«Ջուղայի խաչքարերի սպանդը» խորագրով լուսանկարների ցուցահանդես Բելգիայում
Նոյեմբերի 13-ին Բելգիայի Անտվերպեն քաղաքի «RIX» մշակութային կենտրոնում ՈՍՏԱՅՆի անդամ «Նուարդ» հայկական մշակութային միությունը կազմակերպել էր «Ջուղայի խաչքարերի սպանդը» խորագրով լուսանկարների ցուցահանդես: Շուրջ չորս տասնյակ լուսանկարներն այցելուներին ներկայացրեցին Ջուղայի հայկական խաչքարերի արարումն ու նրանց բարբարոսական ոչնչացման ընթացքը: Այս մասին «Հայերն այսօրին» հայտնում են Բելգիայի «Նուարդ» մշակութային միության լրատվական ծառայությունից:
Ցուցահանդեսի շրջանակում դասախոսությամբ հանդես եկավ «Նուարդ» հայկական մշակութային միության նախագահ Գևորգ Մինասյանը: Նա պատմական տեղեկություններ հայտնեց Նախիջևանի, Ջուղայի խաչքարերի մասին, խոսեց Մոսկվայի ու Կարսի պայմանագրերի, Նախիջևանի ադրբեջանականացման, նախիջևանաբնակ հայերի ու խաչքարերի ճակատագրերի մասին:
Ցուցահանդեսի ընթացքում տարբեր լեզուներով ցուցադրվեցին երկու փաստավավերագրական ֆիլմեր, որոնք նույնպես այցելուներին իրազեկեցին ադրբեջանական իշխանությունների բարբարոսական վերաբերմունքի մասին՝ հանդեպ հայկական պատմական ու մշակութային կոթողների:
Այցելուներին նաև տրամադրվեցին խնդրո առարկա հարցի մասին տեղեկատվական նյութեր:
Ցուցահանդեսը կազմակերպել էր «Նուարդ» հայկական մշակութային միությունը: Եվ ինչպես նշեց միության նախագահ Գևորգ Մինասյանը՝ միությունը մտադրություն ունի ցուցահանդեսը կազմակերպել Բելգիայի այլ քաղաքներում և հարևան երկրներում:

“The Slaughter of the Cross-Stones of Julfa” photo exhibition held in Belgium
On November 13, the “Nuard” Armenian Cultural Union, which is a member organization of WostAYN, organized a photo exhibition with the title “The Slaughter of the Cross-Stones of Julfa” at the RIX Cultural Center in Antwerp, Belgium. The nearly 40 photos showed how Armenian cross-stones were created in Julfa and how they were barbarously eradicated, reports the news service of the “Nuard” Armenian Cultural Union of Belgium to Hayern Aysor.
During the exhibition, President of “Nuard” Armenian Cultural Union Gevorg Minasyan delivered a lecture in which he talked about the history of the cross-stones of Nakhichevan and Julfa, the Moscow and Kars Treaties, the Azerification of Nakhichevan, as well as the destinies of the Armenians of Nakhichevan and the cross-stones.
The exhibition included screenings of two multilingual documents that also provided visitors with information about the barbarities of the Azerbaijani authorities against Armenian historic and cultural monuments.
The visitors also received informative materials related to the issue.
The exhibition was organized by “Nuard” Armenian Cultural Union, and as President of the Union Gevorg Minasyan mentioned, the Union plans to organize exhibitions in other cities of Belgium and in neighboring countries.