Բուլղարիայում թուրք գործիչը հեռացվել է կուսակցության նախագահությունից Թուրքիային պաշտպանելու համար
Թուրքիայի կողմից ռուսական ինքնաթիռի խոցումից հետո լարված ռուս­ թուրքական հարաբերությունները նոր սկանդալի պատճառ են դարձել Բուլղարիայում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»­-ը` վկայակոչելով թուրքական «Միլլիեթ» պարբերականը, Բուլղարիայի «Իրավունքների և ազատությունների շարժում» կուսակցության նախագահը հեռացվել է պաշտոնից այն բանի համար, որ ռուսական ինքնաթիռի կործանման հարցում աջակցություն է հայտնել Թուրքիային:
Կուսակցության նախագահ, ազգությամբ թուրք Լյութվի Մեսթանի կողմից ռուսական ինքնաթիռի կործանման հարցում Թուրքիային իր աջակցությունը հայտնելու վերաբերյալ հայտարարության ընթերցումը զայրացրել է կուսակցության պատվավոր նախագահ Ահմեթ Դողանին:
Վերջինս հրավիրել է կուսակցության խորհրդի նիստ և հեռացրել է Մեսթանին պաշտոնից: Լյութվի Մեսթանը, ով զրկվել է անվտանգության աշխատակիցներից, ապաստան է խնղրել Սոֆիայում Թուրքիայի դեսպանատնից և իր երեխաների հետ տեղափոխվել այնտեղ: Հաղորդվում է, որ խնդրին խառնվել է նաև Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն, ով զանգահարել է Բուլղարիայի իր պաշտոնակցին ու խնդրել աջակցել Մեսթանին: Բուլղարիայի վարչապետ Բոյկո Բորիսովը հայտնել է, որ որևէ կողմին չի աջակցելու:
Նոյեմբերի 24-­ին ռուսաստանյան Սու­24 ինքնաթիռը Սիրիայի տարածքում թուրքական սահմանից 1 կմ հեռավորության վրա կործանվել է Թուրքիայի օդուժի կողմից արձակված «երկինք­երկինք» հրթիռով եւ վայր ընկել Թուրքիայի սահմանից 4 կմ հեռավորության վրա: Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Սիրիայի օդային տարածքում ռուսաստանյան Սու­24 ռմբակոծիչի խոցումը թուրքական օդուժի կողմից անվանել է «հարված թիկունքից», որը հասցվել է Ռուսաստանին «ահաբեկիչների հանցակիցների կողմից»:
«Այդ իրադարձությունը դուրս է ահաբեկչության հետ սովորական պայքարի շրջանակից: Այսօրվա կորուստը կապված է հարվածի հետ, որը մեր մեջքին հասցրեցին ահաբեկիչների հանցակիցները: Այն ինչ այսօր տեղի է ունեցել, ես չեմ կարող այլ կերպ անվանել»,­ասել է Պուտինը:

Turkish figure of Bulgaria dismissed from political party chairmanship for supporting Turkey
The tense relations between Russia and Turkey following the downing by Turkey of a Russian military plane have caused more uproar in Bulgaria. As reports “Armenpress”, citing the Turkish Milliyet, leader of Bulgaria’s Rights and Freedoms Movement political party has been dismissed for supporting Turkey in regard to the downing of the Russian plane.
The honorary chairman of the party Ahmet Dogan was frustrated when the Turkish chairman of the party Lutvi Mestan read a statement expressing his support to Turkey in regard to the downing of the Russian military jet.
Dogan convoked a session and dismissed Mestan. Lutvi Mestan, who has been deprived of security guards, has asked for shelter from the Turkish Embassy in Sofia and has moved there with his children. It is reported that Turkish Prime Minister Ahmet Davutoglu has intervened and has called his Bulgarian counterpart, asking him to support Mestan, but Prime Minister of Bulgaria Boyko Borisov has said he won’t be supporting any party.
On November 24, the Russian SU-24 jet was downed with a sky missile released by Turkish air forces at a 1 km distance from the Turkish border in the territory of Syria and fell at a distance of 4 km from the Turkish border. President of the Russian Federation Vladimir Putin referred to the downing by the Turkish air forces of the Russian SU-24 military jet in the aerial territory of Syria as “a backstab” against Russia from “the accomplices of terrorists”.
“Tha t is out of the scope of the ordinary fight against terrorism. Today’s loss is linked to backstab from the accomplices of terrorists. I can’t refer to today’s incident in any other way,” Putin said.