Հայկական ԶՈւ-երը ոչինչ անպատասխան չեն թողնի. Արծրուն Հովհաննիսյան
Հակառակորդը կրկին սրում է որոշակի կայունացման միտումներ ունեցող իրավիճակը՝ օգտագործելով դիպուկահար կրակ: Ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
«ԼՂՀ-ում զոհ ունենք, ցավակցում ու զորակցում ենք Արամայիս Յուրիկի Ոսկանյանի ընտանիքին ու հարազատներին: Հայկական ԶՈւ-երը ոչինչ անպատասխան չեն թողնի ու կրկին անգամ «Զինված դիմակայության» աստիճանի բարձրացման և հետագա գործողությունների ողջ պատասխանատվությունը ընկնելու է ադրբեջանական կողմի վրա»,- գրել է նա:
Հիշեցնենք, որ հունվարի 9-ին` ժամը 21:30-ի սահմաններում, ՊԲ արևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասում, հակառակորդի կողմից արձակված կրակոցից, մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել ՊԲ զինծառայող, 1996թ. ծնված Արամայիս Յուրիկի Ոսկանյանը: Դեպքի մանրամասները պարզելու համար կատարվում է քննություն:

The Azerbaijani side again escalates the situation in the conflict zone of Nagorno Karabakh. An Armenian soldier died from an Azerbaijani sniper shot in the direction of Artsakh. The Defense Ministry of the Republic of Armenia announces that the Azerbaijani authorities bear the entire responsibility for the escalation of the situation.
The Defense Ministry spokesman Artsrun Hovhannisyan made an announcement on this occasion, “The adversary again escalates the situation which had some signs of stability. We have a victim in NKR. We express condolence and sympathy to the family and relatives of Aramayis Voskanyan. The Armenian Armed Forces will not leave anything without response and again the entire responsibility of escalating to the level of “armed confrontation” and further measures will fall on the Azerbaijani side”.
Defense Army soldier Aramayis Voskanyan, 1996, got a fatal injury on January 9 at 21:30 from a rival shooting in the military position of a unit located in the eastern direction of Artsakh Republic Defense Army.