Հայոց ցեղասպանությունն անդրադարձավ նաեւ Օսմանյան Թուրքիայի մյուս բոլոր քրիստոնյաների վրա. Rhein Neckar Zeitung
20-րդ դարի ցեղասպանությունները հարյուր միլիոնավոր մարդկանց կյանքեր են խլել միայն այն պատճառով, որ այդ մարդիկ կոնկրետ կրոնական կամ էթնիկ խմբին էին պատկանում։ Գերմանիայի Հայդելբերգ քաղաքի համալսարանի մեծ սրահում «Հալածված եւ բնաջնջված. Մերձավոր Արեւելքի քրիստոնյաները 1915-2015թթ.» թեմայով հիշատակի արարողություն է կայացել, ըստ News.am-ի` գրում է Rhein Neckar Zeitung-ը։
Արարողությունը կազմակերպել էին Գերմանիայում ապրող արամեացիները, որոնք նույնպես Հայոց ցեղասպանության զոհն են դարձել։
«Հարյուր տարի անց մենք հիշում ենք սպանված, սովից եւ ծարավից մահացած, անդամահատված, բռնաբարված երեխաներին, կանանց եւ տղամարդկանց»,- ասել է Գերմանիայի արամեացիների դաշինքի նախագահ Դանիել Դեմիրը։
Անդրադառնալով թուրքական արշավանքներից հետո անկում ապրած արամեական քաղաքակրթությանը՝ նա նշել է, որ Հայոց ցեղասպանության ժամանակ զոհվել են նաեւ բազմաթիվ արամեացիներ։
«Մեր ազգի դեմ ոտնձգություններն իրենց գագաթնակետին հասան 1915թ. Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին՝ քրիստոնյաների հալածանքների ժամանակ։ Այդ ջարդերն աշխարհին հայտնի են որպես Հայոց ցեղասպանություն, որը սակայն անդրադարձավ նաեւ Օսմանյան կայսրությունում ապրող մյուս քրիստոնյաների վրա»,- ասել է Բեռլինի Ազատ համալսարանի պրոֆեսոր Շաբո Թալայը եւ հիշեցրել, որ մինչեւ 20-րդ դարը Օսմանյան Թուրքիայի 13 մլն բնակիչների 1/3-ը քրիստոնյաներ էին։

Rhein Neckar Zeitung: Геноцид армян отразился и на проживающих в Османской империи других христиан
Геноциды 20-го века унесли жизни ста миллионов людей по той простой причине, что эти люди принадлежали к конкретной религиозной или этнической группе. В большом зале университета немецкого города Гайдельберг состоялась поминальная церемония на тему «Преследуемые и уничтоженные: христиане Ближнего Востока в 1915-2015 годы». Об этом пишет Rhein Neckar Zeitung.
Церемонию организовали проживающие в Германии арамейцы, которые также были убиты во время Геноцида армян.
«Спустя сто лет мы помним убитых, умерших от голода и жажды, изнасилованных детей, женщин и мужчин», – отметил председатель Союза арамейцев Германии Даниель Демир.
Коснувшись арамейской цивилизации, потерпевшей крах после турецких нашествий, он подчеркнул, что в ходе Геноцида армян погибли также многочисленные арамейцы. «Посягательства в отношении нашего народа достигли кульминации в 1915 году, в годы Первой мировой войны, во время преследований христиан. Эти погромы известны миру как Геноцид армян, который, однако, отразился также на проживающих в Османской империи других христианах», – подчеркнул профессор Берлинского Свободного университета Шабо Талай. Он напомнил, что до 20-го века 1/3 13-миллионного населения Османской Турции составляли христиане. «Жертвами Геноцида армян стали 1,5 млн. армян и 350 000 понтийских греков», – напоминает немецкое издание Rhein Neckar Zeitung.