Ջեկն ընտանիքով տեղափոխվում է Նյու Յորք եւ հիմնում դեղատան փոքր ցանց, որը նրան լավ շահույթ է բերում: Հինգ տարի անց՝ դառնալով հաջող գործարար է Միացյալ Նահանգներում, նա հիմնադրում է դեղագործական ընկերություն եւ գնում միջազգային Karver Holdings եւ Inyx Inc ընկերության բաժնետոմսերը եւ շարունակական առաջընթաց ունենում բիզնեսում:
Մեծ եկամուտներ ունենալով՝ սակայն նա չի մոռանում իր ազգային պատկանելիությունը եւ ցանկություն է հայտնում օգնության ձեռք մեկնել հայ ժողովրդին: Նրա կատարած ներդրումներով ԱՄՆ-ում, Կանադայում եւ Մեծ Բրիտանիայում հայկական հիմնադրամների օգնությամբ կառուցվում են հայկական եկեղեցիներ, հիվանդանոցներ, մշակութային կենտրոններ եւ հայկական կիրակնօրյա դպրոց:
«Ես կարծում եմ, որ յուրաքանչյուր հայ՝ ունենալով հնարավորություն, պետք է աջակցի իր հայրենակիցներին», – ասել է Ջեկը՝ իր հարցազրույցներից մեկում:

Каждый армянин должен поддерживать своих соотечественников: канадский предприниматель-армянин
Джек Качкарян – один из самых богатых армян Канады, довольно успешный предприниматель, владелец фармацевтической компании Inyx, в то же время является ярым фанатиком французского футбольного клуба «Марсель».
Он родился 19 февраля 1963 года в Дамаске. Потомок выходцев из Западной Армении, эмигрировавших в годы Геноцида армян и нашедших убежище в Бейруте, затем перебравшихся в Дамаск. В 1981 году молодой Джек, с отличием окончив медицинский колледж Дамаска, отправляется в Будапешт для продолжения учебы в медицинском университете. Там встречается в армянами, вовлекается в их деятельность и активно участвует в жизни армянской общины.
«По прибытии в Венгрию, я подружился с местными армянами и начал помогать им в организации общинных мероприятий и культурных вечеров. Сегодня мои друзья в Венгрии являются серьезными и авторитетными представителями армянской Диаспоры», – рассказал он. На третьем курсе обучения встретился со своей будущей женой Викторией Бенкович – американской еврейского происхождения. Она также являлась студенткой того же вуза. Чета поженилась в Дамаске по армянскому обычаю. «Да, моя жена еврейка, но я сразу предупредил, что свадьба состоится в Дамаске, по армянскому обряду, и она согласилась. Два года я учил ее армянскому языку, чтобы она порадовала и моих родителей. Супруга для меня служит эталоном женщины, которую мечтал видеть рядом. Она прекрасный человек, добрый и преданный. Поначалу ее родители были против нашей женитьбы, однако у Виктории было время изучить наши ценности и традиции, кухню и даже язык», – рассказывает Джек.
После свадьбы супружеская пара возвращается в Будапешт, где Джек в течение года работает в частной клинике. �?з важных фактов упомянем о том, что семья Качкарянов приняла активное участие в сборе средств в помощь пострадавшим от Спитакского землетрясения 1988 года, внесла значительный вклад в ликвидацию последствий стихийного бедствия.
В 90-е годы Джек с семьей переезжают в Нью-Йорк и основывают небольшую сеть аптек, которая приносит ему хорошую прибыль. Спустя пять лет, став успешным предпринимателем в США, он основывает фармацевтическую кампанию и покупает акции международных компаний Karver Holdings и Inyx Inc, его бизнес переживает успешный прогресс.
Получая большие прибыли он, однако, не забывает свою национальную принадлежность и изъявляет желание протянуть руку помощи армянскому народу. На его вклады и помощь армянских фондов в США, Канаде и Великобритании строятся армянские церкви, больницы, культурные центры, а также армянская воскресная школа.
«Я считаю, что каждый армянин по мере возможностей должен поддерживать своих соотечественников», – сказал Джек в одном из своих интервью.