Բուլղարիայում թուրք գործիչը հեռացվել է կուսակցության նախագահությունից Թուրքիային պաշտպանելու համար
Թուրքիայի կողմից ռուսական ինքնաթիռի խոցումից հետո լարված ռուս­ թուրքական հարաբերությունները նոր սկանդալի պատճառ են դարձել Բուլղարիայում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»­-ը` վկայակոչելով թուրքական «Միլլիեթ» պարբերականը, Բուլղարիայի «Իրավունքների և ազատությունների շարժում» կուսակցության նախագահը հեռացվել է պաշտոնից այն բանի համար, որ ռուսական ինքնաթիռի կործանման հարցում աջակցություն է հայտնել Թուրքիային:
Կուսակցության նախագահ, ազգությամբ թուրք Լյութվի Մեսթանի կողմից ռուսական ինքնաթիռի կործանման հարցում Թուրքիային իր աջակցությունը հայտնելու վերաբերյալ հայտարարության ընթերցումը զայրացրել է կուսակցության պատվավոր նախագահ Ահմեթ Դողանին:
Վերջինս հրավիրել է կուսակցության խորհրդի նիստ և հեռացրել է Մեսթանին պաշտոնից: Լյութվի Մեսթանը, ով զրկվել է անվտանգության աշխատակիցներից, ապաստան է խնղրել Սոֆիայում Թուրքիայի դեսպանատնից և իր երեխաների հետ տեղափոխվել այնտեղ: Հաղորդվում է, որ խնդրին խառնվել է նաև Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն, ով զանգահարել է Բուլղարիայի իր պաշտոնակցին ու խնդրել աջակցել Մեսթանին: Բուլղարիայի վարչապետ Բոյկո Բորիսովը հայտնել է, որ որևէ կողմին չի աջակցելու:
Նոյեմբերի 24-­ին ռուսաստանյան Սու­24 ինքնաթիռը Սիրիայի տարածքում թուրքական սահմանից 1 կմ հեռավորության վրա կործանվել է Թուրքիայի օդուժի կողմից արձակված «երկինք­երկինք» հրթիռով եւ վայր ընկել Թուրքիայի սահմանից 4 կմ հեռավորության վրա: Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Սիրիայի օդային տարածքում ռուսաստանյան Սու­24 ռմբակոծիչի խոցումը թուրքական օդուժի կողմից անվանել է «հարված թիկունքից», որը հասցվել է Ռուսաստանին «ահաբեկիչների հանցակիցների կողմից»:
«Այդ իրադարձությունը դուրս է ահաբեկչության հետ սովորական պայքարի շրջանակից: Այսօրվա կորուստը կապված է հարվածի հետ, որը մեր մեջքին հասցրեցին ահաբեկիչների հանցակիցները: Այն ինչ այսօր տեղի է ունեցել, ես չեմ կարող այլ կերպ անվանել»,­ասել է Պուտինը:

Турецкий деятель в Болгарии смещен с поста председателя партии за защиту Турции
Напряженные российско-турецкие отношения после поражения российского самолета со стороны Турции стали причиной нового скандала в Болгарии. Как передает «Арменпресс» со ссылкой на турецкое издание «Миллиет», председатель болгарской партии «Движение за права и свободы» смещен со своего поста за то, что в вопросе поражения российского самолета выразил поддержку Турции.
Оглашение заявления председателя партии, турка по национальности Лютви Местана о поддержке Турции в вопросе поражения российского самолета разгневало почетного председателя партии Ахмета Догана.
Последний созвал заседание совета партии и сместил Местана с должности. Тот же, лишившись сотрудников безопасности, попросил убежища в посольстве Турции в Софии и вместе с детьми перебрался туда. Сообщается также, что в вопрос этот вмешался премьер-министр Турции Ахмед Давутоглу, который позвонил своему болгарскому коллеге и попросил посодействовать Местану. Премьер-министр Болгарии Бойко Борисов заявил, что не станет содействовать ни одной из сторон.
24 ноября российский самолет Су-24 над территорией Сирии на расстоянии километра от турецкой границы был сбит ракетой «воздух-воздух», выпущенной самолетом турецких ВВС  и рухнул на землю в 4 километрах от турецкой границы. Президент Российской Федерации Владимир Путин этот поступок Турции назвал «ударом в спину», нанесенным России «соучастниками террористов».
«Это событие выходит за рамки обычной борьбы против терроризма. Сегодняшняя потеря связана с ударом, который нанесли нам в спину соучастники терроризма. То, что сегодня произошло, я не могу назвать иначе», – сказал Путин.