Հեռակոնֆերանս Ստավրոպոլի ‹‹Նաիրի›› ազգամշակութային ինքնավարության ներկայացուցիչների հետ
Հոկտեմբերի 8-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում տեղի ունեցավ հեռակոնֆերանս Ստավրոպոլի ‹‹Նաիրի›› ազգամշակութայինինքնավարության ներկայացուցիչների հետ, որին մասնակցում էին ՀՀ սփյուռքի նախարարության Մերձավոր սփյուռքի հետ կապերի վարչության պետ՝ Տարոն Շագոյանը, նախարարության համապատասխան ստորաբաժանումների ղեկավարներ, աշխատակիցներ:
Ստավրոպոլի ‹‹Նաիրի›› ազգամշակութային ինքնավարությունը ներկայացնում էին ինքնավարության նախագահ Միքայել Բեյրյումովը, ինքնավարության տնօրեն Անտոն Վարդանյանը, ‹‹Նաիրի›› ազգամշակութային ինքնավարության խորհրդի անդամ Աննա Բաղդասարովան և այլք:
Միքայել Բեյրյումովը ներկայացրեց ինքնավարության գործունեությունը, առկա խնդիրները, առաջիկա ծրագրերը: Նա նշեց, որ ավելի քան 400 անդամ ունեցող ինքնավարությունը իրականացնում է հայկական մշակույթի, ավանդույթների և մայրենի լեզվի պահպանմանը միտված բազմաթիվ միջոցառումներ:
Նա նաև հավելեց, որ ինքնավարության ներկայացուցիչները սերտորեն համագործակցում են Երևանի պետական համալսարանի, ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի և մի շարք այլ հաստատությունների հետ:
Բեյրյումովը նշեց, որ մինչև տարեվերջ հայկական համայնքը կունենա նոր շենք, որտեղ կգործի նաև հայկական թանգարան:
ՀՀ սփյուռքի նախարարության համահայկական ծրագրերի վարչության պետ Գագիկ Գյանջումյանը ներկայացրեց գերատեսչության ծրագրերը և հույս հայտնեց, որ Ստավրոպոլի հայ համայնքը՝ մասնավորապես երիտասարդներն ակտիվ կներգրավվեն նախարարության կողմից իրականացվող ծրագրերում:
Քննարկվեց նաև Սփյուռքի կրթական հաստատությունների համար գրականության և ուսումնաօժանդակ նյութերի մշակման և տրամադրման ծրագրի շրջանակում Ստավրոպոլի հայկական կիրակնօրյա դպրոցին համապատասխան գրականությամբ և ուսումնաօժանդակ նյութերով ապահովելու հարցը:

Видеоконференция с представителями национально-культурной автономии «Наири» Ставрополя
В Министерстве Диаспоры РА 8 октября состоялась видеоконференция с представителями национально-культурной автономии «Наири» Ставрополя, в которой участвовали начальник Управления по связям с Ближней Диаспорой Министерства Диаспоры Тарон Шагоян, руководители, сотрудники соответствующих подразделений Министерства.
Национально-культурную автономию «Наири» Ставрополя представляли председатель автономии Михаил Бейрюмов, директор Антон Варданян, член совета Анна Багдасарова и другие.
Михаил Бейрюмов представил деятельность автономии, имеющиеся проблемы, предстоящие программы, отметив, что насчитывающая более 400 членов автономия осуществляет разнообразные мероприятия, направленные на сохранение армянской культуры, традиций, родного языка.
Он также добавил, что представители автономии тесно сотрудничают с Ереванским государственным университетом, Национальной Академией наук РА и рядом других организаций.
До конца года, отметил Бейрюмов, армянская община получит новое здание, где будет функционировать также армянский музей.
Начальник Управления общеармянских программ Министерства Диаспоры РА Гагик Гянджумян представил программы ведомства и выразил надежду, что армянская община Ставрополя, в частности молодежь, примут активное участие в программах, осуществляемых Министерством.
Был обсужден также вопрос обеспечения армянской воскресной школы Ставрополя соответствующей литературой и учебно-вспомогательными материалами  в рамках программы разработки и предоставления образовательным учреждениям Диаспоры литературы и учебно-вспомогательных материалов.