Դինքի սպանության գործով 26 նախկին պետպաշտոնյայի դեմ դատավարություն է սկսվել
Ստամբուլի ծանր հանցագործությունների 14-րդ դատարանն այսօր ընդունել է «պաշտոնատար անձնանց անփութությունը Հրանտ Դինքի սպանության մեջ» գործով մեղադրական եզրակացությունը:  Ըստ թուրքական «Doğan» լրատվական գործակալության` Ստամբուլի հանրապետական դատախազությունը 160 էջանոց մեղադրական եզրակացությունը ծանր հանցագործությունների 14-րդ դատարան էր ուղարկել դեկտեմբերի 9-ին, գրում է ermenihaber.am-ը:
Դատարանի կողմից հարուցված գործի շրջանակներում մեղադրանք է առաջադրվել 26 պետական ծառայողների, այդ թվում է և անվտանգության գլխավոր վարչության հետախուզական բաժնի պետ Ռամազան Աքյուրեքին: Նրանք մեղադրվել են  «զինված խումբ ստեղծելու և ղեկավարելու», «զինված ահաբեկչական խմբի անդամ լինելու», «պաշտոնական դիրքը չարաշահելու», «պաշտոնական փաստաթուղթ կեղծելու, ոչնչացնեոլու կամ թաքցնելու», «ծրագրած սպանության», «անփութությամբ սպանությանը նպաստելու դիտավորության» հոդվածների հատկանիշներով:
Դատարանի որոշմամբ պետպաշտոնյաների գործով ձերբակալված անվտանգության գլխավոր վարչության հետախուզական բաժնի նախկին պետ Ռամազան Աքյուրեքի, Ստամբուլի հետախուզության վարչության նախկին պետ Ալի Ֆուաթ Յըլմազերի և ոստիկանության նախկին աշխատակիցներ Մուհիթթին Զանեթի, Էրջան Դեմիրի ու Օզքան Մումջույի խափանման միջոցը դատավարության ողջ ընթացքում կմնա կալանքը:

Trial against 26 former state officials connected to Dink murder has begun
The 14th Court of Heavy Crimes of Istanbul approved today the accusatory conclusion for the case of “the negligence of officials in the murder of Hrant Dink”. According to Doğan news agency, the republican prosecutor’s office of Istanbul had sent the 160-page accusatory conclusion to the 14th Court of Heavy Crimes on December 9, writes ermenihaber.am.
Within the scope of the case instigated by the court, 26 state officials, including Head of the Intelligence Division of the General Department of Security Ramazan Akurek, have been charged under the elements of articles on “creating and managing an armed group”, “being a member of an armed terrorist group”, “abusing office”, “falsifying, eliminating or hiding an official document”, “planned murder” and “intention to contribute to the murder with negligence”.
By the court decision, the measure of restraint for the detainees, including former Head of the Investigation Division of the General Department of Security Ramazan Akurek, former Head of the Intelligence Department of Istanbul Ali Fuat Yilmazer and former police officers Muhittin Zanet, Erjan Demir and Ozkan Mumju will continue to be detention throughout the entire trial over the case of the state officials.